Изкуството на кърменето: Път към връзката между духа и тялото
Ако искате да изградите стабилна основа за бъдещето на вашето дете, Училището за съзнателни родители е вашето място

снимки: iStock
Кърменето – ключ към енергийното равновесие
Кърменето предоставя най-пълноценната храна за малкото дете, обогатена с антитела от имунната система на майката. Те допринасят за имунната защита на бебето.Кърменето също така изгражда дълбока емоционална и духовна връзка между майката и детето. Докосването, топлината, обгръщането на детето с ръце и любящите думи на майката по време на този процес свързват двете души по значим начин. Създава се силна и устойчива през годините сърдечна връзка.
Както майката излъчва любов и благост, така и детето отговаря със своето доверие и спокойствие. Затова е важно кърменето да се случва в спокойна и хармонична обстановка. Така както се подхранва тялото на детето, така да се подхранва и душата му. По време на кърменето този процес е особено интензивен. Майката обгръща с аурата си детето, като му осигурява защита и на други нива.
За съжаление, ако майката се отнася с погнуса към кърменето или го прави с нежелание, това оставя отпечатък за цял живот в детската душа. В такива случаи храненето с бутилка адаптирано мляко от любящ възрастен би било по-добрият вариант.
Мярката в кърменето – равновесие на потребности
Всяко нещо, което е в повече или е по-малко количество, не е добро. Мярката е важна. Както краткото кърмене не е полезно, така и продължаващото с години също не е желателно. Майката кърми детето си, за да му осигури храна и антитела. Докато има достатъчно мляко за тези цели – кърми. Ако може да го прави пълноценно до една година, това е много ценно. Постепенно след това процесът трябва да се ориентира към приключване, в зависимост от готовността на майката и детето. За едни това може да се случи на година и два-три месеца, за други – към година и половина.За съжаление, в последните години кърменето често се представя като универсално средство за решаване на всякакви проблеми, като му се приписват множество допълнителни качества. Темата е значително размита. Провеждат се много курсове и обучения, създават се специалисти по кърмене. В резултат много майки са научени как да кърмят, но не и как и кога да приключат с кърменето.

Духовният контакт по време на кърмене
Кърменето е хранене. Както майката подхождат към своето хранене, така вероятно ще подходи и към кърменето. Някои хора сядат на маса с бяла покривка, подредена с грижа, казват молитва, пият вино и споделят момента с близките си. Други се хранят пред телевизора или докато се разхождат в мола. Това е въпрос на възпитание, култура и духовно развитие.За бебето е най-добре да се храни на тихо и спокойно място, където майката го милва, радва му се и му казва добри думи. Тази среда не само осигурява физическа храна, но също така създава емоционална връзка и чувство на сигурност – аспекти, които са също толкова важни за неговото развитие.
Невъзможност за кърмене и вина, заменени с топлина и подкрепа

Изпитването на вина за нещо, което не може да бъде променено, е загуба на време и енергия. Вместо да се съсредоточи върху чувството за вина, майката може да насочи усилията си в полезни посоки. Има много начини, по които тя може да подкрепи и обгрижи бебето извън кърменето, като използва енергията си за положително развитие на взаимоотношенията с детето. Вината може да окаже отрицателно влияние върху майката и да се прехвърли върху детето, без да носи съществена полза на никого.
Отношението на майката към храненето и детето оставят своя отпечатък. Ако те са положителни, изпълнени с нежност и любов, последиците също са положителни.
Прегръдката на майката, милувките й, добрите думи, които казва на детето, както и докосването до нея допринасят за обмен на топлина и любов. Дори с шише адаптирано мляко в ръка този процес е особено напрегнат.
Плачът на бебето – зов за помощ
Често, когато бебето плаче, се предприемат погрешни действия. Едното е да му се даде да суче, сякаш гърдите на майката са биберон. Кърменето вече не е за хранене, а за залъгалка. Така, вместо да се отговори на нуждата на детето и да му се помогне да намира сили да се самоуспокоява, се задълбочава неудовлетвореността на нуждата и се възпрепятства естественото порастване и отделяне на детето от майката.Това „успокояващо“ кърмене може да има вариант, при който детето се приспива на гърда. Първоначално изглежда като улеснение – успокоява се и заспива. През годините, с порастването на детето, това води до уморени, натъжени майки, които, опитвайки се да прекратят този процес, срещат яростна съпротива. Така настъпва криза в отношенията с детето.
Важна бележка: бебетата не бива да се приспиват чрез кърмене. Дневният ритъм на децата е сън – хранене – бодърстване – сън… Децата не трябва да заспиват „на гърда“.
Второто погрешно действие е пренебрегването – „Ще си поплаче и ще му мине". Тук е много важно да стане ясно, че плачът на бебето не е манипулация. Децата започват да се опитват недодялано да хитруват след четвъртата година.

За малкото бебе плачът е езикът, с който то заявява своите нужди. В най-честия случай смехът означава „Да“, а плачът – „Не“. То плаче, когато нуждите му не са удовлетворени. Най-често това се случва, когато е гладно, жадно, топло му е или студено, изпитва болка или липса на сигурност. Когато бебето е добре, то е спокойно или се смее. Ако бебето плаче, за да сигнализира, че някоя от неговите нужди не е удовлетворена, и възрастните не откликнат, то скоро ще се научи, че няма значение дали плаче или не – никой няма да откликне. Така се прекъсва сърдечната връзка между родител и дете за цял живот, още преди да е била изградена. Бебето загубва доверие в света, че е желано, чакано и че светът има нужда от него. Детето притихва със скършена душевност.
Нашата роля като родители е да бъдем там – да откликваме на плача с разбиране и обич, за да съхраним енергийния поток между нас и детето, между детето и духовния свят.
Моля, родителите никога да не оставят децата си да се наплачат. Педагогиката е богата наука с хилядолетна история, така че има достатъчно знания и опит как да се възпитават и отглеждат деца по начин, различен от този на селскостопанските животни.
Ролята на бащата – даване на сигурност и подкрепа
Бащите играят ключова роля в осигуряването на спокойствие и подкрепа за майката. Ако бащата иска да се погрижи за детето, трябва първо да се погрижи за майката. Образно казано, бащата закриля майката, отблъсквайки света, така че тя да може да обгърне детето си и да го стопли с душевните си сили. Когато мъжът създава обстановка, в която жената се чувства сигурна и обгрижена, се създават условия за пълноценна грижа за бебето.
Много би помогнало, ако на майките се даде време от три години, за да се възстановят напълно след раждането, включително и като фигура. Притискането на една родилка за килограми и интимност не помага на дългосрочното благоденствие нито на родителите, нито на бебето.
Покана за духовен растеж
Ако искате да изградите стабилна основа за бъдещето на вашето дете, да разберете как да се свържете с неговата душа и да съхраните хармонията в семейството, Училището за съзнателни родители е вашето място. До 14 януари имате възможност да се запишете във випуск 2025 и да поемете на това трансформиращо пътешествие.Позволете си да бъдете родители, които възпитават не само тяло, но и ваят душа.
Още по темата:

Скритата сила на малките движения
Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието
Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост
В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания
Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“
В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!
Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия