Тайният език на профилните снимки
Портрети, пейзажи, „хора-котки“, „хора-кучета“, коли и семейни сбирки – всичко е психология
Снимка: Wikimedia Commons
Учени от Университета на Пенсилвания преди няколко години анализираха 66 000 профилни снимки в Twitter и оцениха личността на потребителите въз основа на съдържанието на техните туитове. 434 души са попълнили допълнителен въпросник. Всички потребители са оценени според психологическите черти на модела Big Five: невротизъм, сговорчивост, добросъвестност, екстравертност и отвореност към опит.
- Станало ясно, че екстравертите публикуват цветни снимки, показващи повече положителни емоции. Те предпочитат да пускат групови снимки, показващи повече от едно лице.
- Невротиците, напротив, имат склонност да не представят лицата си на снимки. Когато има лице, то е значително уголемено, разкрива само фрагменти или е скрито зад очила. Невротизмът е във връзка с отрицателните емоции, което може да обясни защо тревожните потребители не обичат или се страхуват да показват тъжните си лица.
- Отговорните, дисциплинираните, подредените плановици се съобразяват със социалните норми по отношение на снимките в профила си. Те често се усмихват, следвайки принципа, че човек се очаква да изглежда щастлив на снимките. Фотосите им са с добри пропорции и като цяло с добро качество.
- Сговорчивите хора се стремят към социална хармония и сътрудничество, което се отразява в профилните им снимки. Те показват положителни емоции по-често от всеки друг от петте типа личности. Но техните фотоси често са по-размазани, по-артистични и изглеждат ярко.
- Потребителите с висока степен на отвореност към опит също като невротиците не обичат да показват лицето си, но ако решат да го правят, публикуват ясна, изразителна снимка, без филтриране и не крият реалността.
Въпреки че не са пряко свързани с профилнитe снимки, резултати от проучване, направено в Харвардския университет и Университета на Върмонт сочат, че публикуването на черно-бели изображения или само с един нюанс може да са признак на скрита депресия. Данни от Instagram от 166 души разкриват, че депресираните хора са склонни да публикуват по-сини, по-сиви и по-тъмни снимки в платформата.
Нарцистичните индивиди просто обожават собствените си профилни снимки, това е констатацията на изследователи от Университета на Северна Флорида. Имайки предвид тяхната преувеличена положителна представа за физическата им привлекателност, това не е изненада – все пак профилната снимка е най-физическият аспект от онлайн самопредставянето на човек. Егоцентричните потребители (особено жените) сменят профилните си снимки по-редовно от другите, за да привлекат внимание и нови положителни реакции. Ако фотосът изглежда като изваден от модно списание, определено става дума за нарцисист.
Мъжете предпочитат да показват в профилните си снимки във Facebook, на които са по-официално облечени, харесва им и да са на фона на колите си, да се виждат часовниците им или друг скъп атрибут. Според психолозите това са визуални характеристики, целящи да привлекат женски погледи, както и да покажат на другите мъже материално надмощие. Жените са по-склонни да публикуват снимки на семействата си като профилни снимки. Те показват по-широки усмивки и по-игриви погледи.
Източноазиатските потребители на Facebook предпочитат снимки в цял ръст от по-голямо разстояние, които показват повече фон, докато американците имат склонност да използват портретни снимки. Източноазиатците също показват по-ниска интензивност на изражението на лицето от американците.
Още по темата:
Chat GPT: Задавали са ми въпроса „Как да накарам магарето си да говори?“
Вчера тръгна и нова версия на българския GPT, прочетете интервю с двамата братя
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично