
Снимка: Wikimedia Commons
В обзетия от стрес и тревожност свят природата може да бъде чудесната пролетна противоотрова.
Жил Гуи бродел и търсел вълшебните лилаво-сини камбанки на дивите зюмбюли, които надигат главички всяка пролет по поляните в буковата гора Халербос, Белгия. Този ежегоден тайфун от нежни цветове привлича тълпи от цял свят. И докато търсел, усетил у себе си и едно необикновено чувство на спокойствие. На фона на тревожните мисли, изпълнени със стрес и безпокойство заради войни, икономически заплахи и други опасности, той открил, че се усмихва и му е леко на душата.
„Забелязвам, че в главата ми цари пълна тишина, когато приключа“, казва Гуи. „Да, това ми помага да запазя малко мир в ума си, да се откъсна от всичко, което се случва.“
Психолозите отдавна повтарят, че прекараното време сред природата може да бъде балсам в трудни времена.
„От разходка в градския парк до ден, прекаран в туризъм сред дивата природа, излагането на природата е свързано с множество ползи, включително подобрено внимание, по-нисък стрес, по-добро настроение, намален риск от психиатрични разстройства и дори повишена емпатия и желание да помогнеш на ближния“, се казва в статия на Американската психологическа асоциация от 2020 г.
„Това са тежки времена, особено за поколението под 30 г.“, казва Игнас Глорийо, професор по социология в Брюкселския университет. „Това е може би и поколението, което пострада най-много от кризата с COVID“, уточнява той. „А сега те попадат в ситуация, в която има много международна несигурност. Така че особено тази група, може би повече от (по-старото) поколение, страда от това и се чувства много несигурна за бъдещето си.“
26-годишният Гуи знае за какво говори Глорийо. „Познавам хора на моята възраст, които са притеснени и имат финансови проблеми, опитват се да запазят самообладание, но им е много трудно“, признава той.
По време на пандемията в горите с диви зюмбюли в Белгия не били допускани туристи, заради риск от струпване на много хора на едно място и съответно – риск от заразяване. Някои паркове са били затворени за години, а в други носенето на маски било задължително.
„Това беше труден период за всички“, каза Марк Демесмакер, бивш член на Европейския парламент, любител на градинарството и градски съветник в Хале, където кръстосва горите от десетилетия. Сега поне природата е отворена отново за всички, за да напълни сърцето и да успокои умовете, добавя Демесмакер, който нарича това време на годината „голяма зелена прегръдка“.
Япония пък е залята от море от черешови и вишневи цветове, които приковават вниманието на хиляди туристи.

Сезонът на сините зюмбюли в Белгия съвпада и със сезона на лалетата в Нидерландия.

Известната градина Кукенхоф там се е превърнала в площадка за инфлуенсъри и търсачи на екзотични селфита.
Проф. Глорийо обаче съветва, когато сме сред природата или сме в досег с някаква природна красота, да забравим за телефоните, слушалките и снимането. Как иначе ще чуете птиците, чуди се той.
„Концентрирайте се! Ако излизате да се разхождате, съсредоочете се върху ходенето. Ако излизате за джогинг, съсредоточоте се само върху джогинга.“
Източник