Френски фермер: „Нашата цел е да обкръжим Париж“
Протестите подкрепят селскостопански производители от почти всички страни в Европа
През последната седмица французите блокираха магистрали, а напрежението ескалира. В социалните мрежи има десетки видеа как шофьорите изсипват оборски тор в заведения „Мак Доналдс", пръскат с изпражнения административни сгради, унищожават продукция от камиони на вносители. Някои фермерски съюзи призоваха протестиращите да поставят транспортни блокади около столицата в понеделник и да се насочат към пазара Rungis близо до Париж.
„Нашата цел е да обкръжим Париж“, каза фермерът Даниел Фоше пред BFM TV, докато се подготвяше да пътува до столицата в конвой от превозни средства и трактори на фермери, цитиран от Ройтерс.
Вътрешният министър Джералд Дарманин обяви, че 15 000 полицаи ще бъдат използвани в противодействие на протестиращите, за да се гарантира, че нито един трактор няма да влезе в Париж и предупреди за смущения в понеделник в региона Ил дьо Франс, който обхваща Париж и близките предградия.
Ретроспекция на бунта
Протестират и селскостопанските производители в други европейски страни, включително Германия и Полша. Според The Guardian през последните години фермерите в Западна Европа трупат ярост срещу политиките за защита на планетата, които според тях струват твърде скъпо и е насочена основна срещу тях. В Нидерландия, където реакцията беше най-силна, съдебно решение относно азотните емисии през 2019 г. предизвика яростни и повтарящи се протести срещу усилията на правителството да затвори ферми и да намали броя на животните в тях. В Белгия подобни битки доведоха до конвои от трактори, които задръстиха европейския квартал на Брюксел през март миналата година. В Ирландия млекопроизводителите, ядосани от ограниченията на азота, маршируваха с кравите си до офисите на трима министри миналия месец.
На фона на най-горещата година в историята на Испания фермерите излязоха по улиците на Мадрид през януари 2023 г., след като правителството обяви планове да ограничи количеството вода, което могат да вземат от засегнатата от суша река Тежу.
След като разгневени фермери изхвърлиха оборски тор по улиците на Берлин през декември, германското правителство разводни плана за намаляване на субсидиите за дизелово гориво в превозни средства във фермите.
Земеделците в цяла Европа едва се опомнят след енергийната криза и пандемията, които накараха мнозина да се борят за оцеляване и едва свързват двата края. Повечето протестират и заради прекалените правила и тежка европейска бюрокрация. Фермерите от Нидерландия и Франция изразиха разочарование от натиска от страна на правителствата да произвеждат по-малко, след като години са ги насърчавали да произвеждат повече.
Миналия понеделник холандският политически анализатор Ева Влаардингербрук се присъедини към фермерите на трактор в Германия, за да се противопоставят на „глобалните елити, които водят война срещу трудолюбивите хора, които слагат храна на нашите маси“.
В интервю с бившия водещ на Fox News Тъкър Карлсън миналата година, Влаардингербрук твърди, че групи като Световния икономически форум се опитват да накарат холандците да ядат буболечки, като разбиват фермите и отварят фабрики за насекоми. Клипът в YouTube – озаглавен „Политиците знаят, че когато контролират храната, те контролират хората: активист“ – е гледан повече от половин милион пъти. „Не искаме да ядем насекоми, искаме нашата пържола“, каза тя.
Селските стопани в България също готвят нов протест. Утре (във вторник) те ще имат среща с министъра на земеделието, от която ще зависят техните последващи действия.
Още по темата:
Над 400 гости станаха част от магията на „Денят на жената предприемач 2024“
Шестото издание на събитието привлече с вдъхновяващи панели, изненади, дискусии и социално значими каузи
Илиана Раева и Асен Миланов гости в новото издание на „Чудесата в нас“
Меги Димчева ще сътвори поредното издание на своя нов проект на 30 ноември, от 19 ч. в Топлоцентрала
Мениджъри на водещи компании и предприемачи си подават ръка на „Денят на жената предприемач 2024“
Безплатно бизнес изложение ще посреща гостите на входа на събитието
Концерт с творби на Бах, Моцарт и Жан Франсе ще огласи зала „България“
Нов симфоничен оркестър ви кани на събитието си на 20 ноември 2024 г., от 19:30 ч.
Катерачи и екстремни кинематографи от много държави на 19-ите „Дни на предизвикателствата“
Над десет филма предвижда тридневната програма на фестивала от 3 до 5 декември в кино „Люмиер“
Безплатни екскурзоводи и обновена пътека за посетителите на пещера Проходна на 9 и 10 ноември
Събитията са организирани от Българския туристически съюз, като част от годишнината от създаването на Националния пещерен дом
Председателят на СБП Боян Ангелов е против поставянето на скандална пиеса на Бърнард Шоу
Утре в 17.30 ч. се организира протест пред Народен театър „Иван Вазов“
Благотворителен семинар „Непознатият д-р Петър Берон“
Заповядайте на 2 ноември от 10:30 ч. в Дома на архитекта в София
Какво представлява ендобиогенното разчитане на кръвни показатели?
В онлайн излъчване на 2 ноември специалистът по ендобиогения д-р Шарбел Аби Шахин ще изнесе лекция на тема „Биология на функциите – уникален анализ на кръвен тест за диагностика и лечение"
Как да променим нашето СъЗнание
На 17 ноември е събитието РАДИ – 2, организирано от д-р Емилия Караславова
В Стара Загора започва симпозиум „Продоволствена сигурност и устойчиво развитие”
Участниците бият тревога относно изменението на климата и изчерпването на водните ресурси
Нов симфоничен оркестър ще огласи Царско село с музика от Брамс и Кюркчийски
Чуйте образци от световната камерна класика на 17 октомври 2024 г.
Кометата C/2023 A3 вече е видима и от България
В следващите няколко вечери ще я наблюдаваме по-удобно над западния хоризонт, но нейната яркост ще спада
Вижте най-добрите хижи и заслони в България
Близо 40 000 планинари от цялата страна избраха общо 36 наградени и подпомогнати обекта в 16 категории
Полярно сияние за пореден път се наблюдава над България
На 10 октомври вечерта небето над северния хоризонт засвети в червен цвят