
снимка: iStock
Възможно ли е всичко, което виждаме в даден момент, всъщност да не е същинската действителност, а частици от близкото минало? Проучване отпреди три години твърди, че очите възприемат неща, които са се случили преди 15 секунди.
Може би мислите, че процесът, при който видяното се превръща от мозъка ви като информация, се случва в момента на фокусирането. Но технологията е доста по-сложна. Всеизвестен е фактът, че лещата проектира „обърнат“ образ върху ретината ви. Но според проучване от 2022-а, наречено Popular Mechanics и публикувано в списание Science Advances – всичко, което възприемаме през очите си, е сбор от минали „образи“, обработени от мозъка ни, за да се създаде стабилен и постоянен поглед върху света.
„Въпреки шумния и постоянно променящ се свят, нашето възприятие изглежда забележително стабилно във времето. Как нашата зрителна система постига тази привидна стабилност?“, пишат авторите на изследването.
Те издигат хипотезата, че „неизвестна досега визуална илюзия“, задействана от мозъка, превръща твърде претрупаната от образи и прекалено много детайли действителност в картина, която е подредена и ясна в нашите очи. „Непрекъснато наблюдаван физически променящ се обект може да бъде погрешно възприет като непроменящ се“, пишат учените. Според тях мозъкът може да извлича и обединява данни отпреди 15 секунди, за да предостави нещо, което можем да разберем.
„Предполагаме, че поради основен механизъм на серийна зависимост, представянето на обекта непрекъснато се слива с течение на времето и резултатът е илюзорна стабилност, при която външният вид на обекта е изместен към миналото.“
Изследователите направили експерименти, които показват как мозъкът ни слива минали образи, заблуждавайки очите ни да запазят стабилност.
Помислете как бихте се фокусирали върху движещ се обект, намиращ се надалеч. Когато го гледате, той остава ясен в зрението ви, въпреки че не е статичен, и дори бихте могли да движите главата си и да го държите относително фокусиран в полезрението си. Това вероятно е възможно благодарение на откритието, че мозъкът ви извлича данни от миналото за това как „би трябвало“ да изглежда обектът и по същество ви играе номер. Тази илюзия кара обектите да изглеждат сякаш не се променят с времето, а това не е така.