Никога повече обидена, наранена, оскърбена, виновна, недооценена
Висшият пилотаж на психологическата зрялост – отговорност за собствените чувства

Снимка: Arash Payam, Unsplash
Болката и негодуванието са си наши лични преживявания, силно субективни. Страдаме, защото сме убедени, не всеки в нашата болезнена ситуация е изпитвал същото като нас. Мислим, че нашите емоционални проблеми винаги са най-силни и дълбоки. Допуснете, че в момента никой не ни прави нещо страшно, а просто ние отговаряме с болка при проявата на каквото и да било, свързано с нашия предишен опит.
Едва ли човекът срещу нас целенасочено се е заел да ни наранява, чак толкова специални не сме. Едва ли човекът иска да ни причини гняв и болка, а просто прави или не прави нещо по свои собствени причини, живял е по-малко от нас, опитът му е по-малък, може би не осъзнава, че това е неприятно или болезнено за нас.
Най-важното е да знаем, че не е нужно да чакаме или да се борим другият да спре да ни наранява или обижда, че е в нашата власт да спрем това: преместете се на правилната дистанция, отидете на психотерапия, натиснете бутона ПАУЗА.
Проблемът е, че това разбиране ще спре нашата игра на насилник и жертва и ще трябва да се движим напред сами без хленч и истерия, да вземаме решения и да пристъпваме към действия самостоятелно.
В отговорността за чувствата ни също работят закони и един от тях е: ако се чувствам добре, значи съм добре, а ако не - вината си е моя.
Често казваме: нараниха ме, обвиниха ме, обидиха ме. Но обикнаха ме, направиха ме щастлив/а, благодариха ми (накараха ме да почувствам любов, щастие, благодарност) казваме рядко и/или иронично, а за някои подобни ситуации изобщо нямаме думи или избягваме да говорим. Защото когато става въпрос ние да изпитваме любов, благодарност, щастие, интерес - тогава говорим в първо лице единствено число. Но когато чувстваме болка, обида, гняв, ревност, тъга - за виновните казваме "те" - трето лице множествено число.
Когато започнах сама да поемам отговорност за чувствата си, бях вбесена от онези, които не го правят, а прехвърляха отговорността върху другите, включително и върху мен.
И тогава разбрах, че ние самите сме отговорни за това, за което поемаме отговорност. Тоест, те не ме обвиняват за чувствата си, но аз самата поемам отговорност за техните чувства. А това вече е манията за величие, егоцентризмът - да мисля, че аз контролирам чувствата на други пълнолетни, зрели разумни хора.
Днес вече не ми е интересно да предъвквам кой кого е обидил и защо, да търся правотата си, да я доказвам, да играя жертва-насилник или да съм виновна, ощастливена, всемогъща или потискаща. Това вече не е моето.
Все едно да влезеш в друга стая и там да не е претъпкано и задушно, а просторно и спокойно. Все още не съм много добра в новите води, не съм свикнала още на такава свобода. Понякога изскачам от тези спокойни води, за да се скарам с някого и да се самосъжалявам, но опитът да се измъкна от него е безценен и кара мозъка ми да не забравя нито за миг свободата на покоя и да се стремя към него.
Да, ще трябва да се научите какво да правите с натрупаното напрежение, да изпишете много страници докато се запознаете със сянката и страховете си, и, простете за клишето - дълго да работите върху себе си. Но да обвинявате и да сте обидени/оскърбени/виновни/наранени - достатъчно дълго го правихте, баста.
Макар, че има хора, на които тази игра не им омръзва и за 80 години. Знам, знам, че познавате такива. Оценявам тяхната отдаденост на процеса и тяхното постоянство в тормоза, но ми е мъчно за тях. И за загубеното им време.
Още по темата:

Гама-съзнание
Психологът Моника Балаян откри първо за нас, българите, ключовете към пълната свобода

Кой е най-добрият отговор на нетърпението?
То е емоция, която можем да се научим да опитомяваме

Какво бихте казали на по-младото си аз?
Писменото послание до ваша друга версия е чудесна терапия за психиката и душата

Жените са загубили връзка с дивото в себе си
Те следват мъжките правила, вместо да чувстват, докосват, танцуват, обичат, свързват, създават...

7 съвета за справяне с разочарованието
Отнасяте се към себе си като към машина и забравяте, че вниманието, грижата и самоизключването също са важни

В огледалото не виждах никого
Изповед за пропадането и изцелението на една жена с инсулинова чувствителност

Освобождаване от „майчината вина“
Позволете на децата си да се запознаят с това, което всъщност сте

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си
Е. Толе за колективното болково тяло и защо някои държави са по-войнствени от други

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“
Футуролог вещае края на човечеството, ако не дойде осъзнаването

Ако жените управляваха света, нямаше да водим войни, а само усилени преговори
15 известни мъже за жените

Бъди ексцентрична сега. Не чакай старостта, за да облечеш огнено-червено
45 житейски урока от Реджина Брет към жените

Бъди истинска жена
Приеми силата на рода, стани и Пепеляшка и Кралица, тогава ще срещнеш Него

В момента се намираш точно там, където трябва да си
„Проницателни" цитати от Анди Андрюс

Върнете болката, която сте взели от родителите си
К. Типинг: Не лишавайте предците си от възможността да извървят своя кармичен път