
изображение: iStock
Не е тайна, че възрастта, записана в паспорта, не винаги отговаря на това как се "чувства" тялото ни. Учени установиха, че определени чувства могат да накарат биологичния ни часовник да тиктака по-бързо, пише The Guardian .
В ново проучване международен екип от учени от Станфорд и китайския университет в Хонг Конг се фокусирали върху изучаването на "биологичната" възраст на човека и факторите, които я удължават.
Известно е, че има две възрасти: "хронологична" - която може да се разбере от данните, записани в паспорта и "биологична" - основаваща се на стареенето на функциите на тялото. Втората се влияе от генетиката, начина на живот и редица други фактори, които карат тялото ни да старее по-бързо.
По време на изследването учените създали дигитален модел на стареенето, т. нар. "часовник на стареенето", базиран на данни от близо 5000 възрастни. Цифровият модел включва данни за биомаркери на 16 субекта, включително нива на глюкоза и холестерол, пол на участниците, кръвно налягане, индекс на телесна маса и белодробни параметри.
Станало ясно, че разликата между възрастта, измерена от "часовника" и реалната възраст на субектите се колебае средно с почти 5,7 години в едната или другата посока.
На следващ етап от проекта учените изследвали над 2,5 хиляди души, които имали различни заболявания, свързани с възрастта. Включително сърдечно-съдови заболявания, заболявания на белите дробове и на черния дроб. Учените сравнили данните на болните и здравите хора и установили, че прогнозираната възраст не се колебае с повече от 1,5 години.
Екипът е категоричен, че биологичната възраст на човек пряко зависи от неговото психическо и емоционално здраве. Учените са забелязали, че хората, които изпитват депресивни чувства или чувство на самота, остаряват много по-бързо от тези, които имат вредни навици, като тютюнопушене.
Според съавтора на изследването Фьодор Галкин хората, които се чувстват нещастни, показват средно 1,65 години по-напреднала биологична възраст от реалната.