favorites basket
user
Наука23 април 2024

Съзнание имат много повече животни, отколкото се предполагаше

40 учени излязоха с декларация да се отнасяме внимателно към насекоми, влечуги и мекотели, за да не нараним чувствата им

Съзнание имат много повече животни, отколкото се предполагаше
Изследванията показват, че елементи на съзнание могат да се видят в цялото животинско царство, включително в насекоми, влечуги и мекотели. Съзнанието в животинското царство може да е много по-широкообхватно, отколкото се смяташе досега, според редица експерти по познавателна способност на животните. В скорошно изявление те твърдят, че всички видове животни – от риби до насекоми – могат да бъдат разумни и че това трябва да формира нашето отношение към животинския свят като цяло.

Предишни научни трудове вече са издигали хипотезата, че много неочаквани представители на земната фауна вероятно имат сложен вътрешен живот. Октоподите са ключов пример: проучванията показват, че те са невероятно умни, способни са на интелигентно решаване на задачи и преодоляване на препятствия. Могат да изпитат физическа и емоционална болка – всичко това може да се приеме като доказателство, че имат съзнание. 

Отдавна се знае, че гарваните, кучетата, мишките и слоновете се държат по начини, които биха могли да намекнат, че те са съзнателни същества. Дори различни страховити пълзящи животни, включително пчели и мухи, се изследват като потенциално притежаващи съзнание. 

Близо 40 изследователи са подписали Нюйоркската декларация за съзнанието на животните - прокламация за степента на животинското съзнание, която беше представена на конференция в Нюйоркския университет в края на миналата седмица.

В изявлението има признание, че по въпроса „остава много несигурност“. Но „има силна научна подкрепа за приписването на съзнателен опит на други бозайници и птици“.
„Емпиричните доказателства сочат поне реалистична възможност за съзнателно преживяване при всички гръбначни (включително влечуги, земноводни и риби) и много безгръбначни (включително главоноги мекотели, десетоноги ракообразни и насекоми).“
Под наличие на съзнание се разбира, че животното осъзнава себе си или заобикалящата го среда. Чувството също е аспект на съзнанието, който описва способността на животното да преживява и усеща нещата.

„Много животни изпитват субективни преживявания като удоволствие, болка, страх и други емоции. Въпреки че тези понятия може да са свързани, чувствителността се отнася изрично до способността на животното да усеща света“. Това заявиха неотдавна за IFLScience Михаела Перейра Андраде и Татяна Лейте от екипа за изследване на чувствителността на октоподите към „Инициативата за диви животни“.

Учените „приемат темата сериозно, а не я отхвърлят като налудничава идея по начина, по който може да са правили в миналото“, е мнението на Джонатан Бърч, философ в Лондонското училище по икономика и политически науки и един от подписалите декларацията, цитирано от Nature.

Някои техни колеги, разбира се, остават скептични и твърдят, че това, което е открито досега за животинския свят, не означава непременно, че всички представители на земната фауна са разумни същества. Подписалите декларацията обаче се надяват, че тяхното изявление ще предизвика повече изследвания на съзнанието на животните, предоставяйки повече яснота по темата, както и преосмисляне на хуманното отношение към животните в законотворчеството.

„Когато е на лице реална възможност за съзнателно преживяване при животно, е безотговорно да се игнорира тази възможност при решения, засягащи това животно“, се казва в декларацията.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.