Интуитивна мъдрост
Випасана медитация си служи с благородно мълчание, за да осъществи дълбоката взаимовръзка между ума и тялото
Има хора, за които обаче да се откъснат от онова, което ни заобикаля за 14 дни в годината, е обичайна практика. Тя води началото си от Мианмар и носи името випасана.
Випасана означава ясно виждане, вникване и прозрение (Vi – ясно, и passana – виждане, зрение). Може да се преведе и като интуитивна мъдрост или познание. Тази древна техника, която се практикува в мълчание и медитации, помага да видим нещата ясно такива, каквито са, необременени от нашите вярвания и предразсъдъци. Випасана може да доведе практикуващия до пробуждане и до изкореняване на всички страдания. Випасана е практика, която тръгва от самия Гаутама Буда (Буда Шакямуни). През вековете се предава от учител на ученик, преминава през различни школи и страни. едно от силните ù проявления идва от Мианмар, след това техниката се разпространява в Тайланд, където се практикува от монасите с най-висок ранг.
Промени света си
По време на тези 14 дни се спазват ограничения. Всеки е настанен в индивидуална стая, а дните преминават в мълчание - хората нямат телефон, нито лаптоп до себе си, не е редно да се четат книги, да се слуша музика - всички действия, които обикновено ни развличат. Целта е да се свържем със себе си. Цанко споделя, че по време на ретрийта човек се отделя от онова, което в ежедневието го напряга - като работа или човек, с когото не се разбира, и др. Премахва и онези неща, които ползва, за да избяга от собствените си мисли, проблеми и тревоги. И това, което му остава, е да се изправи срещу тях и да ги преодолее.
Благородният път
Специално за събитието в България пристигат Танат и Катрин – ученици на монаха Аджан Тонг, който създава методиката. Двамата ще обучават присъстващите на ретрийта, като ще поставят индивидуални задачи и упражнения ежедневно, а практикуващият ще трябва да ги изпълни до следващия ден, когато ще му бъдат дадени нови. Така всеки ще работи по собствена програма на база личните си блокажи и травми, следвайки собствения си път и ниво на духовно развитие. И понеже вероятно се чудите - разговорите по време на индивидуалната сесия са разрешени, но само с учителите. мълчанието през останалото време се нарича благородно (noble silence). Въпреки че може би за някои звучи малко плашещо да се откъснем от ежедневието си, от динамиката на забързания график и на прелитането от среща в среща, само по този начин човек може да опознае себе си. Когато практикуваме това мълчание, ние се научаваме да осъзнаваме вътрешния си глас и да осъществим връзка с него. А практикуването на мълчание в името на това да изследваме истинската си същност има силата да променя нашия свят.
За себе си Цанко ни казва, че преди випасана е имал висока тревожност и е изпитвал неосъзнаван гняв. Благодарение на тази медитативна практика успява да ги преодолее и да изчисти съзнанието си. Техниката повлиява положително при депресия, паникатаки и различни пристрастявания. „Познавам хора, които с помощта на випасана са успели да се освободят от наркотични зависимости и алкохол. А понякога служи и като лек за различни болести“, разказва ни Цанко. Единият от тези случаи се разиграва пред очите му в Германия преди няколко години. Сред участниците на випасана ритрийт е мъж със заболяване на нервната система, което е довело до неговата частична парализа - лявата ръка и десния крак.
„Много трудно ги движеше, трябваше му сила сякаш да ги засили, за да ги премести и използваше здравата си ръка, за да си помага. Аз виждах ден след ден как този човек се подобрява. Живял е с проблема си в продължение на 10 години, лекарите са му казвали, че не могат да му помогнат. Само за 14 дни в края на курса той можеше да си вдигне почти без никакво усилие ръката, която първоначално почти не успяваше да движи! След две години го видях отново, пак на випасана курс. Беше почти незабележимо, че има проблем. Нямаше нищо общо с това, което беше в началото“, разказва организаторът на събитието в България.
