Евангелието на Тома: Небесното царство е вътре в нас
Една от съществените разлики с каноничните книги е, че в ръкописа на Тома не се чака завръщането на Исус след разпятието

Учените предполагат, че тази сбирка апокрифни текстове е била заровена навремето в отговор на писмо от епископ Атанасий, обявяващо строг канон на християнското писание. Те се смятат за дело на гностични автори и съдържат идеи, противоречащи на канона. Датирани са между 60 и 250 г. сл. Хр.
Много учени и езотерици защитават тезата, че в забранените от Църквата евангелия Исус е описан такъв, какъвто е бил в действителност – с неговите силни страни и човешки слабости. Докато в каноничните писания са представени само добрите черти от характера и личността му и дори са му приписани качества, действия и думи, които не са отговаряли на реалността.

Евангелието на Тома
Евангелието на Тома започва така: „Това са тайните думи, които живият Исус изрече, и които Дидим Юда Тома* записа: И той рече: „Който намери тълкуването на тези думи, няма да познае смъртта“.
Колекцията от ръкописи на Наг Хамади е дело на последователи на Ранното християнство и гностицизма. Изследователите на древните текстове подчертават, че въпреки че е открито заедно с останалите апокрифни текстове в Египет, Евангелието на Тома може и да не е част от колекцията. Едната причина е, че то много се различава по структура и съдържание от останалите писания. Другата – че е датирано от някои изследователи много по-късно от останалите свитъци – чак около 340 г. сл. Хр.
След откриването на Евангелието на Тома през 1945 година, учените установяват, че три различни фрагмента от гръцки текст, открити преди това в Оксиринхус (известни като Оксиринхските папируси), всъщност са част именно от него. Смята се, че те са писани между 130 и 250 г. сл. Хр. Някои изследователи изказват хипотеза, че всъщност най-ранните фрагменти от апокрифното евангелие, съдържащи Христови поговорки, са писани още през 60-те години сл. Хр. Техни колеги пък казват, че това се е случило около 100-110 г. сл. н. е. Трети, както вече споменахме, датират текста чак през 340 г. сл. Хр. Затова и до днес се водят спорове дали Евангелието на Тома е раннохристиянски текст, или е писано след разцвета на гностицизма.
Ранно-християнският теолог и философ Ориген споменава в текстовете си Евангелието на Тома като: „едно от неортодоксалните апокрифни евангелия“, които са му известни. Според някои учени Евангелието на Тома е предшественик на Евангелието на Йоан, чийто автор репликира точка по точка съдържанието му, и по този начин двете евангелия влизат в задочен спор. В Евангелието на Йоан всъщност апостол Тома има голяма роля и е описан като apistos – неверник. Откъдето идва и популярният израз: „Ти си (като) Тома-неверни“. Но други изследователи предполагат точно обратното – че Евангелието на Тома е писано много след това на Йоан, което е част от признатите от Църквата писания.
Една от съществените разлики между написаното в каноничните книги и онова в Евангелието на Тома се корени във факта, че в ръкописа на Тома не се чака завръщането на Исус след разпятието, а смело се провъзгласява, че „Божието царство вече е тук за онези, които разбират тайното послание на Исус“.
Илейн Пейджълс (американски религиозен историк) посочва, че Евангелието на Тома провъзгласява Божието царство не като крайна дестинация, а като състояние на трансформирано съзнание. Ролята му е да доведе хората до по-дълбоко себепознание, което е основната цел. Читателите се насърчават да търсят Бог вътре, а не извън себе си.
Един от редовете, предаващи думите на Исус, гласи:„Царството е вътре във вас и е извън вас. Когато опознаете себе си, тогава ще станете познати и ще разберете, че вие сте синовете на живия баща”.
Друг пък цитира:
„Ако извадиш наяве това, което е вътре в теб, това, което извадиш наяве, ще те спаси. Ако не извадиш наяве това, което е вътре в теб, това, което не извадиш наяве, ще те унищожи".
Според Евангелието на Тома, Исус е наш брат-близнак, а не авторитет и учител, като какъвто е описван в каноничните евангелия и Библията. И всички ние можем да открием Бога вътре в себе си и да осъзнаем, че сме божии деца, също като самия Исус. Еретични, езотерични мисли.
Оригиналният коптски свитък, предаващ Евангелието на Тома, понастоящем е собственост на Коптския музей в Кайро, Египет, Отдел за ръкописи.
*Дидим и Тома означават „близнак“ (в редица гностични текстове Тома е представян като брат-близнак на Исус).
Още по темата:

Странни спирали в небето стреснаха жителите на Европа
Сините движещи се кръгове приличаха на извънземно творение

Митична библиотека с изгубените знания на човечеството скрита под пирамида в Гиза?
Научната общност разкритикува откритието на двама италиански учени като несъстоятелно

Удивителната история на Utsuro-Bune - кухия кораб
НЛО, плаващ по вода, наблюдаван от много хора в Япония през 19 в.

Извънземните са истински и има доказателства за това, но ги крият вече 80 г.
34 високопоставени лица разказват подробности в нов документален филм

Кой движи ръката при автоматичното писане?
Медиумът Уилям Моисей твърди, че докато пише каквото му се диктува от отвъдното, духът му напуска тялото

Няма съмнение относно същестуването на по-напреднал интелект, действащ сред нас
Летец, транспортирал НЛО до секретна база, разказва за преживяванията си в интервю

Какво крие Триъгълникът на Басовия проток
И край Австралия изчезват мистериозно яхти, кораби и самолети

Край Вилена е открит странен метал с неземен произход
Скритото съкровище съдържа накити от извънземен материал

Кървавите сълзи на статуята на Дева Мария край Рим подложени на ДНК тест
Чудото е малко вероятно, Католическата църква и прокуратурата правят разследване

След първоначален период на приспособяване душата „отива на своето място“ в света на свръхфизическото
Д-р Робърт Крукал: „За току-що починалия смъртта винаги е прекрасна"

Свитъкът на Рипли
Легенди и факти се сливат в неразгадаемата истина около алхимика и философския камък

Необясними структури са открити дълбоко под Тихия океан
Образуванията може да са скорошни или древни, учените не са сигурни

Легендата за „злата древна мумия“, която потопи „Титаник“
Върху тази версия е разсъждавал дори сър Артър Конан Дойл

Някои хора могат за забавят времето като в „Матрицата“
Чрез анкета психолог стигнал до извода, че 85% от хората поне веднъж в живота си са имали момент със „забавяне на времето"

От 270 лунни камъка, раздадени като сувенири, 160 липсват
Ценните отломки са откраднати, изчезнали или унищожени

Донорските органи помнят предишния си собственик
Пациенти с трансплантация на сърце съобщават за странни промени в личността