12 документални филма, четирима чуждестранни гости, работилници и природозащитни начинания
Елате на „Дните на предизвикателствата“ от 5 до 7 декември в кино „Люмиер“!
В продължение на три дни на големия екран в кино „Люмиер“ ще можем да се насладим на съвременен подбор на филми от света на приключенското кино с най-високо качество на звука и картината. Очакват ни 12 филма – образци в документалното заснемане на открито, дело на изявени и награждавани автори като Джими Чин и Гийом Бруст, но обнадеждават и търсенията на Руслан Вакрилов.
Гостуването на американската знаменитост Конрад Анкер е повод да видим филми, белязали важни мигове от неговия живот. Първият е „Меру“ (MERU) на известния американски режисьор Джими Чин, запечатал епичния подвиг в едноименната планина Меру на триото, от което част са самият Джими Чин, Анкер и Ренан Озтюрк. Филмът от 2015 г. е считан за доказана катерачна класика, а у нас за първи път отбелязва прожекция на голям екран. Torn (2023) – биографичен портрет на великия алпинист Алекс Лоу – пък дава различна гледна точка към личността на Анкер – не само алпиниста, но и на бащата, закрилника, благодетеля.
Едно съвсем прясно заглавие – „Див свят“ (Wild Life, 2023) – отново на Джими Чин и Елизабет Чай Вазархелий ни запознава с може би най-мащабния пример за природозащита в света: възвръщането на саваните и дивата природа в крайния юг на Патагония в диво състояние през личния проект на Дъг и Кристин Томпкинс. Визионерски е и проектът за природосъобразен туризъм, който е в ход в Маджарово, Източни Родопи, и завръщането на дивата природа там. Той е темата на филма „Кръговратът на живота в Родопите“ (2023) на награждавания френски режисьор Еманюел Рондо.
Тази
година не са забравени почитателите на бързите води – The River Runner (2022) e
филм, изследващ борбата с болестта през опита на експедиционния каякар Скот
Линдгрен да пусне четирите легендарни реки, извиращи от Кайлаш. Ценителите на
пещерите ще могат да гледат красиво заснетия и добре допълнен от архивни кадри
за няколко прочути френски пропасти филм „Вървяхме
под земята“ (On a Marche Sous La Terre, 2023) на режисьора Алекс Лопес.
Многобройните ски и сноуборд маниаци пък ще си тръгнат обогатени от одисеята на
група професионални ски атлети сред снеговете на Тян Шан в екзотичен
Киргизстан. Тях ще видим във филма „Времеусещане“ (Chronoception, 2023) на Гийом Бруст, подкрепен от блестяща
картина и звук.
По стар обичай, катерачният жанр е водещ сред темите на „Дните“. Българските заглавия с премиера в програмата са: „Доломити“ на Александър Вълчев – за постижението на Станислав Атанасов и Росен Аначков по маршрута Камилото Пелисиер (Camilloto Pellisier) и „Нощна смяна“ на Руслан Вакрилов - боулдър магия, издържана във впечатляваща монохромна естетика. Текстът е на Виктор Варошкин, а гласът зад кадър – на Константин Таквор. Към тях добавяме и световната премиера за една каталунска катерачна семейна история на Безименната кула на Транго (Каракорум) във филма, проследяващ първото свободно и самостоятелно преминаване на митичния катерачен маршрут „Вечен пламък“ (Eternal Flame, 2023) от испанската звезда в катеренето Еду Марин. Тази продукция, както „Времеусещане“ и „Проектът Патан“ (The Pathan Project), носят яркия почерк на своя създател – независимия филмов продуцент Гийом Бруст, който ще представи лично творбите си.
Две важни начинания ще намерят подобаващо място в програмата на „Дните“ – кампанията за съхраняване на застрашени видове чрез закупуване на земи в Сакар планина – „Земя под ЗаКрила“ на БДЗП, и „Хижа на годината“, с над 25000 подадени гласа и близо 70 проекта в съревнование за три финансови гранта.
Освен във филмовата програма спелеологията ще бъде застъпена и чрез представяне за мащабната спасителна акции в турската пещера Морджа, и новини за напредъка в най-дълбоката българска пещера – Колкина дупка от клуб „Под ръба“. „Академия Първа помощ“ тази година поставя ударението върху оказването на първа помощ в планината.
18-ите „Дни на предизвикателствата“ ще бъдат запомнени и с появата на велоприключенеца и журналист Герхард Чернер, подготвил за зрителите специално мултимедийно зрелище, и Давид Шамбр, автор на считаното за библия на съвременния алпинизъм издание „Златни пикели – Оскарите в алпинизма“. Шамбр ще посрещнем за премиерата на българското издание във Френския институт на 4 декември от 17 ч., а на 5-и ще го видим в разговор на сцената на кино „Люмиер“. Десетки почитатели вече запазиха своето копие от книгата. Очакваме ви на премиерата ѝ, където желаещите ще получат и автограф от автора. Изданието може да закупите с намаление по време на двете събития. След това книгата ще може да бъде открита в магазини „Стената“ и онлайн.