Непрекъснато съзерцание
Кои са те? Тук (в това учение), монаси, монахът живее в съзерцание на тялото, в съзерцание на усещанията, в съзерцание на ума, в съзерцание на умствените обекти - усърдно, с ясно разбиране и внимание, без стремеж или неприязън към света.“ Тези думи най-ясно описват защо да практикуваме випасана - това учение е директен път за решаване и преодоляване на всички проблеми – за пречистването и на тялото, и на ума. И въпреки че тази традиция произхожда от будизма, Цанко споделя, че идеята не е да превръщат хората в будисти, в практиката няма нищо религиозно. Тя има за цел да насочи вниманието на медитиращия към действието, което извършва в дадения момент, дори и то да е елементарно, например пиене на билков чай. Усещанията, които това действие ни носи – приятно ли ни е, този чай горещ ли е, сладък ли е? Просто да бъдем максимално осъзнати за това какво се случва тук и сега. Да осъзнаваме всяко действие, движение, усещане и мисъл.
Целта е тази осъзнатост да я прехвърлим и в ежедневието си, когато си тръгнем от ретрийта. В живота си всички се сблъскваме в даден момент с някакви трудности – безпаричие или пък болест, проблеми със семейството. Животът не е лесен. но с випасана медитацията можем да го направим по-лек. Буда прави следното сравнение – представете си как в един човек се забива стрела – това е проблемът, който в този момент го тревожи и трябва да разреши, олицетворява всички наши тревоги. А след това се забива още една стрела – тя символизира нашата погрешна реакция. в допълнение на всички неприятни изпитания, които ни се случват, нашата погрешна реакция ги прави да изглеждат още по-страшни и по-болезнени. И това, което се оказва, е, че ако успеем да извадим втората стрела, или да направим така, че изобщо да не се стига до това да бъде забита, животът става по-спокоен, справяме се с трудностите и уроците, пред които сме изправени, по-леко.
ВИПАСАНА РЕТРИЙТЪТ ще се проведе от 1 до 15 август 2020 г. в Боровец.
contact@vipassana-bulgaria.com
тел.: 0889 786 822
Още по темата:
Животът е твърде кратък, за да се интересуваме от всичко
Б.Ръсел: Просяците не завиждат на милионерите – те завиждат на други просяци, които са събрали повече
Няма религия по-горе от истината
История на Теософското общество. Откъс от книгата „Езотерични школи и мистични учения“, част II на Ваклуш Толев
Малките предателства, които носим в големия живот
Винаги някой ще знае по-добре от мен: какво ми е нужно, кое е вкусно, красиво и каква трябва да бъда!
Чумата на овчедушието
В родината ни маскирани мъже в бяло избиват здрави животни като във филм на ужасите
Тичаш право към своята гибел с усмивка на уста...
Тест за влюбеност от Фредерик Бегбеде
Ана от Болярово: Доказахме, че няма чума по животните!
Същите хора сега разиграват същия сценарий! Тогава бяха избили тихомълком едно стадо в с. Кости, вилнееха в Шарково и приближаваха насам...
Бях сигурен, че това не е денят да си замина
15 часа водолазът Иван Дойчев оцелява в ледените води на Северно море, подхвърлян от свирепи течения. Спасява го вярата
Баба Дора: Миличките ми, всеки ден си ги гледам, само по снимките ми останаха
Тези животни бяха мои деца. Сама ги пасях, говорех им. Преживявах си спокойно, докато един ден дойдоха тук и почнаха да ги избиват...
Колин Типинг: „Направете списък с всички неща, с които родителите са ви наранявали“
Сами сме се „абонирали“ за болката, която са ни причинили, тъй като тя ни е необходима за духовно израстване
Раслите без любов деца стават зависими от одобрението
„Правя това, защото толкова се страхувам да не те загубя, че съм готов да те направя нещастен“...
Живеем само, за да открием красотата. Всичко останало е вид изчакване.
Халил Джубран: Ти си сляп, а аз съм глух и ням — нека докоснем ръце и се разберем един другиго
Защо понякога положените усилия не дават резултат?
Старото правило, че само канските усилия ще бъдат възнаградени, вече не работи
Нещастието като портал към радостта
И ти трябва и радост, и мъка за да бъдеш цял и щастлив...
2025 г. е книга, казва се „Възможност“ и първата й глава е „Нова година“
Никога не е късно – никога не е късно да започнеш отначало, никога не е късно да бъдеш щастлив
Време е за годишната равносметка
Психологът съветва как да оценим изминалите месеци без да изпадаме в самосъжаление и униние