
Худ. Хосе де Рибера
В дните преди пълнолуние хората лягат да спят по-късно вечерта и спят за по-кратки периоди от време. Това се казва в статия, публикувана на 27 януари в Science Advances, разказваща за изследване на учени от университета във Вашингтон, Националния университет на Килмс в Аржентина и университета в Йейл. Циклите на съня се колебаят в 29-дневния лунен кръг. Изследователите анализирали всички вариации както във времето на настъпване на съня, така и в продължителността му в градски и селски условия. Те наблюдавали включително и индивиди от общности с ограничен достъп до електричество.
Повсеместността на модела категорично потвърждава тезата, че нашите естествени циркадни ритми са някак синхронизирани с фазите на лунния цикъл или са уловени в тях. Достъпът до електричество също влияе на съня, казват учените. Живеещите в градовете си лягат по-късно и спят по-малко отколкото жителите на селските райони или на бедните квартали, където токът често спира. Независимо при какви условия живеят обаче, хората лягали най-късно и спяли най-малко в интервала трети-пети ден преди пълнолуние.
Екипът потвърди, че вечерите, водещи до пълнолуние - когато участниците са спали най-малко и са си лягали най-късно - са изпълнени с повече естествена светлина след здрач: нарастващата луна е все по-ярка, докато напредва към пълнолуние, и като цяло изгрява в късния следобед или рано вечерта, позиционирайки се високо в небето за цялата нощ. При втората половина от фазата на пълнолунието и намаляващата луна също се излъчва ярка светлина, но в средата на нощта, тъй като Луната изгрява по-късно вечерта в тези точки от лунния цикъл.