Подкрепете ни!




Светът в теб25 октомври 2023

10 причини защо обществото е толкова токсично

Наричаме мрежите „социални“, а те правят хората асоциални


изображение: iStock
изображение: iStock
Когато погледна назад към детството си и го сравня с модерните времена, не е нужно много ровене, за да осъзная, че всичко се е променило. И докато някои неща се промениха към по-добро, изглежда, че обществото като цяло се движи по низходяща траектория. Защо се случва така, въпреки че все повече хора се самообразоват в материята на духовното и в психологията? Защо, въпреки че са наясно с отрицателните прояви на човешките недостатъци, обществото като цяло върви назад? 

1. „Влиятелните“ личности в социалните медии, определящи общественото мнение

С възхода на социални медийни платформи като Facebook, Twitter и Instagram, все повече стават така наречените влиятелни личности, които определят посоките на общественото мнение в социалните мрежи. В Instagram или Facebook ние сме бомбардирани от хора, които са се „фотошопували“ до неузнаваемост, за да изобразят илюзията за съвършенство. Тъй като умът често вярва на това, което вижда на подсъзнателно ниво, когато гледаме тези образи, започваме да се сравняваме с нещо, което не съществува. Това оказва огромно влияние върху нашето самочувствие и психично здраве.

Не забравяйте, че на много от тези инфлуенсъри се плаща, за да рекламират продукти, вариращи от бързи решения за отслабване до грим и печелене на лесни пари. За съжаление, не всички „активности“ на знаменитите инфлуенсъри са насочени да ви ориентират кое е най-доброто във ваш интерес и често ви се продават продукти, които или не работят или са въздух под налягане и нямат нищо общо с рекламата за тях.

2. Избягване на реални контакти

Преди социалните медии хората трябваше да използват телефоните си, за да общуват и да се срещат в реалния свят. С годините все по-малко хора комуникират лице в лице, предпочитат социалните медии. Имаме цяло поколение деца и тийнейджъри, които са израснали на своите компютри и рядко общуват лично. На свой ред психичните заболявания, вариращи от тревожни разстройства до разстройства на личността, непрекъснато нарастват. Парадоксът е, че наричаме тези платформи социални медии, а всъщност те правят хората асоциални.

3. Политика на идентичността

Хората вече не гледат на своите нагласи и вярвания (включително политически) просто като на мисловни или морални модели. Те се идентифицират с тях, превръщат се в самите идеи, в техни яростни защитници. Няма повече място за критично мислене или рационално (умерено) мислене. Рационалното мислене е заменено с краен фундаментализъм. Хората вече не могат да водят открити беседи и да дискутират спокойно, защото техните политически или религиозни възгледи са тяхната идентичност. Когато някой не е съгласен с тях, те приемат това лично, като удар по личността им. Така те се разединяват и насъскват един срещу друг. Трупат гняв, омраза, непоносимост към чуждото мнение.

4. Токсичен „стаден“ манталитет

Великият Джордж Карлин заявява, че се възхищава на хората на индивидуална основа. Те са страхотни, когато са в по-малки групи или сами. В това състояние те са по-разбиращи, толерантни и по-рационални. Но съберете ли група дори от трима, започва токсична битка за надмощие. Болшинството смазва малцинството, дори да е само вербално. Помислете и ще се сетите поне за няколко души, които подбуждат тълпата към бунт.

5. Разпадането на семейната единица

Уви, това е е една от най-тъжните статистики, разделите и опустошените семейства се всекидневен факт в много държави. По-лошото е, че според изследване, цитирано от Guardian, разпадът на семейството е отговорен за 90% от бедността в света. Освен това, с увеличаването на разпадането на семейната единица, детските психични заболявания, пристрастяването и самоубийствата също се увеличават.

6. Постоянното потребление на безсмислено съдържание

Ние сме това, което консумираме. Това може да се отнася буквално за храната, а също и за възхода на безсмислено съдържание, разпространявано в интернет. Все повече филми и телевизионни предавания показват безсмислено насилие, а някои дори стигат толкова далеч, за да прославят манталитета на антигероите. Като просто си цъкаме във Facebook, се сблъскваме с жестоки шеги, войнствено и враждебно поведение и честно казано, съдържание, което е пълен бълвоч.

7. Поляризация на социалните медии

В документалния филм „Социалната дилема“ различни бивши основатели на платформи за социални медии обясняват как алгоритмите на тези платформи се използват, за да поставят всеки от нас в ехо камера. Казано по-просто, постоянно се сблъскваме със съдържание, което съответства на съдържанието, което по принцип гледаме, без да ни дава друга странична гледна точка за сравнение или за критично мислене. Ако отидем още по-далеч, голяма част от съдържанието, което ни се дава, е екстремният възглед за собствените ни вярвания, което ни разделя още повече от противоположните възгледи. 

