И замириса на море
Астрономическите явления от юни до 7 юли
снимка: Unsplash; Eric Froehling
Юни е, нищо че изглежда като септември... Настъпва с нова Луна (след 10-и) и най-дългите дни в годината. Детското настроение завладява и планетите, които ще танцуват цяла нощ под прикритието на Месечината, а лятото официално ще ни помаха само след броени дни. Както разбрахме от доц. Умленски тази година то ще настъпи няколко минути преди 19 ч на 21 юни. Тогава слънцето ще се застои за по-дълго на своя трон, а ние ще можем да си честитим началото на жаркия сезон с дъх на море. Тръпнещото очакване на онзи конкретен първи изгрев, юлския, ще ни вълнува през целия месец. Разпукващата се омая на Джулая ще ни облее десетина минути преди 6 ч. (Всички мераклии, чакащи да се насладят на Райковото разсънване да си знаят.) А с началото на юли с нашата звезда съвсем по лятному ще си играем - ту на криеница, ту на иди си - ела си. Или казано по-точно: на 2 юли ни очаква слънчево затъмнение, видимо за жалост само от Америка и Тихия океан, а на 5-и нашата звезда ще ни намигва отдалеч, защото Земята е в афелий. Ето и какво още има да ни сподели доц. Умленски за небесните събития до 7 юли:
Слънчева седянка
В дните около слънцестоенето моментите на изгревите и залезите на нашето дневно светило почти няма да се променят. Изгревът е десетина минути преди 6 ч, а залезът – десетина минути след 21 ч. Продължителността на деня е 15,19 – 15,20 часа.
На 21 юни нашето дневно светило напуска знака на Близнаците и навлиза в знака на Рака. Тогава е и моментът, в който нашата звезда преминава от съзвездието Бик в съзвездието Близнаци (знаците са отместени спрямо съзвездията). Малко след джулай морнинг, а именно на 2 юли ще има пълно слънчево затъмнение. За съжаление от България тази звездна криеница няма да може да се наблюдава. Зрелището ще бъде видимо от Тихия океан, Централна и Южна Америка. Но пък всички ще можем да отчетем, че на 5 юли в 1,10 ч Земята ще бъде в афелий – т.е. най-далече от Слънцето (на 152,1 млн. км при средно разстояние 149,6 млн. км), макар разликата да не е голяма и да не влияе съществено върху климата.
Луната с лятна походка
Най-близо до Земята (в перигей) тя е на 8 юни (368506 км), а най-далече (в апогей) – на 23 юни (404548 км). На 5 юли нашата спътница отново е в перигей (363727 км).
- първа четвърт 10 юни 13,22 ч – 2,02 ч
- пълнолуние 17 юни 21,16 ч – 5,52 ч
- последна четвърт 25 юни 1,36 ч – 13,25 ч
- новолуние 2 юли 5,24 ч – 20,55 ч
В началото на периода Луната навлиза в съзвездието Лъв, възходяща. „Най-високо“ над еклиптиката тя е на 11 юни. След това е низходяща до 26 юни и отново възходяща до края на периода. Ето и датите на преминаването Ł в следващите зодиакални съзвездия:
- 10 юни –Девица
- 13 юни – Везни
- 15 юни – Скорпион
- 17 юни – Стрелец
- 20 юни – Козирог
- 22 юни – Водолей
- 24 юни – Риби
- 27 юни – Овен
- 29 юни – Бик
- 2 юли – Близнаци
- 4 юли – Рак
- 5 юли – Лъв
- 7 юли – Девица
На 16 юни до пълната Луна ще бъде гигантът Юпитер. На 19 юни зад Луната ще се скрие Сатурн (покритие). На 2 юли е съединението на Луната с Венера, а на 4 юли – покритието на Меркурий и Марс от нашия спътник.
Звездите и ярките планети - И пръстените даже
Вечер високо към изток-североизток блести Вега от съзвездието Лира, под нея е Лебедът с ярката звезда Денеб. Към изток изгрява Алтаир – алфа от съзвездието Орел. Към юг, недалече от зенита, е изключително красивата, но трудно забележима Северна корона. Вдясно от нея е най-ярката звезда на северното небе – Арктур от съзвездието Воловар. Голямата мечка е към северозапад. В същата посока, но ниско над хоризонта, са Близнаците. Вляво от тях е Регул от съзвездието Лъв, а вдясно залязва ярката Капела на Коларя. Преди изгрев-слънце Капела изгрява към североизток, Вега е към запад-северозапад, а Денеб е почти в зенита.
От планетите най-удобни за наблюдение ще бъдат Юпитер и Сатурн. Меркурий ще бъде най-удобен за наблюдение около 24 юни (след залез-слънце към запад-северозапад), но на 4 юли ще се скрие зад Луната (покритие). Венера е Зорница, изгряваща около 5 ч. Марс е видим вечер, но залязва все по-рано и след средата на юни е трудно наблюдаем. На 18 юни Червената планета е в съединение с Меркурий, а десет дни по-късно (28 юни), преминава от съзвездието Близнаци в Рак. Юпитер е видим през цялата нощ (противостоянието е на 10 юни) и остава в тринадесетото зодиакално съзвездие Змиеносец. Сатурн остава в съзвездието Стрелец й също ще е видим почти цяла нощ. Дори с мощен бинокъл ще можем да видим добре и пръстените му. Но на 19 юни вниманието ще му дойде в повече и той ще се скрие зад Луната. Гигантът в началото на периода изгрява след 23 ч, а в края – след 21 ч.
Метеорни потоци - Падащи звезди за всички, които ги пожелаха
Между 22 юни и 2 юли след залез-слънце към юг-югозапад можем да наблюдаваме юнските Боотиди. Това са бавни, удобни за наблюдение „падащи звезди“, възможни са и ярки болиди. Радиантът е в съзвездието Воловар, което след залез-слънце е високо към юг. Максимумът им е на 27 юни, когато Луната няма да пречи на наблюденията. Часовото им число варира, но през 1998 г. е достигнало 100. В края на периода започват и срещите с бавните ярки метеори на алфа-Каприкорнидите. Радиантът е в съзвездието Козирог, кулминиращо към юг около два часа преди разсъмване.
Три безсмъртни същества живеят на Земята
Някои връщат времето назад, други просто не остаряват
Хамстерът като растение
Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки
Астероид удари Земята часове след като беше открит
Това е третата космическа „атака“ за 2024 г
За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета
Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид
Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя
Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето
„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра
Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер
Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми
Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се
Осъзнато сънуване
Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент
Изкуствено създаденият страх ни е полезен
Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания
Продължителността на живота се увеличава с по-бавна скорост през този век
Човечеството се доближава до горната му граница
Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория
Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор
Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата
Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване
В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки
Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда
Стълпотворение от черни дупки в Млечния път
Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години
Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си
Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON