Отървете се от чувството за вина, то може да убива
Лиз Бурбо: Според духовните закони ние в действителност никога не сме виновни

Снимка: Изабела Фишер, Unsplash
Но помислете малко и си опитайте да си спомните: кога за последен път направихте нещо със съзнателното намерение да нараните някого? Ако е имало такъв случай, то най-вероятно се е случило доста отдавна, е мнението на Бурбо.
Известната канадска психоложка и експерт по психосоматика, стига до извода, че изключително рядко сме виновни за нещо в действителност, а според духовните закони - в действителност никога не сме виновни. Бурбо проповядва да се отървем от чувството за вина, приемайки себе си и света, и сами, със собствените си усилия на мисълта и волята - да се освободим от бремето на хроничните болежки.
Не се самообвинявайте
Вместо самокритика и терзания, по-добре насочете енергията си към осъзнаване на ситуации, в които се чувствате виновни. Помислете дали имате навик да се обвинявате, да се самоосъждате, например, че сте забравили нещо? Ако е така, важно е да запомните, че всичко, което правите, правите според най-добрите си знания и способности към този момент. Обвинявайте се за нищо.
Задачата е друга: научете се да обичате себе си и ближния, както и по-леко да приемате човешките слабости и недостатъци - както своите, така и на околните. Никой не е съвършен. За да разберем причините за постоянното чувство на вина, е важно да разберем, че обвиняваме другите в същата степен за това, за което обвиняваме и себе си. Ще се дразните ли, ако някой друг счупи любимата ви чаша? Ако е така, вие също ще се ядосате на себе си за тази дреболия.
Постоянната вина
Колкото повече се обвиняваме, толкова повече превръщаме този навик в начин на живот, свикваме със сърдечната болка и самобичуването, с постоянния дискомфорт. Имаме предостатъчно причини да се самообвиняваме всеки ден. Нямаме силата на волята да започнем да ставаме рано сутрин, ядем твърде много, не знаем как да контролираме емоциите си, а всички, които имат деца, не са достатъчно добри родители по подразбиране, обобщава Лиз Бурбо.
Това чувство е като омагьосан кръг и когато се опитаме да излезем от него, като например твърдо си обещаем да не ядем след шест вечерта или да започнем да говорим с майка си, без да й крещим, става още по-трудно да се сдържим. Въвлечени сме във водовъртеж от самокритика и самобичуване, а това не вещае нищо добро.
Как се самонаказваме
Лиз Бурбо пише, че инцидентът може да се разглежда като наказание, което изкупва себе си. След изкуплението острата душевна болка изчезва, защото подсъзнателно вярваме, че сме платили за стореното. На това са ни учили в детството. Но има и друга страна на монетата. Попадайки например в злополука, човек изпитва толкова силен стрес, че дори най-болезненото чувство за вина се отдръпва и избледнява пред факта, че преди миг животът е могъл да свърши.
Излизането от състояние на стрес след инцидент също не е лесно. Има интензивно самосъжаление и лечебна емпатия. Вече не можем да бъдем безмилостно строги към себе си. Стига се до осъзнаването, че не сме виновни за нищо. Ние сме просто хора с нашите страхове и несъвършенства.
Да се извиниш означава да обвиняваш себе си
Ако имате такъв навик – отървете се от него! И тогава тези, които са свикнали да ви манипулират, да ви налагат чувство за вина, ще ви оставят на мира. Усмихвайте се на грешките си и постепенно те ще стават все по-малко. Първо, приемете, че не е нужно да сте перфектни. Просто не дължите нищо на никого.
Още по темата:

Кой е най-добрият отговор на нетърпението?
То е емоция, която можем да се научим да опитомяваме

Какво бихте казали на по-младото си аз?
Писменото послание до ваша друга версия е чудесна терапия за психиката и душата

Жените са загубили връзка с дивото в себе си
Те следват мъжките правила, вместо да чувстват, докосват, танцуват, обичат, свързват, създават...

7 съвета за справяне с разочарованието
Отнасяте се към себе си като към машина и забравяте, че вниманието, грижата и самоизключването също са важни

В огледалото не виждах никого
Изповед за пропадането и изцелението на една жена с инсулинова чувствителност

Освобождаване от „майчината вина“
Позволете на децата си да се запознаят с това, което всъщност сте

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си
Е. Толе за колективното болково тяло и защо някои държави са по-войнствени от други

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“
Футуролог вещае края на човечеството, ако не дойде осъзнаването

Ако жените управляваха света, нямаше да водим войни, а само усилени преговори
15 известни мъже за жените

Бъди ексцентрична сега. Не чакай старостта, за да облечеш огнено-червено
45 житейски урока от Реджина Брет към жените

Бъди истинска жена
Приеми силата на рода, стани и Пепеляшка и Кралица, тогава ще срещнеш Него

В момента се намираш точно там, където трябва да си
„Проницателни" цитати от Анди Андрюс

Върнете болката, която сте взели от родителите си
К. Типинг: Не лишавайте предците си от възможността да извървят своя кармичен път

Тънката граница между комплимент и ласкателство
Научете се да ги разпознавате по интонацията на гласа и по езика на тялото