Подкрепете ни!




Светът в теб16 февруари 2023

Непреодолимата страст към негативни новини

Какво е думскролинг и може ли да ви навреди

снимка: iStock
снимка: iStock
Късно е, но вместо да спите, вие поглъщате още една негативна история онлайн. Когато преяждате с новини или съдържание в социалните медии за тревожни неща - трагедия, криза или бедствие, война - това се нарича doomscrolling или doomsurfing. (От английски doom - гибел, съдба, орис и scrolling - превъртане). Много хора са потънали в лепкавото блато на тази зависимост.

Безусловно - всички тези тонове трагични новини влияят на емоциите ви и много повече отколкото предполагате. Думскролингът (doomscrolling) може да накара ума ви да препуска, да изгуби способността си за концентрация и да доведе до прегаряне. Може също така да ви накара да се чувствате несигурни, тревожни или разстроени. И тези чувства могат да ви откраднат съня, апетита, мотивацията или желанието ви да правите неща, които обичайно ви харесват, сочат изследванията. 

Ако сте имали психични състояния като генерализирана тревожност и депресия, също е възможно думскролингът да доведе до панически пристъпи.

За кого вероятността да потъне е по-сериозна

На всеки може да се случи да прекарва твърде много време в ужасите, падайки бавно и зловещо в заешката дупка на негативните онлайн новини и социалните медии. Но според едно социологическо проучване, мъжете са малко по-склонни от жените да го правят, по-младите възрастни са по-увлечени в това безумие от хората на по-зряла възраст. Първенството по бясно поглъщане на зловредни новини държат хората, които следят отблизо или участват в политиката.

Какво ни кара да искаме още и още от помията

Много от нас се опитват да бъдат в крак с текущите събития, които ни вълнуват или ни засягат, като пандемията от COVID-19, свързаните с времето бедствия, масови убийства и национална политика. Но рутинното прекаляване може да създаде проблеми. Според психолозите, гледането на новини се превръща в проблем, когато сте погълнати от съдържанието, проверявате го отново и отново и то по някакъв начин пречи на ежедневието ви.

Кога се случва

  • Когато се чувствате разстроени от нещо в новините и търсите още информация, която потвърждава, че чувството ви е правилно и други се чувстват като вас. Понякога в стремежа си да се почувствате в синхрон с тревожността си рискувате да пренебрегнете или отхвърлите подходяща информация, която не подкрепя вашите чувства.
  • Докато търсите положителни или оптимистични новини, вие попадате в море от негативни истории.
  • Опитвате се да сте в крак с новините и го желаете толкова силно, че умът ви преминава в режим на автопилот и започвате да превъртате (скролвате) по навик.
  • Чувствате се потиснати и прекарвате повече време онлайн от обикновено, за да се опитате да подобрите настроението си. (В действителност това може да ви накара да се почувствате по-зле в дългосрочен план.)
  • Обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР) също може да накара хората да скролват още и още. Ако сте с такава диагноза или разновидностите й, умът ви може да се фиксира върху определена тема, а вие невротично да продължавате да търсите без да спрете в стремежа си да  облекчите безпокойството си. Лечение като когнитивно-поведенческа терапия (CBT) може да ви помогне да прекъснете този цикъл.

Хигиена и контрол

Ограничете се до използване на социални медии и четене на новини в определени часове през деня. Можете да настроите аларма, която да ви уведоми, когато времето изтече.

Настройте приложенията си за новини и социални медии да ви изпращат по-малко известия.
Помислете за ограничаване на броя онлайн източници, които четете всеки път, когато влизате в мрежите. Помислете дали да продължавате да следвате тези, които ви стресират твърде много.
Следващия път, когато осъзнаете, че сте влезли онлайн без да мислите, отбележете го наум. Няма нужда да се съдите за това - просто бъдете наясно. 

Ако се хванете да скролвате, отделете няколко минути, за да забележите как се чувствате. Ако се чувствате тъжни, стресирани или развълнувани, това е вашият знак да си вземете почивка и да излезете офлайн. Ако определени публикации ви карат да се тревожите за най-лошия възможен изход от текущо събитие, запитайте се дали има друг възможен изход, който е по-реалистичен и по-малко катастрофален.

Опитайте се да се съсредоточите отново върху това, което всъщност се случва в момента в настоящето. Медитацията и техниките за концентрация на вниманието също помагат.
Превъртайте по-бавно. Прелитането през вашите новини или емисии в социалните медии няма да направи никаква услуга на вниманието ви или на състезателния ви ум.

Изключете устройствата си поне 2 часа преди да си легнете. Помислете и за това да държите телефона или таблета си извън спалнята.

Правете неща от реалния свят, извършвайте реални действия, които ви отвеждат офлайн. Прекарвайте време със семейството и приятелите си, занимавайте се с хоби, което харесвате, и спортувайте. Ако превъртате често и мислите, че може да имате тревожност или депресия, свържете се с вашия лекар или със специалист по психично здраве. Лечението и подкрепата могат да ви помогнат да се почувствате по-добре.

Източник

Още по темата:

Кой е най-добрият отговор на нетърпението? Светът в теб

Кой е най-добрият отговор на нетърпението?

То е емоция, която можем да се научим да опитомяваме

Какво бихте казали на по-младото си аз? Светът в теб

Какво бихте казали на по-младото си аз?

Писменото послание до ваша друга версия е чудесна терапия за психиката и душата

Жените са загубили връзка с дивото в себе си Светът в теб

Жените са загубили връзка с дивото в себе си

Те следват мъжките правила, вместо да чувстват, докосват, танцуват, обичат, свързват, създават...

7 съвета за справяне с разочарованието Светът в теб

7 съвета за справяне с разочарованието

Отнасяте се към себе си като към машина и забравяте, че вниманието, грижата и самоизключването също са важни

В огледалото не виждах никого Светът в теб

В огледалото не виждах никого

Изповед за пропадането и изцелението на една жена с инсулинова чувствителност

Освобождаване от „майчината вина“ Светът в теб

Освобождаване от „майчината вина“

Позволете на децата си да се запознаят с това, което всъщност сте

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си Светът в теб

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си

Е. Толе за колективното болково тяло и защо някои държави са по-войнствени от други

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“ Светът в теб

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“

Футуролог вещае края на човечеството, ако не дойде осъзнаването

Щастие през болката Светът в теб

Щастие през болката

Защо духовното израстване често е свързано с болезнени усещания

Бъди истинска жена Светът в теб

Бъди истинска жена

Приеми силата на рода, стани и Пепеляшка и Кралица, тогава ще срещнеш Него

Върнете болката, която сте взели от родителите си Светът в теб

Върнете болката, която сте взели от родителите си

К. Типинг: Не лишавайте предците си от възможността да извървят своя кармичен път

Трети март Светът в теб

Трети март

Българите сме живели в робство, но българският дух никога не е бил робски!

Тънката граница между комплимент и ласкателство Светът в теб

Тънката граница между комплимент и ласкателство

Научете се да ги разпознавате по интонацията на гласа и по езика на тялото