Подкрепете ни!




История20 юни 2023

Лондонското бирено наводнение от 1814 г. взема 8 жертви

Височината на вълната достига 15 метра. Местният съд определя събитието като „божа работа".

Horse Shoe Brewery
Horse Shoe Brewery
Дейността в една от най-големите лондонски пивоварни в началото на XIX век - Horse Shoe Brewery, се превръща в причина за смъртта на 8 местни граждани. Те са погълнати и удавени от огромна бирена вълна. Това само по себе си е странно, но още по-странно е, че съдебните заседатели в местния съд обявяват случилото се за „божа работа“ и всички замесени са оневинени.

Машината на времето ни връща в 1814 г. Датата е 17 октомври - понеделник. Сгушена на кръстовището между Тотнъм Корт Роуд и Оксфорд Стрийт в Лондон, се издига една от най-големите по онова време лондонски пивоварни - Horse Shoe Brewery. Само от варенето на портър – тъмна бира (ейл), която някога е била най-популярната алкохолна напитка в английската столица, бирената фабрика успявала да произведе по над 100 000 барела годишно. В този октомврийски ден всичко изглежда спокойно и твърде обичайно. Никой дори не предполага какво предстои да се случи съвсем скоро и как едно дребно обстоятелство ще се окаже началото и краят на трагичната история на 8 мирни поданици на Обединеното кралство.

Часът е около 16.30

В малка жилищна сграда, граничеща с Horse Shoe Brewery, и отделена от нея с тухлена стена, покрусената Ан Савил оплаква тялото на 2-годишния си син Джон, починал предишния ден. Обградена е с приятелки, които я утешават. Апартаментът на Ан се намира на приземния етаж на блока. На първия етаж - точно над нея Мери Банфийлд сяда да пие чай с 4-годишната си дъщеря Хана.  Зад местния пъб Tavistock Arms на близката улица Great Russell, 14-годишната слугиня Елинор Купър чисти, скрита под сянката на тухлената стена.

По същото време служителят в склада на Horse Shoe Brewery Джордж Крик инспектира една от триетажните дървени вани, опасани с тежки метални обръчи, в които ферментира тъмна бира. Крик забелязва, че един от 700-килограмовите обръчи се е изплъзнал. Първоначално той не обръща чак такова внимание на този факт, защото подобно нещо се случвало по няколко пъти годишно, без да предизвика някакъв проблем. Мъжът, който работел в пивоварната от 17 години, все пак съобщава на своя пряк началник за измъкналия се обръч, при което получава отговор, че „Няма да има никакъв проблем!“ и просто е заставен да напише писмо до друг служител на пивоварната с молба да поправи металната лента в някой от следващите дни.

Малко след като написва бележката (към 17.30), Крик чува мощна експлозия, идваща откъм вътрешността на склада. 22-футовата вана за ферментация на портър се пръсва на трески. Количеството гореща течност, което се излива е около 600 000 литра или 1 000 000 пинта, каквато е местната мерна единица. Взривът чупи клапана на съседната огромна бъчва, която също съдържа хиляди литри тъмен ейл. Верижната реакция продължава и още няколко дървени вани за ферментация гръмват. Силата на експлозията е толкова голяма, че задната стена на бирената фабрика се срутва. Срутва се и преградата между пивоварната и жилищния блок, зад чиито стени надникнахме малко по-рано. Тухлите се разхвърчават високо във въздуха и една от тях се стоварва право върху слугинята Елинор Купър. Убива я на място.

Мощен поток от тъмна бира (около 1 500 000 л) се излива по тесните улички около пивоварната и помита всичко по пътя си. Събаря между две и четири къщи (различните източници посочват различна цифра). Влиза в жилищните сгради наоколо и ги наводнява. Живеещите в тях хора, започват да се катерят по столове и маси, за да се спасят от удавяне. Височината на изливащата се бира достига до 15 метра. Така идиличната представа да се лее бира на корем, се превръща в истински кошмар. Пенливата течност залива Хана и Мери Банфийлд по средата на следобедния им чай. Приливната вълна събаря малкия им жилищен блок и той се срутва върху главите на опечалените дами от долния етаж. Ан Савил и още петима загиват под руините.

Колкото до работниците в пивоварната – всички те успяват да се спасят, едва неколцина получават наранявания, тъй като потокът от тъмно пиво излиза мощно навън през разбитата стена.

Спасители, облечени в специални костюми, тръгват да търсят оцелели хора под руините на съборените сгради. Те газят потопени до кръста в ейл, след като нивото на бирената стихия вече доста е спаднало. На следващия ден лондонското издание The Morning Post сравнява щетите, нанесени от него, с тези след голям пожар или мощно земетресение. Някои източници описват жадни лондончани, които си наливали от изтеклото пиво в каквито съдове успеят да намерят. Други пък пиели директно от пенливия поток. Има сведения и за девета жертва на инцидента – мъж, издъхнал от алкохолно натравяне, но тази информация остава непотвърдена. Миризмата на бира в бедняшкия лондонски квартал остава да се носи по улиците му в продължение на месеци.

Само два дни след експлозията в пивоварната е свикано съдебно жури, което да разследва инцидента и да посочи виновниците за него. След посещението си там, разглеждането на телата на жертвите и изслушването на показанията на Джордж Крик и други свидетели, съдията и съдебното жури постановяват присъдата си. Тя гласи, че инцидентът е бил „божа работа“ и че жертвите са загинали „случайно“ - в резултат на нещастен случай. Виновни за бирения потоп според съдебния състав няма. От Horse Shoe Brewery не само не изплащат никакви обезщетения на пострадалите, но и получават от британския парламент освобождаване от акцизи, които вече са платили върху хилядите барели изтекла бира.

Случаят с Лондонското бирено наводнение става повод да се преосмисли използването на дървени вани за ферментация и те постепенно са заменени с облицовани бетонни бъчви.

Още по темата:

Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена История

Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена

Епопеята при Дойран - нищо не може да спре безумството на храбрите

Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги История

Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги

Един от най-известните автори на популярна психология умира самотен и болен на 1 ноември 1955 г.

„Петте защо“ на Сакичи Тойода История

„Петте защо“ на Сакичи Тойода

Защо е нужно да си задаваме въпроси за мотивите ни

Ти си застъпница на тези, които са в неволя История

Ти си застъпница на тези, които са в неволя

Това пише в житието на Св. Петка Патриарх Евтимий

Възкръсването на България История

Възкръсването на България

България получава своето окончателно признание, без да използва военни средства

Честит празник! История

Честит празник!

Преди 116 години България става наистина свободна

Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език История

Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език

Д-р Мридула Гхош е учила самостоятелно български език, превеждала е още Вазов, Ботев и Багряна

Малка Богородица дарява с рожба и здраве История

Малка Богородица дарява с рожба и здраве

За този християнски празник каноничните евангелия мълчат

6 септември – великият акт на Съединението История

6 септември – великият акт на Съединението

Как младата българска армия осигури териториалната цялост на България

2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата История

2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата

35 години от най-дългата жива верига в света - Балтийския път

Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона История

Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона

Сребърен амулет с името на Христос е бил навит на руло, заради страха на ранните християни от преследване

...Бягат угоени грешници из курортите на хлад... История

...Бягат угоени грешници из курортите на хлад...

Стихотворение на Хр. Смирненски отпрeди 104 г. развълнува социалните мрежи