Подкрепете ни!




Наука19 октомври 2022

Бъдещето на горите е заложено на карта

Forest Stewardship Council може да отвори вратата за комерсиализацията на ГМО дървета

Снимка: Албена Иванова
Снимка: Албена Иванова
Глобалното "освобождаване" на генетично модифицирани дървета е по-близо, отколкото някога е било. По ирония на съдбата, актът, който ще стартира опасния процес, може да дойде от Forest Stewardship Council (FSC) – организацията, която твърди, че "насърчава отговорното управление на световните гори" чрез своята програма за сертифициране – тази, която отваря вратата за комерсиализацията на ГМО дървета.

Много хартиени продукти по света носят логото на FSC, което означава съответствие със стандартите на Forest Stewardship Council. В момента това лого означава, че FSC-сертифицираните компании нямат право да засаждат с търговска цел ГМО дървета. FSC обаче се готви да преразгледа своята забрана. Миналата седмица в Бали, Индонезия, се проведе международната Генерална асамблея на FSC. Членовете на FSC обсъдиха предложение, според което FSC директно ще контролира полеви тестове на открито на генетично модифицирани дървета. Тези експерименти биха били ядрото на нов "обучителен процес на генно инженерство".

В статия за Counterpunch Луси Шарат от Canadian Biotechnology Action Network (CBAN) пише, че ако FSC продължи занапред с надзора на полевите тестове, организацията ще трябва да поеме отговорност и за всякакви други въздействия върху околната среда, които могат да произтекат от този процес. Например, опитите за ограничаване на полевите опити могат да се провалят и да доведат до замърсяване на горите с ГМО.

Генното инженерство обаче остава спорно сред членовете на FSC, а екологичните групи предупреждават, че самите полеви тестове представляват сериозен риск за горите и другите екосистеми. Тези рискове са обяснени в нов доклад "Глобалният статус на развитието на генетично модифицирани дървета: нарастваща заплаха" от Канадската биотехнологична мрежа за действие (CBAN).

Новият доклад твърди, че замърсяването с ГМО е неизбежно и че "генно модифицираните дървета представляват сериозен риск и водят до огромна несигурност". В доклада се казва: "Процесите на генното инженерство често водят до неочаквани промени. Потенциалът за неочаквани генетични резултати и въздействия върху околната среда ще се увеличи и умножи през дългия живот на дърветата, поради екологичните крайности, пред които са изправени дърветата, както и защото толкова много други видове си взаимодействат с тях. Способността на дърветата да разпространяват цветен прашец и семена на големи разстояния увеличава обхвата на потенциалните екологични и социални въздействия през границите и в нарушение на суверенитета на местното население."
"Освобождаването на генетично модифицирани дървета би било заплаха за горите и горските екосистеми, с въздействие върху много местни общности и коренното население. Потенциалните отрицателни въздействия могат да бъдат дълбоки и необратими."
В документа се разяснява как процесите на генно инженерство могат да доведат до нежелани ефекти върху дърветата. Дори предвидените промени на ниво ДНК могат да повлияят на поведението им по неочаквани начини - например как дърветата реагират на стрес като суша или екстремна топлина.

Твърде много са пропуските в познанията на човечеството за дърветата, горите и генното инженерство, твърдят екологични групи като Световното движение за тропическите гори (WRM). Ето защо всяко освобождаване на генетично модифицирани дървета би било мащабен екологичен експеримент с неизвестен край. "Последствията биха били непредвидими и потенциално необратими", казва Лизи Диас от WRM в Уругвай.

Докладът описва подробно кои дървета са предвидени за ГМО експерименти, какви са техните характеристики и кои страни да се готвят за предстоящите "тестови" засаждания на ГМО дървета с търговска цел. (От Европа са избрани Швеция, Финландия и Белгия - бел.ред.) Назовани са компаниите и институциите, които се занимават с генно инженерство при дървета.

Първите мутанти

  • Първото дърво, което ще се отгледа в ГМО плантация и ще бъде пуснато в търговската мрежа, е устойчивото на глифозат евкалиптово дърво - проектът е на компанията FuturaGene в Бразилия. Използването на това ГМО дърво вероятно ще доведе до повишена употреба на глифозат в евкалиптовите плантации, а това ще окаже отрицателно въздействие върху околната среда, както и върху много местни общности и коренното население.
  • Междувременно в САЩ вече има заявка към държавните органи за свободно отглеждане на ГМО кестеново дърво, създадено с устойчивост на мана. Ако бъде одобрено, това ГМО дърво ще бъде първото по рода си ГМО растение, което свободно ще се разпространява в диви екосистеми. Пускането му ще бъде широкомащабен експеримент и ще има малък или никакъв потенциал за проследяване или обръщане на процеса на разпространението му.
Източник

Още по темата:

Хамстерът като растение Наука

Хамстерът като растение

Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки

Астероид удари Земята часове след като беше открит Наука

Астероид удари Земята часове след като беше открит

Това е третата космическа „атака“ за 2024 г

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета Наука

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета

Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя Наука

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя

Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра Наука

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми Наука

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми

Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се

Осъзнато сънуване Наука

Осъзнато сънуване

Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент

Когато фактите нямат значение Наука

Когато фактите нямат значение

Как избирателите оправдават политическата дезинформация

Изкуствено създаденият страх ни е полезен Наука

Изкуствено създаденият страх ни е полезен

Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория Наука

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория

Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата Наука

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата

Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки Наука

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки

Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път Наука

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път

Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от Наука

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си

Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан Наука

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан

Учените са на няколко крачки от обръщане на стареенето на мозъка