
Близо 7 от 10 случая на сърдечно-съдови заболявания могат да бъдат обяснени с рискови фактори като високо кръвно налягане, тютюнопушене, неправилна диета, коремно затлъстяване, недостатъчна физическа активност, диабет, депресия, замърсяване на въздуха. Около това се обединиха участниците в годишния конгрес на Европейската организация на кардиолозите, завършил преди дни в Париж.
Становището се основава върху проучване, проведено в 21 държави. Проучването установи също, че ниското образование е най-големият рисков фактор за смърт. Хората просто не могат да се грижат за себе си и не стигат до нужната информация кое е полезно и кое вредно за тях.
Сред 14-те най-чести причини за сърдечносъдова смърт, инфаркт на миокарда, инсулт или сърдечна недостатъчност, са и хипертония, коремно затлъстяване, прекомерна употреба на алкохол и прием на натрий над шест грама на ден. Замърсяването на атмосферата и нечистият въздух, който вдишваме, се добавят към рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания.
„Влиянието на ниското образование и замърсяването на въздуха върху смъртността не се оценява подобаващо“, казва ръководителят на проекта проф. Салим Юсуф от Изследователския институт за здраве на населението към университета Макмастър, Хамилтън, Канада. Проф. Юсуф отбеляза, че приносът на високия прием на натрий (прекомерна употреба на сол) за възникване на сърдечно-съдови заболявания или смърт, е скромен.
Досегашните твърдения, че дори малко сол е опсана за здравето не са обосновани сериозно. Солта е вредна, само ако с нея се прекалява, заяви проф. Юсуф. Според него трябва да се преосмисли какво представлява здравословна и какво нездравословна диета. По отношение на влиянието на образованието той каза: „Ниското образование е много добър показател за социално-икономическия статус, но може също да отразява знанията за това как да се грижим за себе си и възможността за достъп до здравни грижи.“