Мартенските вълнения и непредвидимости ни представят едно пролетно равноденствие в първоаприлски стил... Официално пролетта настъпва на 20 март в 23,58 ч, когато Слънцето пресича небесния екватор и с тази маневра пробужда за нов живот Северното полукълбо, а на Южното донася листопада. Но в унисон с непостоянния нрав на Баба Марта и това няма да се случи точно по план. Оказва се, че тази година пролетното равноденствие ще бъде в грешка с цели 20 минути. Реално денят и нощта ще са равни дни по-рано – още на 17 март. Шантавите настроения ще завършат с края на червено-белия месец. На изпроводяк, точно в 3 ч на 31 март, ще се наложи да преместим стрелките с час напред. И да се надяваме, че закъснението за работа на забравилите да го направят ще бъде прието като чистосърдечна първоаприлска шега... Ето какво още ни очаква на небесната сцена:
Слънцето по лятно часово време
Денят продължава да нараства и от 11,33 часа е вече 13,00 часа. В началото на периода Слънцето изгрява десетина минути преди 7 ч и залязва около половин час след 18 ч. В края на периода изгревът е малко преди 7 ч, а залезът е в 19,59 ч. Необичайната разлика в моментите на изгревите и залезите се дължи на преминаването към лятното време. В 3 ч на 31 март (последната неделя на месеца) ще преместим стрелките с час напред може би за последен път. Европейската комисия ще сложи край на спазваното десетилетия правило през 2021 г., когато всяка държава членка на Европейския съюз ще може да избере дали да отмени или остави за постоянно лятното часово време.
На 12 март Слънцето преминава от зодиакалното съзвездие Водолей в Риби. На 20 март в 23,58 ч дневното ни светило видимо пресича небесния екватор и преминава от южната в северната небесна полусфера. Това е моментът на пролетното равноденствие, в който то навлиза в първия зодиакален знак – Овен. За жителите на Северното полукълбо започва астрономическата пролет, а за тези на Южното настъпва есента. Всъщност на 20 март денят е с близо 20 минути по-дълъг от нощта. Те са приблизително равни на 17 март. Причините са две: пречупването на лъчите в земната атмосфера и фактът, че денят започва с появата на горния край на слънчевия диск и завършва с негово скриване.
Луната с първоаприлски апогей
Най-близо до Земята (в перигей) нашият естествен спътник е на 19 март (359380 км), а най-далече (в апогей) – на 1 април (405576 км).
- първа четвърт – 14 март – 11,09 ч – 1,25 ч
- пълнолуние – 21 март – 19,14 ч – 7,00 ч
- последна четвърт – 28 март – 1,54 ч – 11,19 ч
- новолуние – 5 април – 7,27 ч – 20,12 ч
Пътят на Луната през съзвездията в помощ на биодинамичните земеделци
В началото на периода Луната е в съзвездието Риби и е низходяща. „Най-ниско“ под еклиптиката тя е на 9 март. След това до 22 март, когато е „най-високо“ над еклиптиката, е възходяща и после отново низходяща до края на периода.
Ето и датите на нейното навлизане в следващите зодиакални съзвездия:
- 10 март – Овен;
- 12 март – Бик;
- 15 март – Близнаци;
- 17 март – Рак;
- 18 март – Лъв;
- 20 март – Девица;
- 23 март – Везни;
- 25 март – Скорпион;
- 27 март – Стрелец;
- 30 март – Козирог;
- 1 април – Водолей;
- 3 април – Риби;
- 6 април – Овен.
Съединения на планетите с Луната
На 11 март в близост до Луната е Марс, а на 27 март – Юпитер. На 29 март е съединението със Сатурн, на 2 април – с Венера, на 3 април – с Меркурий.
Звездите и планетите представят спектакъла „Венерени изгреви“
След залез-слънце към изток е Регул от съзвездието Лъв. Към юг е най-ярката звезда на небето – Сириус от съзвездието Голямо куче. Вдясно и по-високо от Сириус, към югозапад, е зимното съзвездие Орион. Към юг-югоизток, близо до зенита, са Близнаците (Кастор и Полукс). Между Близнаците и Голямото куче е ярката звезда Процион от съзвездието Малко куче. Близо до зенита, но към северозапад, е Капела – най-ярката звезда от съзвездието Колар. Голямата мечка е към североизток. Преди изгрев-слънце високо към изток е блестящата Вега от Лира. Най-ярката звезда на северното небе – Арктур от съзвездието Воловар – е към югозапад.
При добри условия за наблюдение Меркурий е видим в последните дни от периода (сутрин много ниско към изток). Венера е Зорница. В началото на периода изгрява малко след 5 ч, а в края – минути преди 6 ч. На 2 април блестящата планета на любовта е до тесния сърп на старата Луна – красива гледка, но ниско над хоризонта (към изток – югоизток). Марс залязва преди полунощ, след въвеждането на лятното време – около полунощ. На 22 март преминава от Овен в следващото зодиакално съзвездие – Бик. Юпитер е видим след полунощ. В началото на периода изгрява в 2,20 ч, а в края – в 1,30 ч. Остава в тринадесетото зодиакално съзвездие – Змиеносец. Сатурн е в съзвездието Стрелец, с изгрев след 3 часа.
Метеорните потоци ни очакват около 24 март
През този период не се очакват много метеори. До 10 март може да ни посети някоя „падаща звезда“ от Делта-Леонидите с радиант в съзвездието Лъв. По-атрактивни са Виргинидите с радиант в Девица, които имат няколко максимума. Около 24 март може да очакваме до 5 метеора в час.