Подкрепете ни!




Наука18 октомври 2018

Ще живеем ли в свят без изкопаеми горива?

Покачването на температурата с 1.5°C е вече факт. Крайно време е това да подейства като отрезвяващ сигнал

Ще живеем ли в свят без изкопаеми горива?
Живеем във времена, в които темата за глобалното затопляне е неизменна част от нашето ежедневие. Само месец след мобилизацията #RiseforClimate (#Да издигнем глас за климата) по целия свят, въпросът за промените в климата отново циркулира засилено в публичното пространство, а причина за това е публикуваният нов доклад на Обединените нации. Според него покачването на температурата с 1.5°C е вече факт и е крайно време това да подейства като отрезвяващ сигнал за всички жители на Земята.

Но какво означава на практика това повишение с 1.5°C? Хората по целия свят се питат това, а учените обсъждат нуждата да се сложи край на използването на изкопаеми горива колкото е възможно по-скоро. Ситуацията крие потенциал да се превърне в дълго отлаганата повратна точка – хората започват все повече да осъзнават, че светът, в който могат да живеят, е свят, изчистен от изкопаеми горива.

В град Инчон, Южна Корея, се състоя среща на учени и политици, които направиха обобщение на доклада от Междуправителствения панел за промяна в климата (IPCC). Той се фокусира върху разликата между затоплянето от 1.5°C и 2°C. При цялата сериозност на ситуацията, учените все още са на мнение, че е технически възможно глобалното затопляне да бъде ограничено до 1.5°C, като това би изисквало безпрецедентна повсеместна промяна.  

Новината провокира събирането на поддръжници от всички краища на света, инициирането на разпространяване на информацията от докладите на местно ниво, а също и предприемането на различни действия по ограничаването на използването на изкопаеми горива. В държави като Япония и Бразилия вече духат ветровете на промяната.

На места в Азия също се заражда нова нагласа, а именно за освобождаването от нуждата от въглища завинаги. В една от най-големите електроцентрали в Япония – Марубени оповестиха, че повече няма да инвестират в нови електроцентрали, задвижвани от въглища. Банката Standard Chartered, един от най-големите инвеститори във въглища в световен мащаб, също се нареди сред първенците, отказващи да инвестират повече в изкопаемото гориво. Два от държавните пенсионни фондове в Южна Корея също обявиха края на инвестициите във въглища. В сърцевината на всички тези инициативи стои движението, което стартира и кампанията „Награда за най-готина банка” в Япония. Това са млади ентусиазирани хора, които показват своята твърда подкрепа към банките, разграничаващи се от ядрената индустрия и горивната промишленост. Неминуемо това е голям напредък за континент като Азия, където се намират най-замърсените от изкопаеми горива региони

В същото време в Германия една новина предизвика огромен международен отзвук и послужи за ускоряване на процесите, свързани с темата изкопаеми горива. Поддръжниците от движението в защита на гората Хамбах, красива 12 000 годишна гора, чието запазване все повече е застрашено, бяха принудително евакуирани. Гората се намира в непосредствена близост до един от най-големите източници на вредни емисии на въглероден диоксид в Европа– мината за лигнитни въглища в Хамбах. Скоро след това 50 000 души излязоха на протест. Това несъмнено е огромен успех за Германия, но сега страната стои пред следващата голяма стъпка, а именно пълното освобождаване от въглищни горива.

Междувременно в Англия тригодишната борба срещу хидравличното разбиване (фракинг) също постигна своята повратна точка. Хидравличното разбиване или разпукване на скалния слой се извършва с цел да се достигне до находища на нефт, газ или други горива по изкуствен начин. Седмица след обявяването на шокиращата присъда за затвор на трима анти-фракинг активисти компанията Cuadrilla разчете случилото се като зелена светлина да започне фракинг за първи път от седем години насам. Активисти определиха това развитие като опустошаващо, но в същото време вече са изключително предпазливи в изявленията си предвид потвърдената в последния момент присъда на техните съратници.

Отново през октомври, точно преди обявяването на Нобеловите награди за 2018 г., активисти се събраха пред музея Нобел в Стокхолм, Швеция, за да напомнят на Фондация Нобел, че е крайно време да поеме отговорност и да промени действията си. Фондацията, която връчва известната ежегодна награда, все още инвестира в изкопаеми горива въпреки подписаната от над 115 000 души петиция #DivestNobel (Освободи се Нобел).

Тук е мястото да се запитаме къде е България в тази турбулентна зона от въпроси. Всеки един от нас би могъл да даде своя принос към промените, случващи се в момента. Докладът на Междуправителствения панел за промяна в климата (IPCC) посочва как можем да се задържим под тези 1.5°C и хвърля нова светлина в публичния дебат.  
Сега е ключовото време да действаме и да ускорим процесите, водени от мотива „освободени от изкопаеми горива”, като накараме хората с власт да разберат важността на това, което науката вече казва: „Всички ние трябва да спрем употребата на изкопаеми горива, сега!”
Своя акция на местно ниво може да регистрирате в тази платформа.


Източник: https://gofossilfree.org
Превод: Анахид Ангътян
Малък робот в мозъка ще се задейства от мисли Наука

Малък робот в мозъка ще се задейства от мисли

Обещаващ експеримент с хлебарки дава фантастични резултати

Три безсмъртни същества живеят на Земята Наука

Три безсмъртни същества живеят на Земята

Някои връщат времето назад, други просто не остаряват

Хамстерът като растение Наука

Хамстерът като растение

Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки

Астероид удари Земята часове след като беше открит Наука

Астероид удари Земята часове след като беше открит

Това е третата космическа „атака“ за 2024 г

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета Наука

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета

Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя Наука

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя

Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра Наука

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми Наука

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми

Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се

Осъзнато сънуване Наука

Осъзнато сънуване

Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент

Когато фактите нямат значение Наука

Когато фактите нямат значение

Как избирателите оправдават политическата дезинформация

Изкуствено създаденият страх ни е полезен Наука

Изкуствено създаденият страх ни е полезен

Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория Наука

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория

Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата Наука

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата

Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки Наука

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки

Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път Наука

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път

Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години