Всички живи клетки имат молекулярната машина за „шесто чувство“
Рецептор в ретината на птиците отговаря за реакцията им на магнитното поле

Илюстрация: Мехди Сепехри, Unsplash
Това не означава, че всички животни или растения могат активно да усещат и следват магнитни полета, но предполага, че всички живи клетки могат, включително нашите.
„Начинът, по който усещаме външния свят, от зрението, слуха до докосването, вкуса и обонянието, е добре изучен. Но кои животни могат да усетят и как реагират на магнитно поле остава неизвестно. Това проучване постигна значителен напредък в разбирането как животните усещат и реагират на външни магнитни полета - много активно и оспорвано поле“ - казва неврологът Ричард Бейнс от университета в Манчестър.
Тъй като тази сила е по същество невидима за нашия вид, на учените им отне доста време да я забележат. Едва през 60-те години се появиха трудове, доказващи, че бактериите могат да усещат магнитни полета и да се ориентират по отношение на тези полета. През 70-те години академичният свят откри, че някои птици и риби следват магнитното поле на Земята при миграция. Дори и до ден днешен обаче все още не е ясно как толкова много животни постигат тези невероятни навигационни умения.
В края на миналия век учените предположиха, че това усещане за магнитен компас може да включва радикални двойки, молекули с несдвоени електрони от външната обвивка, които образуват двойка заплетени електрони, чиито завъртания се променят от магнитното поле на Земята.
До днес в научния свят се говореше само за специфична молекула, в която могат да се образуват радикалните двойки. Тази молекула – рецептор в ретината на мигриращи птици, наречена криптохром – може да усети светлина и магнетизъм и изглежда, че работи чрез квантово заплитане.
Най-общо казано, когато криптохромът абсорбира светлина, енергията задейства един от неговите електрони, като го тласка да заеме едно от двете въртящи се състояния, всяко от които е различно повлияно от геомагнитното поле на Земята. Криптохромите са били водещото обяснение за това как животните усещат магнитни полета. Но сега изследователи от университетите в Манчестър и Лестър са идентифицирали друг кандидат.
Манипулирайки гените на плодовите мушици, екипът установи, че молекула, наречена флавин аденин динуклеотид (FAD), която обикновено образува радикална двойка с криптохроми, всъщност е магниторецептор сама по себе си. Тази основна молекула се намира на различни нива във всички клетки и колкото по-висока е концентрацията, толкова по-вероятно е тя да придаде магнитна чувствителност, дори когато липсват криптохроми.
„Едно от най-удивителните ни открития и това, което е в противоречие с настоящото разбиране, е, че клетките продължават да „усещат“ магнитни полета, когато присъства само много малък фрагмент от криптохром“, обяснява неврологът Адам Брадлау от университета в Манчестър. „Това показва, че клетките могат, поне в лаборатория, да усещат магнитни полета по други начини."
Още по темата:

Глифозатът в България ще бъде забранен в неземеделски площи!
Становище на МЗХ за забрана и ограничения на употребата на активното вещество

Какво виждат хората със синдрома на Антон?
Пациентите са загубили напълно зрението си, но са убедени че не са

Могат ли силните слънчеви бури да сринат интернет?
Професор П.Бекер дава 10% вероятност това да се случи в следващото десетилетие

Ще продължи ли ЕК лиценза на глифозат въпреки липсата на съгласие!
В отворено писмо коалиция „За да остане природа в България“ и фермерски организации настояват правителството да забрани използването на глифозат

И вторият тест на Starship завърши с експлозия минути след изстрелването
Най-голямата ракета, създавана някога, бе загубена, но SpaceX го отчита като успех

Как би изглеждала извънземната граматика
Пришълците може да общуват чрез феромони или магнитни полета, но учените вярват, че ще се разберем

Пчелите не могат да усетят вкуса на пестициди, дори при смъртоносни нива
Те са абсолютно беззащитни и селскостопанските отрови ги убиват бавно

Почина и вторият мъж с присадено свинско сърце
Лекарите му благодариха посмъртно за приноса в ксенотрансплантацията

Земята има „пулс“ – тупти на всеки 27,5 милиона години
Все още няма научно обяснение за циклите на интензивна геоложка активност

Торене с… вода?!
Учени и земеделци доказаха, че третираните с информационни копия растителни видове се развиват отлично без употреба на химични торове и други препарати

Българското правителство и Европейската комисия отварят вратите за ГМО
Отворено писмо от сдружение АГРОЛИНК

Червеното сияние е различно от Полярното
В сегашния електрически пояс на Земята има пукнатина и през нея навлиза светлината

40% от хората доброволно избират да тънат в неведение, за да оправдаят егоизма си
Бихте ли предпочели да знаете последствията от вашите действия, ако имате избор?

Северно сияние очарова и стресна България
Явлението е вследствие на силна геомагнитна буря и не е наблюдавано у нас от 70 години