
Шимпанзето Оливър, за което слуховете твърдят, че е хибрид, но това не е вярно. Просто е твърде изправен за вида си. Снимка: Wikimedia Commons
Откакто са се разделили еволюционните ни пътища с маймуните, хората фантазират за хибрид човек-шимпанзе, известен като Humanzee. Официалната наука категорично отрича някога в историята да се е случвала подобна успешна кръстоска, но градските легенди по този въпрос са много.
Сериозни опити за създаване на такъв хибрид са направени от съветския биолог Иля Иванович Иванов през 20-те години на миналия век и вероятно от изследователи в Китай през 60-те години, но нито един от тях не е завършил успешно.
Носят се легенди за хибрид човек-шимпанзе, роден в САЩ. Съществото било евтанизирано, защото хората от екипа осъзнали какви могат да са последствията от деянието им. Еволюционният психолог Гордън Галъп казва през 2018 г. пред британския таблоид The Sun, че хибридът е роден в изследователски център за примати в Ориндж Парк, Флорида, през 20-те години на миналия век.
„Те осемениха женско шимпанзе с човешка семенна течност от неразкрит донор и твърдяха, че не само е настъпила бременност, но че плодът е износен и е роден“, обяснява Галъп пред вестника. Според него „в рамките на няколко дни или няколко седмици учените започнаха да осмислят моралните и етични съображения и бебето беше евтаназирано.“
Галъп, който е уважаван психолог в академичните среди и създател на огледалния тест, уточнява, че тази зловеща история му била разказана от достоверен източник.
През 80-те години на миналия век се появяват научни съобщения за експеримент за кръстоска между човек и шимпанзе, проведен в Китай през 1967 г., както и за планираното възобновяване на такива експерименти. Разбира се, всичко е опровергано от китайските власти.
Не е ясно дали изобщо е възможен хибрид между човек и шимпанзе. Предполага се, че човешките предци и шимпанзетата са били способни да се кръстосват преди 4 милиона години (последният ни общ прародител е живял преди 6-7 милиона години). Тази хипотеза обаче се оспорва и очевидно краткото време на дивергенция в X хромозомата между шимпанзетата и хората може да се обясни чрез естествения подбор.
Други животни с генетични различия, подобни на тези на шимпанзетата и хората – като коне и зебри – са успели да се възпроизвеждат успешно, въпреки че самите потомци често са безплодни.
Шимпанзетата и хората са тясно свързани, като споделят 95% от тяхната ДНК последователност и 99% от кодиращите ДНК последователности. Хибридизацията между шимпанзета и бонобо е документирана, тъй като те споделят 99,6% от своите геноми. Въпреки това, генетичното сходство и следователно шансовете за успешна хибридизация, не винаги са свързани с визуалния външен вид. Например мопсовете и хъскитата изглеждат доста различни, но принадлежат към един и същи вид и подвид, и могат да се хибридизират свободно. Има два вида зайци, които си приличат като две капки вода, но са само далечни роднини и не могат да се кръстосват.