Да се научим да отличаваме лъжата от истината
Съветите на Даймън Браун как да четем новините в интернет
Само преди няколко десетилетия имахме ограничен избор между няколко масови списания и уважавани вестници, както и три или четири телевизионни канала, по които утвърдени водещи представяха новините от деня в един и същи надежден час всяка вечер.
Проблемите на системата скоро станаха очевидни с разпространението на масмедиите. Докато беше ясно, че авторитарните режими контролират и цензурират информацията, поредица от скандали показаха, че демократичните правителства също подвеждат обществеността, често със сътрудничеството на медиите.
Разкритията на скрити войни, тайни убийства и политическа корупция подкопаха вярата на обществото в официалните съобщения, представени от масовите източници. Загубата на доверие в медийните стожери създаде алтернативни вестници, радио предавания и кабелни телевизии, конкуриращи основните и отразяващи събитията от различни гледни точки. През последните години интернет умножи обема на информацията и гледните точки със социалните медии, блоговете и онлайн видео, превръщайки всеки гражданин в потенциален репортер.
Но ако всеки е репортер, значи никой не е такъв и източниците могат да си противоречат не само в мненията, но и във фактите.
Как тогава стигате до истината или нещо близко до нея?
- Един от най-добрите начини е да получите първоначалната новина, без да е филтрирана от посредник. Вместо статии, тълкуващи научно изследване или реч на политик, често можете да намерите оригиналния материал и да прецените сами.
- За текущите новини, следете репортерите в социалните медии. При важни събития, например Арабската пролет или протестите в Украйна, новинарите и блогърите публикуваха актуални новини и записи от сърцето на хаоса. Макар че много от тях после излизат в статии или емисии, помнете, че тези излъскани версии често смесват гласа на човека, който е бил там с този на редактори, неприсъствали на събитието.
- Колкото е по-хаотично събитието, толкова повече трябва да се въздържате да го следите пряко. При терористични нападения или природни бедствия днешните медии се опитват да отразяват на живо дори когато нямат надеждна нова информация, понякога предлагайки неточна информация или неистинни обвинения на невинни хора.
- Лесно е да сте загрижени при такива събития, но опитайте да потърсите актуална информация няколко пъти през деня, а не през няколко минути, за да има време да постъпят всички подробности и да бъдат опровергани фалшивите съобщения.
- Ако нямате достъп до самата новина, прочетете отразяването й в много канали, работещи с различни репортери и интервюиращи различни експерти. Търсенето от различни източници и отчитането на разликите ви позволява да подредите пъзела, за да получите по-пълна картина.
- Важно е и да разграничавате фактите от мненията. Думи като „мисля“, „вероятно“ и „може би“ означават, че медийният източник внимава или, по-лошо - че предполага. Внимавайте и за съобщения, базирани на анонимни източници. Това може да са хора, слабо свързани с новината или имащи интерес да повлияят на отразяването й и анонимността ги освобождава от отговорност за информацията, която предоставят.
- И накрая, но най-важното, опитвайте се да проверявате новините преди да ги разпространявате. Макар социалните медии да позволиха истината да ни достига по-бързо, те позволиха и разпространяването на слухове преди да бъдат проверени и лъжите да продължат да живеят дълго след опровергаването им. Затова, преди да споделите невероятна или възмутителна новина, направете проверка в интернет, за да намерите допълнителна информация или контекст, които може да сте пропуснали и какво казват останалите за нея.
Още по темата:

Бил Гейтс прогнозира двудневна работна седмица до 2035 г., благодарение на AI
Критикуват милиардера за казаното от него в интервюто с Джими Фалън

Хиляди стреснати потребители на социалните мрежи ожалиха мечките в Йелоустоун
Оказа се, че и снимката, и информацията за блокиралите входа на парка гризли са фалшиви

Проектът на НАСА „Първата жена на Луната“ може и да не се осъществи
Споменаванията на цветнокожи и международни партньори в космическите проекти са ограничени според новите разпоредби

„10 Аха! стъпки за помирение“ в нашия магазин
Най-добрият подарък с пожелание за мир и съгласие във взаимоотношенията

10-милионният посетител на Rijksmuseum наистина спал под картина на Рембранд
Основната цел била човекът да не знае, че го очаква нощ в музея

Учен казва, че сме с 50% повече от 8,2 милиарда
Доводът му е неточното преброяване в селските райони

Пчеларите оценяват 2024 г. като бедствена
Причините са свързани с климата, дъмпинговия внос и ниските изкупни цени

Гарванът Джими e с над 600 роли в киното
Птицата е звезда, застрахована за 10 000 долара в средата на миналия век. В един момент има 21 резервни двойника.

Двамата заточеници остават на борда на международната космическа станция
Мисията на НАСА за спасяване на блокираните астронавти отново беше отложена

Роклята, която раздели света на две
10 години от публикуването на снимката, предизвикала най-големите обсъждания в интернет

Възможно е слоновете да предусещат смъртта си
Съществуват ли така наречените „слонски гробища“?

Вземи тъмните ми дни и ми донеси светли
Какво разказват в Румъния за историята на усукания червено-бял конец

Специални сайтове и приложения ще ви помогнат да се ориентирате в парада на планетите
Тази седмица в небесният спектакъл участват 7 ярки хубавици

САЩ въвеждат получаване на гражданство срещу 5 милиона долара
Пазаруването на „златни карти“ ще започне до две седмици