Да се научим да отличаваме лъжата от истината
Съветите на Даймън Браун как да четем новините в интернет
Само преди няколко десетилетия имахме ограничен избор между няколко масови списания и уважавани вестници, както и три или четири телевизионни канала, по които утвърдени водещи представяха новините от деня в един и същи надежден час всяка вечер.
Проблемите на системата скоро станаха очевидни с разпространението на масмедиите. Докато беше ясно, че авторитарните режими контролират и цензурират информацията, поредица от скандали показаха, че демократичните правителства също подвеждат обществеността, често със сътрудничеството на медиите.
Разкритията на скрити войни, тайни убийства и политическа корупция подкопаха вярата на обществото в официалните съобщения, представени от масовите източници. Загубата на доверие в медийните стожери създаде алтернативни вестници, радио предавания и кабелни телевизии, конкуриращи основните и отразяващи събитията от различни гледни точки. През последните години интернет умножи обема на информацията и гледните точки със социалните медии, блоговете и онлайн видео, превръщайки всеки гражданин в потенциален репортер.
Но ако всеки е репортер, значи никой не е такъв и източниците могат да си противоречат не само в мненията, но и във фактите.
Как тогава стигате до истината или нещо близко до нея?
- Един от най-добрите начини е да получите първоначалната новина, без да е филтрирана от посредник. Вместо статии, тълкуващи научно изследване или реч на политик, често можете да намерите оригиналния материал и да прецените сами.
- За текущите новини, следете репортерите в социалните медии. При важни събития, например Арабската пролет или протестите в Украйна, новинарите и блогърите публикуваха актуални новини и записи от сърцето на хаоса. Макар че много от тях после излизат в статии или емисии, помнете, че тези излъскани версии често смесват гласа на човека, който е бил там с този на редактори, неприсъствали на събитието.
- Колкото е по-хаотично събитието, толкова повече трябва да се въздържате да го следите пряко. При терористични нападения или природни бедствия днешните медии се опитват да отразяват на живо дори когато нямат надеждна нова информация, понякога предлагайки неточна информация или неистинни обвинения на невинни хора.
- Лесно е да сте загрижени при такива събития, но опитайте да потърсите актуална информация няколко пъти през деня, а не през няколко минути, за да има време да постъпят всички подробности и да бъдат опровергани фалшивите съобщения.
- Ако нямате достъп до самата новина, прочетете отразяването й в много канали, работещи с различни репортери и интервюиращи различни експерти. Търсенето от различни източници и отчитането на разликите ви позволява да подредите пъзела, за да получите по-пълна картина.
- Важно е и да разграничавате фактите от мненията. Думи като „мисля“, „вероятно“ и „може би“ означават, че медийният източник внимава или, по-лошо - че предполага. Внимавайте и за съобщения, базирани на анонимни източници. Това може да са хора, слабо свързани с новината или имащи интерес да повлияят на отразяването й и анонимността ги освобождава от отговорност за информацията, която предоставят.
- И накрая, но най-важното, опитвайте се да проверявате новините преди да ги разпространявате. Макар социалните медии да позволиха истината да ни достига по-бързо, те позволиха и разпространяването на слухове преди да бъдат проверени и лъжите да продължат да живеят дълго след опровергаването им. Затова, преди да споделите невероятна или възмутителна новина, направете проверка в интернет, за да намерите допълнителна информация или контекст, които може да сте пропуснали и какво казват останалите за нея.
Още по темата:
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично
Най-омразната личност в историята вилнее онлайн
7 видеоклипа, генерирани от изкуствен интелект са с 6,9 милиона гледания през 2024 г.