Подкрепете ни!




Списание 8, брой 01/2021 г.

Ваксината е вече готова, а ние?

Какво представляват новите РНК ваксини срещу COVID-19 и какъв ще е ефектът им? Дали всичко е такова, каквото изглежда, или навлизаме в опасни времена, когато спасението всъщност се оказва капан?


Дали да се ваксинирам?

Д-р инж. Гинка Стоева
Ваксините са спасили света от едра шарка, от която са умирали по 5 млн. души годишно, от полиомиeлит, който води до парализа. Имунизацията е едно от най-големите открития на човечеството. Но в същото време историята на ваксините прилича на война. 490 000 деца са парализирани след ваксинация в Индия; 1048 деца са с парализа, припадъци и гърчове в Африка, 151 бебета умират пак там; други 130 деца са убити от ваксина във Филипините? Какво става? Хората са превърнати в опитни мишки!? А сега с поставянето на ваксини срещу COVID-19 това ще е съвсем легално. Онези, които се имунизират, на практика ще осъществят нереализираните тестове за дългосрочните ефекти от набързо приготвените ваксини.
  • Ваксините: спасение или прокоба? С тяхна помощ сме забравили едрата шарка, дифтерията, туберкулозата, коклюша... Но с тях умират бебета, а всяко второ дете е на път да стане хронично болно.
  • Защо се страхуваме? Никой не знае какви ще са дългосрочните ефекти. Съществуват рискове от автоимунни болести, свръхреакция при вирусна зараза и дори от смърт.
  • Проф. Радостина Александрова: Истината e най-добрата политика! Вярвам в науката и съм за ваксините,  но искам да разбера повече за тях, и то от научни публикации, казва българският вирусолог.



Двойна атака срещу вирусите

Kомбинация от африканска и китайска народна медицина с изненадващи резултати

Д-р Емилия Йорданова специалист УНГ
През не толкова далечната 2003 г. в Китай се разрази, макар и в по-малък мащаб, подобна на сегашната епидемия от коронавирус SARS-1. Една от мерките за борба с него, препоръчанa от китайските власти, е била приемът на корен от широко разпространена в китайската традиционна медицина билка – Радикс Исатидис. Последвалият масов прием на екстракта от китайското население и бързото ограничаване на разпространението на епидемията събужда интереса на учените, които 2 години по-късно започват изследвания върху екстракта.



Гаргара с арония срещу COVID-19

Целебният плод деактивира на 96% коронавируса и намалява вероятността за зараза

Йоана Стефанова
Вирусът SARS-CoV-2 най-напред атакува гърлото, носоглътката и носа, започва да се размножава, причинява симптоми и може да бъде предаден на друг организъм. Но ако стопираме първоначалната инфекция, болестта няма да премине тежко и няма да навредим на близките около нас. Учени от Института по вирусология в Дрезден откриха как.



Астрологът Гал Сасон: Най-големият урок за човечеството е единство

Това, през което България ще мине тази година, се случва веднъж на 84 г. – време за пълна промяна, революции, пробуждане

Станислава Цветкова
2020  г. влезе в историята и със сигурност  за нея ще се говори още дълго време. Тя извади най-големите и най-дълбоки страхове – от смъртта, от неизвестното, от изолацията. Какъв беше урокът, който човечеството трябваше да научи, и дали новата 2021 година ще ни позволи да поемем дъх по-спокойно?

По традиция в първия брой на новата година ви срещаме със световноизвестния астролог Гал Сасон – утвърден автор и духовен учител с многобройни последователи в Европа, САЩ и Близкия изток, а нашата България е в сърцето му, защото баща му е от Варна. Неговите енциклопедични познания и харизматичното му присъствие го правят търсен гост и оратор. Изнася лекции в Университета на Южна Калифорния и Университета на Тел Авив и води семинари по кабала, астрология и мистицизъм. Новата му книга  „Астрологична прогноза за 2021: Светлина в мрака“ на издателство „Кибеа“ разкрива какво ни вещят звездите за следващите 12 месеца.  
Купете книгата тук



Визонгейт

Асоциацията на убийството на 17 милиона визона с геноцида на 6 милиона евреи в хитлеристка германия може да звучи пресилено, но не е случайна

