
изображение: iStock
Доцент по физика в университета в Портсмут разказа за възможни видове симулации, в които човечеството може да се намира. Колкото и противоречиви да са твърденията му, той смята, че има фактически доказателствата, че не живеем в обективна реалност.
Д-р Мелвин Вопсън стана известен миналата година, когато заяви, че е открил доказателство за нов закон на физиката, наречен „втори закон на инфодинамиката“, който показва, че живеем в симулирана вселена. Той твърди, че е открил това доказателство, докато е изучавал мутациите на вируса SARS-CoV-2.
Вопсън вярва, че има процеси – като симетрия във Вселената и в еволюцията на вируса – които изглежда са предубедени към минимизиране на информацията във Вселената. „Тъй като вторият закон на инфодинамиката е космологична необходимост и действа навсякъде по един и същи начин, може да се заключи: това показва, че цялата Вселена изглежда като симулирана конструкция или гигантски компютър“, обясни Вопсън пред сайта The Cinversation.
„Супер сложна Вселена като нашата, ако беше симулация, би изисквала вградена оптимизация и компресия на данни, за да се намалят изчислителната мощност и изискванията за съхранение на данни за изпълнение на симулацията. Точно това наблюдаваме навсякъде около нас, включително в цифрови данни, биологични системи, математически симетрии и цялата вселена."
Доцентът вярва, че може да има начини да се тества дали сме в симулация, включително да се определи дали информацията има маса.
Това е противоречиво твърдение и изисква извънредни доказателства. Човечеството засега не разполага с тях. Въпреки това Вопсън очертава няколко вида симулации, в които е възможно да се намираме, и защо една напреднала цивилизация може да отдели време, за да ни вкара в симулация.
Предишна идея, предложена от Ник Бостром, е, че бъдещите цивилизации могат да изберат да проведат „симулации на предци“, за да изучават своите предшественици. Според неговата статия „Живеете ли в компютърна симулация?“, ако провеждането на такива симулации стане тривиално, ще има много повече „наблюдатели“, живеещи в такива симулации, отколкото в основната реалност, и затова трябва да приемем, че сме симулирани.
В интервю за Daily Mail все пак споменава, че става дума за чисто спекулативни идеи и няма научна основа, която да ни убеди, че те са верни. Една от хипотезите му е, че симулацията, в която се намираме, може да бъде създадена само за развлекателни цели. В тази версия хората могат да влязат в симулацията доброволно, за да изживеят различен живот.
В друго свое твърдение той казва, че нашите съзнателни преживявания са просто страничен продукт от напреднала цивилизация, която се опитва да разреши проблемите си.
„Представете си, че нашето общество трябва да реши сложен проблем – екологична, икономическа, енергийна криза, войни“, обяснява Вопсън. „Ако имахме способността, най-добрият начин да го решим би бил да започнем симулация (или множество паралелни симулации) и да видим какви решения ни предлага симулираната версия. Ако някоя от симулациите реши проблема, тогава можем да я приемем в основната реалност като жизнеспособно решение."
Според учения времето може да тече много по-бързо в основната реалност и хората могат да изберат да живеят няколко живота в една симулация едно до друго. Това предполага, че преживяването на стотици животи може да отнеме само часове в основната реалност. Ако такава възможност е била налична, можем да изберем да я вземем, за да удължим живота си.