favorites basket
user
Наука25 април 2023

Драматична загуба на тегло без операция или гадене?

Експериментално лекарство против затлъстяване действа като стомашен байпас

снимка: iStock
снимка: iStock
Представете си, че получавате предимствата на операцията за стомашен байпас, без да лягате под ножа — нов клас съединения може да направи точно това. При лабораторни животни тези потенциални лечения намаляват драстично теглото и понижават кръвната захар.

Инжекционните съединения нямат страничните ефекти на гадене и повръщане, които са често срещани при настоящите лекарства за отслабване и диабет. Учените съобщават, че новото лечение не само намалява приема на храна, но и повишава изгарянето на калории.

Изследователите представиха резултатите от предварителните си изследвания на пролетната среща на Американското химическо дружество (ACS). 
„Затлъстяването и диабетът бяха пандемията преди пандемията от COVID-19“, казва д-р Робърт Дойл, един от двамата главни изследователи на проекта, заедно с д-р Крисчън Рот. „Те са огромен проблем и са се очаква той да се задълбочава още и още.”
Стомашният байпас и свързаните с него процедури, известни общо като бариатрична хирургия, предлагат едно решение, което често води до трайна загуба на тегло и дори ремисия на диабета. Но тези операции носят риск, не са подходящи за всеки и не са достъпни за стотиците милиони хора по света, които страдат от затлъстяване или диабет. Като алтернатива, казва Дойл, те биха могли да се справят с метаболитните си проблеми с лекарство, което възпроизвежда дългосрочните ползи от операцията.

Ползите са свързани с промяната, която се случва след операция на байпас в нивата на чревната секреция на някои хормони - включително глюкагоноподобен пептид-1 (GLP-1) и пептид YY (PYY). Тези пептиди сигнализират за пълнота, ограничават апетита и нормализират кръвната захар. 

В момента популярните лекарства, които имат за цел да повторят ефекта на операцията, активират основно клетъчните рецептори за GLP-1 в панкреаса и мозъка. Този подход пожъна голям успех при намаляване на теглото и лечение на диабет тип 2, привличайки много публикации в социалните медии от знаменитости през последните месеци. Но много хора не могат да понасят страничните ефекти на лекарствата, казва Дойл. „В рамките на една година 80 до 90% от пациентите, които започват с тези лекарства, вече не ги приемат.“ 

За да се справят с този недостатък, различни изследователи са проектирали други лечения, които взаимодействат с повече от един тип чревни хормонални рецептори. Например групата на Дойл е създала пептид, който активира два рецептора за PYY, както и рецептора за GLP-1. Наречено GEP44, това съединение кара затлъстелите лабораторни мишки да ядат до 80% по-малко, отколкото обикновено. До края на едно 16-дневно проучване опитните животни са загубили средно 12% от теглото си без да показват странични неразположения от приема на пептидите.

GEP44 има въздействие в тялото само около час, но групата на Дойл току-що е проектирала пептид с много по-дълго действие. Това означава, че медикаментът може да се инжектира само веднъж или два пъти седмично, вместо няколко пъти на ден. 

Сега изследователите съобщават, че мишките, третирани с това съединение от следващо поколение, запазват новата си, по-стройна физика дори след края на лечението, което често не се констатира с одобрените в момента лекарства, казва Дойл.

Пептидите намаляват кръвната захар. Те  изтеглят глюкозата в мускулната тъкан, където тя може да се използва като гориво и превръщат определени клетки в панкреаса в клетки, произвеждащи инсулин. Помагат за заместването на увредените от диабета клетки. GEP44 намалява и жаждата за опиоиди като фентанил при плъхове. Ако това работи и при хора, казва Дойл, това може да помогне на зависимите да се откажат от наркотиците или да предотвратят рецидив.

Източник

Прочетете за емоционалното хранене в бр.3/2020 г. на Списание 8

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.