Д-р Иван Драгоев
Визонът (Neovison vison, превежда се още като американска норка) е бозайник с широка глава, къси уши, гъста и красива козина. Тя го превръща в „ценен продукт“ за модната индустрия. Интересите є водят до създаването на ферми първо в САЩ през 1866-1867 г.  и след това в Европа. Най-големият производител в света доскоро бе Дания, следвана от Нидерландия и Испания. Друга особеност на визона е това, че е носител на болести, една от които се оказа мутация на СOVID-19, наречена  Clustre 5, която може да бъде предадена на човека. Според датския премиер Мете Фредериксен „това е заплаха за целия свят - защото бъдещата ваксина е заплашена още преди да е видяла бял свят” (El Pais, 29.11.2020). Така се стигна до решението за пожертване на 17 милиона визона! Взето без неопровержими научни данни, също както и без необходимата законна база.



За да видиш Бог, забави ход, спри и седни!

Старите хора казват, че пътят до Бог е само на една педя разстояние – от устата до сърцето, споделя дервишът Джелялетин Бербероглу

Ганета Сагова
Джелялетин e само на 6 г., когато вижда дервиши да танцуват сема. Когато се прибира вкъщи, той взема една бяла кърпа на майка си, увива се с нея и започва да се върти. Това продължава с часове. Децата играят навън, а той все се върти. Когато става на 9 г., родителите му го записват на школа за сема. Там научава истинските стъпки и техниката и започва да играе пред публика. Но не си мислете, че сема е танц – сема е церемония, молитва, общение и сливане с Бог.

Традицията на въртене тръгва от  духовния учител, големия поет и философ Мевляна Джалал ад Дин Мухамад Руми (виж брой 10/2016). На едно от представленията Джелялетин е забелязан от дервиша Сюлейман Деде, който му надява сикхе – шапката на дервишите. Получиш ли я, означава, че си на Пътя. Животът показва, че Деде не е сбъркал в преценката за момчето. Днес Джелялетин Бербероглу е един от най-уважаваните дервиши в Коня – града на Руми (Турция). Може да го откриете в малка къщичка непосредствено до гробницата на Мевляна. На първия етаж се продават ръчно изработени сувенири, а на втория Джелялетин изработва и рисува прекрасни шалове от коприна и вълна. Вратата му е винаги отворена за всеки, който има нужда от помощ, съвет или просто... търси себе си.



Къде се крие щастието

По ръба на Пирин, без сили, мокър до кости в преследване на гръмотевици, Дамян Георгиев снима, за да ни вдъхнови за красотите на България

Дамян Георгиев е на 24 години и роден в красивия морски град Варна. Занимава се с пейзажна фотография от четири години. Запален планинар и любител на природата, той ни отвежда до върхове, хижи и пропасти, които спират дъха.



Чудовището, което поглъща всичко

В поляните, част от защитената местност Силистар в природен парк „Странджа“ в защитена от „Натура 2000“ територия, бяха излети основите на поредна вилна сграда. Докога?

Йоана Стефанова, снимки Добрин Кашавелов
Това лято беше необикновено поради различни причини. Може би една от положителните е, че много хора предпочетоха да летуват на Българското Черноморие вместо традиционното мигриране към нашата южна съседка. При всяка свободна възможност стягах багажа и потеглях в посока Бургас. Но всеки път нещо ме дърпаше все пò на юг и пò на юг. Исках да съм далече от навалицата и вместо застроени плажове да се радвам на лазурносини води и красивата среща между Странджа и Черно море. С развълнувано сърце се отправих към Синеморец, но когато пристигнах на плажа, който помнех от своето детство – останах вледенена. Отвсякъде ме наблюдаваха призрачни сгради, недовършени и необитавани никога от никого. Това ли е бъдещето на нашата родна земя?



На крилете на милостта

Д-р Руско Петров 21 години се грижи за ранени животни в единствения спасителен център за диви животни „Зелени Балкани“

Мария Русева, снимки  Добрин Кашавелов
Случвало ли ви се е да се погрижите за животно и благодарността в очите му да извиси душата ви над обозримия битов свят? За миг всичко се изгубва, очите се пълнят от умиление, а сърцето радостно нашепва, че в живота си сме способни на велика милост. Повечето я проявяваме, когато сме в настроение, а някои - непрекъснато, всеки ден.



