Подкрепете ни!




Събития24 май 2024

Честит празник!

Днес за четвърти път честваме празника с новото му име - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

снимка: iStock
снимка: iStock
24 май е един от най-светлите български официални празници. На тази дата честваме Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Денят на светите братя Кирил и Методий е отбелязван като църковен празник (на 11 май) преди XII век, но за първи път е честван като национален Ден на просветата през 1851 година в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров.

Празникът на Кирил и Методий се отбелязва през Възраждането и сред имигрантите в Румъния и Русия, сред българските студенти в чужбина, сред българите, заточени в Диарбекир.

Кирил и Методий

Според Пространните жития светите братя са родени в Солун – Методий около 815-816 г., а Константин–Кирил през 827 г. в семейството на византийския военоначалник Лъв  и съпругата му Мария, за която се предполага, че е била славянка.
Методий става архонт, управител на област, населена със славяни, а Константин завършва Магнаурската школа, където изучава граматика, поезия, риторика, аритметика, астрономия и др. с отличен успех. По-късно той става преподавател в школата и печели прозвището „Философ”.

Около 855 година Константин-Кирил Философ създава глаголицата и за това свидетелества „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на братята. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.

Кирил умира в Италия на 14 февруари 869 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си,  Методий продължава да разпространява писмеността до смъртта си през 885 година.


Страница на глаголица от Зографското четвероевангелие (X- XI в.)

Глаголица и Кирилица
Думата "азбука" произлиза от имената на първите две букви от глаголицата - азъ и боукы. Английската дума за азбука "alphabet" пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука - алфа и бета.

Глаголицата е азбуката, създадена от Кирил. Тя представлява система от графики и се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особености на старобългарския език. Кирилицата е създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Традиционно тя е приписвана на Климент Охридски, а името й – в чест на св. Кирил – Константин Философ, на когото Климент Охридски е ученик. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч.

Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата. В средата на осемстотната година високата просветна стойност на стореното от дейността на Солунските братя е оценена по достойнство от Паисий Хилендарски в неговата „История славяноболгарская“.

В нея той отделя цяла глава, озаглавена „За славянските учители“. Примерът му е последван от още два исторически труда, в които се споменават Кирил и Методий и тяхното дело.  Това са „Зографската история“ от 1785 г. и „История вкратце о болгарословенском народе“ на йеромонах Спиридон.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“.  Химнът е озаглавен „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи“ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите 6.

Празникът
24 май като празник на братята Кирил и Методий днес се отбелязва и в Русия, Чехия, Северна Македония и други славянски страни. В Русия се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов – в Мурманск е най-северната точка, където има паметник на братята Кирил и Методий.

Празникът е и официален в Северна Македония, където се отбелязва подобно на празнуването му в България – с много цветя, песни и тържества на ученици и студенти.

В Чехия денят на Кирил и Методий е официален празник на 5 юли, когато недалеч от Бърно, на мястото на столицата на Великоморавия, от която е останал само манастир, се събират хиляди хора да отбележат деня на братята. Паметник на Кирил и Методий има на Карловия мост в Прага, а в катедралата „Свети Вит“ на Пражкия град на витраж е пресъздадено делото на светите братя равноапостоли.

Празникът е с ново име от декември, 2020 г.
Духовният учител Хорхе Луис Делгадо за първи път в България! Събития

Духовният учител Хорхе Луис Делгадо за първи път в България!

През юли той ще води две две преобразяващи живота занятия

Празник на безусловната любов и Слънчевата система в Априлци Събития

Празник на безусловната любов и Слънчевата система в Априлци

Елате на 7 и 8 юни 2025 г. на поляните в сърцето на България. Очакват ви беседи, музика, паневритмия и общуване с природата.

Известният аюрведа лектор Юрий Ковачев ще изнесе беседа на 28 март Събития

Известният аюрведа лектор Юрий Ковачев ще изнесе беседа на 28 март

Той ще ни помогне да се справим с предизвикателствата на пролетния сезон

Кои са тайните на древните мъдреци за разкодиране на човешката съдба Събития

Кои са тайните на древните мъдреци за разкодиране на човешката съдба

На 30 март започва интензивен онлайн курс по ведическа астрология

Рацио форум: Магията на реалността – наука, илюзии и дезинформация Събития

Рацио форум: Магията на реалността – наука, илюзии и дезинформация

Водещи учени, изследователи и илюзионисти се събират на най-големия форум за наука в България, за да разкрият границите между възможното и невъзможното

Световен експерт по аюрведа и панчакарма идва в България Събития

Световен експерт по аюрведа и панчакарма идва в България

Д-р Джагдиш Бхутада ще изнесе лекция на 8 април в зала 11 на НДК

Бразилският пророк Жуселино Нобрега да Лус отново гостува в България Събития

Бразилският пророк Жуселино Нобрега да Лус отново гостува в България

Вижте къде може да се срещнете с него от 19 до 30 март 2025 г.

Запомнете лятото със зрелищния Вагнеров фестивал на Софийската опера! Събития

Запомнете лятото със зрелищния Вагнеров фестивал на Софийската опера!

До 31 март 2025 г. може да се възползвате от 20% намаление за билетите

На „Сгледа“ с живота извън града Събития

На „Сгледа“ с живота извън града

От 30 май до 1 юни в село Огняново отново ще се проведе фестивалът „Сгледници“ – тридневно потапяне във възможностите на селския живот

Благотворителна фотоизложба в помощ на д-р Тимен Тимев с участието на Валя Балканска Събития

Благотворителна фотоизложба в помощ на д-р Тимен Тимев с участието на Валя Балканска

Откриването е на 20 март 2025 г. в Клуба на фоторепортерите в София

Днес в Индия празнуват цветния празник Холи Събития

Днес в Индия празнуват цветния празник Холи

На този ден враговете се помиряват и всички са равни

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока Събития

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока

Чуйте Вивалди и Бах в камерна зала „България“ на 16 март 2025 г. от 19:30 ч.

Спектакъл-терапията за душата ЧУДЕСАТА В НАС отново в София! Събития

Спектакъл-терапията за душата ЧУДЕСАТА В НАС отново в София!

Главният редактор на Списание 8 ще бъде специален гост на събитието на 2 април

Честит осми март! Събития

Честит осми март!

Нека този ден се превърне в нещо повече

Честита Баба Марта! Събития

Честита Баба Марта!

Днес се връщаме във времена, когато нашите прадеди са били по-близо до природата