
Илюстрация: Wikimedia Commons
С напредъка на технологиите много богати ексцентрици или техните наследници избират странни начини за погребения. Различни компании по света предлагат голямо разнообразие от възможности за изпращане на покойния в отвъдното – от аквамация до ужасяващия свят на криониката.
От 1994 г. фирмата за космически погребения Celestis предлага услугата да качва тленните останките на своите клиенти на борда на космически кораби или други апарати. После капсулите с праха се пускат в околоземна орбита или в дълбокия Космос, където остават до края на света. Амбициите на по-богатите и егоцентрични клиенти стигат и до Луната. В буквалния смисъл.
По време на първия си полет през 1997 г. компанията изстрелва в околоземна орбита останките на създателя на „Стар Трек“ Джийн Родънбъри и научния мечтател Джерард О'Нийл, физикът зад дизайна на космическото местообитание, известен като „цилиндъра на О'Нийл“.
Прахът на Нишел Никълс, която изигра лейтенант Ухура в „Стар Трек“, също се рее в безвъздушното пространство.
Неотдавна в интервю за New York Times избралите космически погребения разказаха мотивите си за странното решение. Причините са от страх от тъмнината и пръстта върху ковчега до любовта им към неизвестното.
Професорът по физика Кенет Ом заяви, че планира да изпрати своята ДНК на южния полюс на Луната. Освен че дава възможност на близките си да мислят за него, когато гледат нагоре към естествения ни спътник, Ом изстрелва своята ДНК там и с „практически“ цели. Той каза пред New York Times, че може пък някога напредналото човечество или извънземни цивилизации да открият неговата ДНК 30-40 000 години напред в бъдещето и да я използват за нещо вълнуващо.
Ом предположи, че извънземните могат да клонират някой Кен Ом и да го сложат в междугалактически зоопарк, например. Или да създадат армия от клонинги на Кен, които да бъдат разпратени из цялата вселена.
„Мемориалните капсули Celestis, носещи кремирани останки и ДНК, ще останат на лунната повърхност като постоянна почит към безстрашните души, които никога не са спирали да достигат до звездите“, се казва в сайта на компанията.