Когато любовта срещне реалността
Как да съхраним връзката си след появата на дете
В Училището за съзнателни родители отделяме значително внимание на това как майката да търси помощ и подкрепа за грижите за детето и домакинската работа, за да съхрани енергията и силите си и да поддържа здравословни семейни отношения.
Голяма част от разводите се случват около втората година от брака, както и по време на Сатурновите цикли – седмата, четиринадесетата година и т.н. Това, което прави впечатление, е, че раздялата на втората година настъпва дори при двойки, които преди това са живели дълго време на семейни начала. Дали това се случва, защото често тогава се появява първото дете, или защото мъжът приема жената за даденост и „тръгва на лов“ – причините могат да бъдат различни.
Втората година на брака често се счита за „година на реалността“. Тя е период на приспособяване, когато романтичните очаквания срещат ежедневието.
През първите два месеца от курса вниманието пада върху родителите – те работят върху себе си, преодоляват своите страхове и ограничения, и възприемат родителството като 21-годишен период на съзряване. По време на тези занятия двойките започват да се договарят и планират как ще отглеждат детето си. Обсъждат се важни теми, като: храненето на детето, ролята на бабите и дядовците, изборът на ясла и детска градина, разпределението на отговорностите и други.
Много родители, било поради незнание или егоизъм, не желаят да променят начина си на живот след раждането на детето. Някои продължават да имат бурен нощен живот, оставяйки бебето да спи заключено в колата с бебефон, или пътуват с бебе в слинг всеки уикенд, превръщайки детето в „аксесоар“.
Тук не става въпрос за родители, които не обичат децата си. Те ги обичат и се грижат за тях по свой начин, често харчейки значителни средства за различни съоръжения, които „улесняват“ родителството – като биберони и приспособления за обездвижване на бебета. Истинската грижа обаче изисква осъзнаване на нуждите на детето и готовност за приспособяване на начина на живот спрямо тях.
Как децата да събират, а не да разделят родителите си
Децата трябва да спят от ден първи само в собствени легла. В началото леглото им може да бъде поставено до родителското, на същото ниво и без решетка. Постепенно това самостоятелно легло трябва да бъде отдалечавано от леглото на родителите, доколкото пространството в стаята позволява. Децата са готови да спят в отделна стая в различно време, но най-късно на 6.5–7 години тази стъпка трябва да бъде направена. Ако родителите изберат „лесно родителство“ и позволяват на детето да спи в тяхното легло, това в дългосрочен план не е добро решение – нито за тях, нито за семейството, нито за самото дете.
Моят опит показва, че има жени, които продължават да спят с децата си в едно легло дори когато те вече са в първи клас. Имало е случаи на майки, които все още спят със синовете си, когато те са в седми клас. В такива ситуации бащите често са силно притеснени. Между редовете тези майки нерядко признават, че не желаят да бъдат интимни с мъжете си. Това поведение е нечестно както към партньора, така и към детето.
Наблюденията ми показват, че в тези случаи развитието на децата не протича добре. Това е обширна тема, която заслужава отделна статия.
Важно е също така да се знае, че момичетата често се „влюбват“ в бащите си, а момчетата – в майките си. Често децата „предлагат брак“ на родителя от противоположния пол около четвъртата си година. След шестата година започва конкуренция с родителя от същия пол. Когато родителите са подготвени за тези етапи, те могат да ги преодолеят с лекота. В тези периоди децата интензивно несъзнателно се опитват да разделят родителите си.
Родителите, преминали през Училището за съзнателни родители, имат ясна представа за предизвикателствата, които ги очакват. Те са подготвени, подкрепят се взаимно и успешно преминават през първите години, през които детето изисква изключително много време, внимание и енергия. Този период може да се сравни с изкачване на планина, при която те разполагат с нужната екипировка, провизии, тренинг, маршрут и знания кога да почиват, кога да бързат и кога да изчакват. Предварителната подготовка предотвратява провала на „представлението“.