„Златни пикели – Оскарите в алпинизма“ е преводното и допълнено за България издание на „Piolets d’or“ от Давид Шамбр и Клод Гардиен – вълнуваща ретроспекция на най-красивите, трудни и въплъщаващи духа на модерния алпинизъм изкачвания в планините на света, от 1991 г. до 2023 г. В нея ще прочетем истории за преодоляване на считани за невъзможни ледопади, стени, алпийски ръбове и за достигнати върхове в Хималаите, Каракорум, Памир, Тян Шан, Аляска, Гренландия, Йосемити и Патагония, истории за оцеляване и за надмогване на страха, затаил се в сърцата и на най-смелите. Това е колекционерско издание за пътя на над 120 алпинисти, материализация на културата на алпинизма и тържество на вечно търсещия човешки дух. Цели 384 страници стопроцентов алпинизъм и над 420 авторски снимки.
Разпространението на духа и културата на алпинизма, привличанeто на обществено внимание и признание към най-значимите постижения на носителите на духа и на пионерите в алпинизма днес, тяхното вдъхновение и път, са основната цел на „Златни пикели“ като събитие от 1991 г. насам, но и като богато документирано и пълноценно четиво.
„Златни пикели – Оскарите в алпинизма“ излиза на български език в тираж от точно 500 броя. Луксозният печат с твърди корици и грижовното книговезане ще спечелят сърцата на най-големите ценители на планинарската литература и историография и на книголюбителите. Издаването на творбата е лично дело на Любомир Попйорданов и издателска къща „Одисея-ин“, а преводът е на Момчил Дамянов – уважаван планински водач, катерач, автор на десетки статии и задълбочен познавач на темата. Изданието стига до българския книжен пазар с подкрепата на „Уолтопия“, „ПИК 3000“ (Petzl), Българската федерация по катерене и алпинизъм и магазини „Стената“.
„Има хора, събития и книги, които чертаят темелите на утрешния ден, в един свят, характеризиращ се с дефицит на автентично лидерство, високи технологии и размити граници. Създаването на българското издание на „Златните пикели“ ни позволи да погледнем към предизвикателствата с очите на пионерите. Чувстваме се особено вдъхновени“, сподели Любомир Попйорданов, издател на книгата и основател на фестивала „Дни на предизвикателствата“.
Какво още предстои в тридневната програма на „Дните на предизвикателствата“ вижте тук.
Акценти от програмата: www.predizvikatelstva.com/акценти
Билети се продават в магазини „Стената“ и онлайн тук.
18-ите „Дни на предизвикателствата“ се осъществяват със сътрудничеството на Subaru Bulgaria, Фондация „Америка за България“, Ozone.bg, Skullcandy, Френски институт в България, Академия Първа помощ, София 2018 – Европейска столица на спорта, Български туристически съюз, 360mag.bg, Deuter, Julbo, Sigg.
Още по темата:
Над 400 гости станаха част от магията на „Денят на жената предприемач 2024“
Шестото издание на събитието привлече с вдъхновяващи панели, изненади, дискусии и социално значими каузи
Илиана Раева и Асен Миланов гости в новото издание на „Чудесата в нас“
Меги Димчева ще сътвори поредното издание на своя нов проект на 30 ноември, от 19 ч. в Топлоцентрала
Мениджъри на водещи компании и предприемачи си подават ръка на „Денят на жената предприемач 2024“
Безплатно бизнес изложение ще посреща гостите на входа на събитието
Концерт с творби на Бах, Моцарт и Жан Франсе ще огласи зала „България“
Нов симфоничен оркестър ви кани на събитието си на 20 ноември 2024 г., от 19:30 ч.
Катерачи и екстремни кинематографи от много държави на 19-ите „Дни на предизвикателствата“
Над десет филма предвижда тридневната програма на фестивала от 3 до 5 декември в кино „Люмиер“
Безплатни екскурзоводи и обновена пътека за посетителите на пещера Проходна на 9 и 10 ноември
Събитията са организирани от Българския туристически съюз, като част от годишнината от създаването на Националния пещерен дом
Председателят на СБП Боян Ангелов е против поставянето на скандална пиеса на Бърнард Шоу
Утре в 17.30 ч. се организира протест пред Народен театър „Иван Вазов“
Благотворителен семинар „Непознатият д-р Петър Берон“
Заповядайте на 2 ноември от 10:30 ч. в Дома на архитекта в София
Какво представлява ендобиогенното разчитане на кръвни показатели?
В онлайн излъчване на 2 ноември специалистът по ендобиогения д-р Шарбел Аби Шахин ще изнесе лекция на тема „Биология на функциите – уникален анализ на кръвен тест за диагностика и лечение"
Как да променим нашето СъЗнание
На 17 ноември е събитието РАДИ – 2, организирано от д-р Емилия Караславова
В Стара Загора започва симпозиум „Продоволствена сигурност и устойчиво развитие”
Участниците бият тревога относно изменението на климата и изчерпването на водните ресурси
Нов симфоничен оркестър ще огласи Царско село с музика от Брамс и Кюркчийски
Чуйте образци от световната камерна класика на 17 октомври 2024 г.
Кометата C/2023 A3 вече е видима и от България
В следващите няколко вечери ще я наблюдаваме по-удобно над западния хоризонт, но нейната яркост ще спада
Вижте най-добрите хижи и заслони в България
Близо 40 000 планинари от цялата страна избраха общо 36 наградени и подпомогнати обекта в 16 категории
Полярно сияние за пореден път се наблюдава над България
На 10 октомври вечерта небето над северния хоризонт засвети в червен цвят