favorites basket
user
Любопитно20 април 2023

Не, един навик не се създава за 21 дни

За да стане фитнесът част от живота ви трябват месеци, за рутинното миене на ръце - седмици

Снимка: Даниел Серуло, Unsplash
Снимка: Даниел Серуло, Unsplash
През 1960 г. пластичният хирург Максуел Малц публикува една изключително популярна книга, станала бестселър. Тя обаче борави с фалшива фактология и ражда клише, което се предава от поколение на поколение без да е вярно. 21 дни ли трае една пълна промяна на навик? Три седмици ли продължава прощаването с един навик и насаждането на друг?

Категоричното твърдение се основава на наблюденията на Малц за времето, необходимо на пациентите му да се приспособят към новите си лица. Въпреки че това няма много общо с промяната на поведението, много от нас все още се придържат към обещанието, че за няколко кратки седмици можем да направим малки, но въздействащи промени в ежедневието си.

Сега учени от Caltech, Университета на Чикаго и Университета на Пенсилвания оспориха тази вече съмнителна идея, използвайки данни от повече от 30 000 посетители на фитнес зали, които са тренирали около 12 милиона пъти за период от четири години, и повече от 3000 болнични работници, които колективно са измили ръцете си 40 милиона пъти за близо 100 смени.

Използвайки инструменти за машинно обучение, за да анализират кога поведението на хората става предсказуемо – и следователно обичайно – изследователите потвърдили факта, че някои навици се формират по-дълго от други. Навлизането в тренировъчен режим изцяло отнема средно около шест месеца, например.
„Противно на общоприетото схващане за „магическия брой“ дни за развиване на навик, ние откриваме, че обикновено са необходими месеци, за да се формира навикът да се ходи на фитнес, но седмици, за да се развие този да се мият ръцете в болницата“, се казва в публикацията на екипа от учени, ръководен от Колин Камерър от Калифорнийския технологичен институт (Caltech).
Новото изследване е едно от малкото проучвания, които разглеждат колко бързо хората формират навици в реални условия, извън изкуствената обстановка в психологическите лаборатории, в което хората попълват анкетни листове по спомени.

В експеримента участниците се регистрирали при всяко влизане във фитнес залата, а хората от болничния персонал, участващи в отделно проучване за миенето на ръце, трябвало да сканират личната си карта всеки път преди да застанат пред мивката. 

Две трети от посетителите на фитнеса се придържали към едни и същи дни от седмицата като понеделник и вторник са най-популярни за здравословния избор. Това повтаря други проучвания, които предполагат пикове на мотивацията около така наречените традиционни дни за ново начало. Що се отнася до запазването на новия им навик за упражнения - отработването му отнело между четири и седем месеца. Това е два пъти повече от установеното от предишни проучвания. Рутинното миене на ръце при здравните работници било въпрос на седмици.

Изводът е, че формирането на нов навик наистина зависи от човека, но също така и от самото поведение, колко време и усилия отнема и сигналът, който го задейства.
Проучването е публикувано в PNAS.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.