Разходка „по тънък лед”

Енцелад, Шестата по големина луна на Сатурн, се счита за  най-подходящия обект в Слънчевата система за търсене на извънземен живот

Цветомира Бекриева
В стремежа си да разкрием чудатaта същност на величествения газов гигант Сатурн, успяхме до голяма степен да опознаем и неговата система от спътници. Към днешна дата те са 82 на брой и така Сатурн изпреварва Юпитер, който има 79. Сатурновите спътници са разнообразни - от луна, върху която се разливат езера от метан - като Титан, до луна, наподобяваща Звездата на смъртта от „Междузвездни войни“ – Мимас. Енцелад, шестата по големина луна на газовия гигант, пък се счита за най-подходящия обект в Слънчевата система за търсене на извънземен живот.



Обратната страна на Земята

Радослав Райков
На 26 януари хиляди хора излизат по улиците на всички големи градове в Австралия, за да отбележат националния си празник. На същата дата през 1788 г. флотилията от 11 кораба под командването на Артър Филип влиза в залива на Сидни и 736-имата затворници, подпомогнати от 4 роти военни, основават първото европейско селище на континента. С това се слага началото на колонизацията на Австралия, началото на съвременната държава Австралийски съюз. Но Артър Филип нямаше да има къде да основе селище, ако 18 години по-рано ненадминатият Джеймс Кук не беше открил Terra Australis, давайки на английската корона една площ от 7,6 млн. кв. км, за която са се борили всички велики мореплавателни нации в света по онова време.



Те помнят Карлаг

Наследниците на лагерницте са живата памет за зверствата и извращенията на диктаторските режими. Но има ли кой да ги чуе? Защото историята има склонността да се повтаря!

Текст и снимки Иван Шишиев
Бързият следобеден влак №712Ц по направление Нур Султан - Караганда пътува плавно, почти не се усеща, само познатото ту-туф, ту-туф. През прозореца отляво виждам цяла една страна, наречена неслучайно „Страната на Великата степ“ – Казахстан.



Хидрокосмосът: Последната граница

Благодарение на уникален експеримент се нареждаме на пето място в света по продължително пребиваване на човек в дълбините

Кирил Орлов
Парадоксално е, че знаем за Луната повече, отколкото за океанските дълбини. Макар Световният океан да заема 70% от площта на планетата, 90-95% от океаните остават непознати, а 2/3 от обитателите им са неидентифицирани. Постоянно се намират нови видове, като сред скорошните открития са най-грозната риба и акулата „нинджа“. Дъното на Световния океан смело може да бъде наречено и супермузей на Земята. В него има повече артефакти, отколкото във всички музеи, взети заедно. Затова човечеството винаги се е стремило да завладее морските дълбини. В следващите редове ще ви разкажем за времето, когато България е била сред първите 5 морски нации в света, и защо 20-20 в представите на поколение морски учени не е сигнатура на една доста странна година, а спомен за уникален експеримент.



Първите мъже на първото българско царство

Кавханът и другите петима боили векове наред са опора на владетеля. Българите не си сменят титлите, защото не обичат революционните промени

Спас Спасов
Българинът е човек със силни корени, здраво привързан към традициите си. Дори в наши дни все още се почитат празници, наследени още от стари времена – кукерски игри, нестинарство, ладуване и др. Неслучайно големият български историк Петър Мутафчиев ще възкликне: „В дълбочините на своята душа народът ни си остана завинаги езичник.“ Древната вяра слага солиден отпечатък върху българското държавно устройство дори векове след покръстването. Свикнали сме да мислим, че след 865 г. българските първенци се разделят с езическите титли и имена и приемат наместо тях християнски. Но ако владетелите ни Борис, Симеон, Петър и Самуил биват назовавани князе и царе по християнски обичай, то велможите им дълго след покръстването запазват старите си титли.

Четете още в броя разказа „Горе-долу разовор" на Любомир Кючуков, направете умствена гимнастика с нашия тест и вижте каква е подредбата на небесните тела в астрономическия ни календар.
Астрологът Гал Сасон: Най-големият урок за човечеството е единство

Астрологът Гал Сасон: Най-големият урок за човечеството е единство

Това, през което България ще мине тази година, се случва веднъж на 84 г. – време за пълна промяна, революции, пробуждане
Двойна атака срещу вирусите

Двойна атака срещу вирусите

Kомбинация от африканска и китайска народна медицина с изненадващи резултати