До 2030 г. из телата ни ще бродят наноботи
Учените вярват, че след 10 години те ще ни пазят от болести, ще предават мислите ни към облак и ще ни помогнат да живеем дълго
изображения: iStock
Наноботи, инжектирани в кръвта
Ако опитите върху хора продължат, тези малки роботи ще са революционни в лечението на рак и други клетъчни изследвания. Все още има много препятствия за преодоляване, но въпреки това нанороботите биха могли да надминат настоящите форми на лечение и преди да бъдат инжектирани.
Изследователите вярват, че наноботите скоро ще доставят лекарства на хората с висока прецизност. Те ще докарат микродозите точно там, където пациентът има нужда от тях. Това би могло да предотврати много от страничните ефекти.
Учените са убедени, че наноботите един ден ще се използват и за намаляване на плаката във вените, решаване на диетични проблеми и ще имат още куп медицински приложения. Но тези мънички бързаци ще се грижат не само за здравословното ни състояние. Те ще ни помогнат и да общуваме помежду си по-свободно.
В изследване, публикувано в ScienceMag, учени от Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering и Департамента по генетика в Harvard Medical School заявяват:
„Като доказателство за принципа, нанороботи, заредени с комбинации от фрагменти на антитяло, бяха използвани в два различни вида стимулация на клетъчни сигнали в тъканна култура. Нашият прототип може да вдъхнови нови дизайни с различни селективности и биологично активни полезни товари за задачи, свързани с клетъчно насочване.“
Какво е нанотехнология?
Нанороботиката се занимава с разработването на роботи, които са с големина от 0,1 до 10 микрометра или са направени от наноразмерни или молекулярни компоненти. За сравнение, един нанометър е около 10 пъти по-голям от размера на един атом и 10 пъти по-малък от ширината на вашата ДНК.
Някои аналитици смятат, че началото на нанотехнологиите е поставено от Нобеловия лауреат Ричард Файнман, който изнася лекция, наречена „Има много място на дъното“ пред група физици на срещата на Американското физическо общество в Калтек през 1959 г. В своята реч той описва теоретичен процес, който ще позволи на изследователите да могат да манипулират отделни атоми или молекули. Този процес, който все още не е изобретен, в крайна сметка ще се превърне в основното приложение на нанонауката.
Едва през 1981 г. са разработени микроскопи, които могат да разграничат отделни атоми. Тези ранни сканиращи тунелни микроскопи са постигнали прецизност и увеличение, невиждани преди.
Нанотехнологиите и бъдещето
А Кърцвейл е убеден, че нанотехнологиите обещават някой ден да слеят хората и технологиите. Още през 2019 г. той заяви на Engadget :
„Сценарият, който имам, е, че ще вкараме медицински нанороботи в кръвта ни. Едно приложение на тези медицински нанороботи ще бъде да укрепят имунната ни система. … Те ще влязат в мозъка и ще осигурят виртуална и разширена реалност от нервната система, а не от устройства, прикрепени към външната страна на телата ни. Най-важното приложение на медицинските нанороботи е, че ще свържем най-горните слоеве на нашия неокортекс със синтетичния неокортекс в облака.“
Още по темата:
Хамстерът като растение
Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки
Астероид удари Земята часове след като беше открит
Това е третата космическа „атака“ за 2024 г
За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета
Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид
Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя
Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето
„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра
Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер
Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми
Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се
Осъзнато сънуване
Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент
Изкуствено създаденият страх ни е полезен
Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания
Продължителността на живота се увеличава с по-бавна скорост през този век
Човечеството се доближава до горната му граница
Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория
Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор
Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата
Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване
В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки
Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда
Стълпотворение от черни дупки в Млечния път
Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години
Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си
Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON
Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан
Учените са на няколко крачки от обръщане на стареенето на мозъка