
Снимка: Албена Иванова
Вчера варненските плажове бяха на половина пусти. Чадърите на концесионерите бяха прибрани (тези, които са от плат) заради силния вятър, а денят беше слънчев, топъл, небето – без нито облаче. Край брега играеха няколко дечица, а смелчаците във водата се брояха на пръсти. Причината – водата в морето беше ледена. Флаговете на централния варненски плаж бяха червени при огледално гладко море.
„По данни от stringmeteo.com водата край Варна се е понижила с цели 16°С в рамките на едва 12 часа – от 27°С снощи до 11°С сега“, пише в. „Труд“. Причината за тази аномалия е бурният северозападен вятър, вилнял из морската ни столица късно снощи, който избутва по-студена вода от дълбокото към повърхността.
Учените наричат това явление ъпуелинг*.
Този феномен не се случва за първи път, припомнят от „Труд“. На 24 юли 2023 г. сутринта по българско крайбрежие морската вода е била с температура между 23° и 26°С, като до обяд на север от н. Калиакра до Дуранкулак тя се е понижила до 9-10°С.
„Промяна към повишение се очаква или при смяна на посоката на вятъра, или при силата му, така че следете прогнозите", съветват от Meteo Bulgaria.
* Ъпуелинг е океанографски феномен. Вятърът задвижва плътната, по-хладна и обикновено богата на хранителни вещества вода от дълбините към повърхността (предимно океанската). Тя замества по-топлата и обикновено бедна на хранителни вещества повърхностна вода. Този процес стимулира растежа и възпроизводството на първични производители като фитопланктон. Биомасата на фитопланктона и наличието на хладна вода позволяват зоните на ъпуелинг да бъдат идентифицирани чрез ниските температури на морската повърхност (SST) и високата концентрация на хлорофила.