Осъзнаването, че за отглеждането на дете е нужна общност, също е много важно. Идеята, че една майка или само двамата родители могат да се справят сами, е нереалистична. Особено първите три години, ако няма помощ от роднини, е необходима подкрепа – било то от приятелка с дете на същата възраст или от детегледачка.
Как да се съхрани връзката мъж-жена след появата на бебе
Затова е важно тези промени да бъдат осъзнати, а жената да намери начини да освободи натрупаното напрежение, без да го излива върху близките си. След приключване на кърменето хормоните постепенно се нормализират и жената започва да възвръща вътрешния си мир. Много важен момент е кърменето да приключи от една година до една година и три-четири месеца Така и майката може да се върне към хормонални нива, които й носят спокойствие. Трудно би имало овладени емоции и спокойствие при майката, когато кърменето служи за успокоение на детето и продължава и на 3-4 годишна възраст.
Моята препоръка към родителите е да се подготвят добре за „пътуването“ наречено родителство. Необходимо е те да разгледат цялата картина – да разберат какви предизвикателства ги очакват и да се договорят как ще ги преодоляват заедно, като екип.
Не на последно място – за да се съхрани връзката мъж-жена, първо трябва тя да бъде изградена. Тук става въпрос за сърдечна връзка, а не само за физическо или материално привличане.
Когато единият партньор се е ангажирал на сто процента с взаимоотношенията, а другият е „наполовина“ ангажиран, като мислите му са насочени към кариера, удоволствия или зависимости, е трудно тези отношения да бъдат устойчиви в дългосрочен план.
Взаимното уважение, приятелство, разбирателство и подкрепа са ключови за успешното преминаване през предизвикателствата на родителството и за запазването на здрава семейна връзка.
За повече информация - Училище за съзнателни родители
До 14 януари имате възможност да се запишете във випуск 2025 и да поемете на това преобразяващо пътешествие.
Още по темата:
„Училище за надежда“ – документален филм разказва за благородната мисия да обучаваш най-бедните
Мечтата на основателите на училището е да направят и гимназия
„Първото условие за възпитанието на детето е любовта"
Детска школа „Белите кокичета“ обявява прием на деца от 3 до 6 годишна възраст за учебната 2024-2025 г.
„Академия за Човека“ започва новата си учебна година
Все още можете да се запишете на info@academyforthehumanself.com
Тя се въртяла в час, била разсеяна и я обявили за проблемно дете
А Джилиан Лин, впоследствие прочут хореограф, просто искала да танцува
Български медалисти в Международната Менделеева олимпиада по химия
Виктор Лилов е с колекция от медали на световни състезания по естествени науки
Любов Миронова: С този курс искам да запълня голяма празнина в образователната ни система
„Озарената педагогика“ е подходяща за професионалисти, работещи с деца от 3 до 7 годишна възраст
Кои са най-големите предизвикателства, с които трябва да се справят учениците в училище?
За да разберете как да ги подкрепим, заповядайте на първата конференция на неформално образование
Възкресили сме фараонската мечта на Египет: задължително всеобщо подчинение
Прочетете откъси от книгата на Джон Гатоу „Затъпяване – скритата цел на държавното образование"
Във всяка възраст можем да се научим на ново умение
Образователен форум представи подходи за учене през целия живот
За училището на живота няма възраст
Включете се като говорител или слушател във форума за учене чрез преживяване
Запишете се в Академия за Човека
Интердисциплинарният просветен център, който извисява и обогатява човека, без значение от възрастта му -> academy@kamdzhalov-foundation.org
Монтесори – революцията в обучението чрез игра
Монтесори философията съчетава традиционни подходи с модерно мислене
Британски университет предлага магистърска степен по магия и окултизъм
Студентите ще учат за дракони, крал Артур и за феминизма във вещерството
Китайското правителство продължава да насърчава „интелигентните класни стаи“
В някои действащи проекти съотношението на преподаден материал от ИИ и от жив учител вече е 70%/30%
Отворени врати в ,,Белите кокичета“ на 29 април
В основата на работата в детската школа е Слънчевото възпитание
Какво е растителна слепота?
В образователната система се отделя по-малко внимание на растенията. Природозащитниците наричат това зоошовинизъм.