8. Култура на жертвата

Може и да не се съгласите веднага с това твърдение, но културата на жертвите също изглежда е във възход. Тъй като все повече и повече хора не успяват да поемат отговорност за своите действия и собствения си живот, те все по-често оправдават бруталното си поведение и окаяния начин на живот с всеки друг, освен със себе си. Когато те гледат на себе си като на жертви, е много по-малко вероятно да се опитат да се намесят и да променят нещата. А тъй като друг е отговорен за бедите им, както те смятат, е безсмислено да се правят каквито и да било движения по посока промяна.

9. Технологична зависимост

През последните няколко десетилетия и най-вече след пандемията пристрастяването към технологиите продължава да нараства. И с основателна причина социалните медии и технологиите са проектирани по начин, който ви кара да се връщате за още. Подобно на инжектирането на доза хероин, ровенето в смартфона и безкрайното сърфиране в социалните медии осигурява незабавен прием на допамин. И колкото повече време отделяте за това занимание, толкова по-пристрастяващо става.

10. Възходът на нарцисизма

В статия от Psychology Today се цитират изследване, което показва, че 70% от съвременните студенти имат по-високи показатели при тестове за нарцисизъм и по-ниски за емпатия, в сравнение със средностатистическия студент само преди 30 години. Ако знаете какво е нарцисизъм, тогава вече осъзнавате защо това е бедствие за обществото. Представете си общество от обсебени от себе си, самовлюбени, манипулативни и егоистични индивиди, които се интересуват единствено от своите желания и се стремят само към пари, придобивки и власт.

Източник

Още по темата:

Ба дзъ: 8 знака на съдбата Светът в теб

Ба дзъ: 8 знака на съдбата

Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел

Върни се при себе си и лети свободна Светът в теб

Върни се при себе си и лети свободна

Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова

Силните хора не са за обичане Светът в теб

Силните хора не са за обичане

Те не се страхуват от болката, преживели са войната в сърцата си и са се научили да превръщат раните в мъдрост

Пътят към освобождаване от вината: признание, изкупление и облекчение Светът в теб

Пътят към освобождаване от вината: признание, изкупление и облекчение

Юнгианският тълкувател Джеймс Холис за страховете и неспособността ни да си признаваме грешките си

Чудесата на лечителката Естер Браво Светът в теб

Чудесата на лечителката Естер Браво

С голи ръце тя прониква в тялото на болния, цери нелечими болести, строи църква след църква и връща вярата на хората в Бог

Най-силната молитва Светът в теб

Най-силната молитва

Бог винаги те чува...

Да си необвързан все по-често става въпрос на личен избор и не говори за непълноценност Светът в теб

Да си необвързан все по-често става въпрос на личен избор и не говори за непълноценност

Домакинствата по света, състоящи се от един човек, се увеличават

Страданието е добър учител – за да се роди новото аз, старото трябва да умре Светът в теб

Страданието е добър учител – за да се роди новото аз, старото трябва да умре

Дж. Парис: На самото дъно живее един единствен страх – смъртта. Радвам се да се запознаем...

Който иска да научи истината - да слуша дърветата Светът в теб

Който иска да научи истината - да слуша дърветата

Х. Хесе: Вярвам, че какъвто и добър или лош късмет да ни сполети, винаги можем да му дадем смисъл и да го превърнем в нещо ценно

7 особености на зрялата личност, които говорят за трудно детство Светът в теб

7 особености на зрялата личност, които говорят за трудно детство

Прекомерната бдителност и суровата самокритика са сред скритите белези от детските години

Срамно ли е да се моли за помощ? Светът в теб

Срамно ли е да се моли за помощ?

Какво ни спира да покажем, че не можем да поемем повече, отколкото носим в момента

Правилата не могат да донесат свобода - те имат властта само да обвиняват Светът в теб

Правилата не могат да донесат свобода - те имат властта само да обвиняват

Уилям Пол Йънг : Всеки път, когато простите, вселената се променя

9 фрази, използвани само от интровертите Светът в теб

9 фрази, използвани само от интровертите

Те ни ви пренебрегват, нито са нелюбезни, просто така оцеляват

На днешния ден преди 160 години е роден Учителя Петър Дънов! Светът в теб

На днешния ден преди 160 години е роден Учителя Петър Дънов!

Нека си припомним зрънце от мъдростта, която той остави на Земята за нас