Август и септември идват с дъълга космическа прозявка. Слънцето ще заспива все по-рано и направо ще си ляга с кокошките, а края на периода и преди 20 ч вече ще си е в кревата. Сънлива ще е и Луната, която изобщо няма да иска да изгрее на 23 август и затова ще отвори очи чак на следващия ден в 0,22 ч. И планетите уморени от летните дълги нощи ще искат да си поспят. В периода ще можем да видим бодрите лица на Юпитер и Сатурн. Но на 10 и 11 август те ще ни предоставят една много красива среднощна подредба. След залез-слънце на една линия застават Сатурн, почти пълната Луна и Юпитер. Картината се допълва от яркия червен свръхгигант Антарес (алфа от съзвездието Скорпион). Какво повече може да иска човек... И ако към това добавим малко звезден дъжд... Всички знаем за атрактивния рой на Персеидите, които красят августовското небе, че и септемврийското даже. Но малцина познаваме Ауригидите, с радиант в съзвездието Колар. Техният максимум (шест метеора в час) е на 1 септември и ще ни предостави възможност да си пожелаем и още нещо... преди за закапят и есенните листа. Какво още ни очаква на небесната сцена, ни разказа и този месец доц. Васил Умленски.
Вечер с преброените овце
В началото на периода Слънцето изгрява в 6,25 ч и залязва в 20,38 ч. В края изгревът е три минути преди 7 ч, а залезът – десетина минути преди 20 ч. Денят намалява и от 14,13 часа в началото на периода стига до 12,54 часа в края, като гражданският полумрак е около половин час. На 11 август Слънцето преминава от съзвездието Рак в съзвездието Лъв, а на 23 август в 13,02 ч навлиза в знака Дева.
На 23-и хич няма да и се става
През периода най-далече от Земята (в апогей) Луната е на 17 август (406243 км). Най-близо, в перигей, е на 30 август (357175 км).
- пълнолуние 15 август 20,48 ч – 6,07 ч
- последна четвърт 23 август xxx* – 14,08 ч
- новолуние 30 август 6,24 – 20,30 ч
- първа четвърт 6 септември 15,55 – 0,29 ч
*Лунното „денонощие“ е по-дълго от средното слънчево, затова на 23 август няма изгрев. Той е в 0,22 ч на 24 август.
Луната в помощ на биодинамичните земеделци
В началото на периода Луната е в съзвездието Везни, низходяща. „Най-ниско“ под еклиптиката тя е на 19 август. След това е възходяща до 1 септември и отново низходяща до края на периода. Ето и датите на нейните навлизания в следващите зодиакални съзвездия:
- 9 август – Скорпион
- 11 август – Стрелец
- 13 август – Козирог
- 16 август – Водолей
- 18 август – Риби
- 21 август – Овен
- 23 август – Бик
- 26 август – Близнаци
- 28 август – Рак
- 29 август – Лъв
- 31 август –Девица
- 3 септември – Везни
- 5 септември – Скорпион
- 7 септември – Стрелец
Космически прегръдки
На 30 август близо до Луната е Венера. Юпитер е в съединение с Месечината на 10 август и 6 септември. На 12 август е съединението със Сатурн.
Уморени светила
Вечер към изток-североизток изгряват големите съзвездия Андромеда и Пегас. Яркият Алтаир от Орел е към югоизток. Втората по яркост звезда на северното небе – Вега от съзвездието Лира – е почти в зенита. Денеб от Лебед е високо към изток-североизток. Антарес от Скорпион е на юг-югозапад, а най-ярката звезда на северното небе – Арктур от съзвездието Воловар – към запад. Преди изгрев-слънце към изток-североизток е ярката Капела от съзвездието Колар, а Денеб и Вега са ниско към запад-северозапад.
От планетите Меркурий е удобен за наблюдение в началото на периода, на 10 август е в максимална западна елонгация. Тогава се вижда за около час преди изгрев-слънце. Венера практически не е наблюдаема, на 14 август е в съединение със Слънцето. При много добри условия може да бъде забелязана като Вечерница в края на периода, когато залязва двадесетина минути след Слънцето. И Марс не е удобен за наблюдение, съединението му със Слънцето е на 2 септември. Остава в съзвездието Лъв. Условията за наблюдение на Юпитер са по-добри, видим е през първата половина на нощта. Залязва все по-рано, в края на периода преди полунощ. Остава в тринадесетото зодиакално съзвездие – Змиеносец. В началото на периода Сатурн е над хоризонта до 3 ч, а в края – до 1 ч. Остава в съзвездието Стрелец.
Засенчени от блясъка на Луната
През периода ще има много падащи звезди, но за съжаление пълнолунието е близо до максимума на най-атрактивния метеорен рой – Персеидите. Съзвездието Персей се вижда към североизток през втората половина на нощта, а преди разсъмване е високо към изток, почти в зенита. На 13 август е максимумът на обилния метеорния поток, породен от кометата Суифт-Тътл. При благоприятни условия около тази дата могат да се наблюдават над 100 метеора в час. Срещите с Персеидите продължават до 24 август. За съжаление тази година пикът е близо до пълнолунието и няма да е много атрактивен.
През периода Земята пресича орбитите и на няколко по-слаби метеорни роя. На 17 август е максимумът на капа-Сигнидите с радиант в Лебед (до 3 метеора в час).
До 23 август ще „валят“ и Южните делта-Аквариди, но Месечината ще пречи да се насладим и на тях. Съзвездието Водолей изгрява към изток след залез-слънце, а към полунощ е на юг.
Шанс да си пожелаем нещо ще ни дадат Ауригидите. Техният максимум (6 метеора в час) е на 1 септември. Радиантът е в съзвездието Колар, видимо към североизток през втората половина на нощта.
По-обилни са Ауригидите с радиант в съзвездието Колар (в края на август и началото на септември, към североизток през втората половина на нощта). Техният максимум (шест метеора в час) е на 1 септември.