favorites basket
user
Здраве21 септември 2023

Когато храната замества справянето с болните чувства

6 начина да преодолеем емоционалното хранене

снимка: iStock
снимка: iStock
Емоционалното хранене е състояние, при което човек приема по-големи количества храна в отговор на случващото се в него, с което той не може да се справи – стрес, тъга, самота, самосъжаление, любовна мъка, скука, скръб, мързел. Той яде повече, но не защото има физическа нужда, а защото се опитва с храна да запуши зейналата душевна и духовна дупка. Хората, които страдат от компулсивно преяждане, използват храната като начин за задоволяване на емоционалните нужди и подобряване на настроението.

Ето няколко стъпки, които могат да ви помогнат да се справите с емоционалното хранене:

1. Опознайте емоциите си

Научете се да различавате кое чувство какво е, от какво е предизвикано и как вътрешният ви свят влияе на приема на храна. Водете дневник на чувствата, в който записвате емоциите си и как те са свързани с преяждането ви. 

2. Разработете алтернативни стратегии

Намерете други начини да се справите с емоциите си, които не включват храна. Може да изберете някакъв вид физическа активност, медитация, четене, водене на дневник или разговор с доверен човек. Създайте списък с алтернативни стратегии, които да използвате вместо преяждане.

3. Идентифицирайте глада. Научете се да го отличавате от жаждата.

Постепенно започнете да разпознавате разликата между емоционалния и физическия глад. Запитайте се колко сте гладни всъщност. Ако не е физически глад, опитайте да използвате алтернативни стратегии от предишната стъпка. Важно е да знаете, че много пъти, когато сте просто жадни, сигналите, които подава тялото до мозъка ви са същите, както когато сте гладни. 

4. Създайте си здравословна среда

Поддържайте здравословен начин на живот, включително редовни упражнения, адекватен сън и управление на стреса. Поддържайте запас от здравословни храни у дома. Ако ви връхлети импулсът за компулсивно хранене, а вие сте успели да разчистите шкафовете от сладки и тестени боклуци, то в късните вечери ще хрупате морков вместо бисквити и това ще ви е само от полза.

5. Отнасяйте се лоялно към себе си. Окажете си подкрепа.

Бъдете добри към себе си и не се стремете към съвършенство. Преходът към нови стратегии и промени ще отнеме време и търпение. Потърсете подкрепа от приятели, семейство или професионалисти, които могат да ви подкрепят и да ви помогнат да се справите с емоционалното хранене. В България вече работи и група за вазимопомощ за хора с хранителни разстройства.

6. Самоанализ

Самоанализът е процес на осъзнаване на вашите емоции и мотивации, свързани с преяждането. Изследвайте мислите си и направете връзки между емоциите и храната. Това ще ви помогне да разберете по-добре себе си и своите навици и да намерите начини да ги промените.

Ако компулсивното преяждане стане хронично или тежко, не се колебайте да потърсите помощ от специалист по психично здраве. Спецификацията ще ви помогне да разберете емоционалните пориви и да разработите стратегии за справяне с проблема.
Източник

Всичко за емоционалното хранене прочетете в Списание, бр.3/2020 г.

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.