Богаташи залагат на изкуствените утроби като спасение за човечеството
И.Мъск се оплаква, че няма да има кой да се засели на Марс, С.Лавингия пламенно проповядва синтетичните утроби
Снимка: Wikimedia.org
Тази разгорещена буря от онлайн морално възмущение започна, когато Мъск написа преди дни в Twitter, че е притеснен. Причината за тревогата му е, че в близко бъдеще може да няма достатъчно хора, които искат да се преместят в колониите му на Марс поради бързо намаляващото население на Земята, прогнозирано за по-късно през този век. Той използва думата „срив" в числеността на човечеството. Може би думата е малко попресилена, но Мъск е прав, че предвид преобладаващите глобални тенденции в раждаемостта, световното население най-вероятно ще достигне своя връх около средата на този век и ще се върне до приблизително сегашното ниво до 2100 г.
Мрачното наблюдение на Мъск относно предстоящия недостиг на колонисти на Марс провокира Лавингия да отговори услужливо в Twitter, внушавайки тезата, че по-големите инвестиции в технологията за синтетична утроба ще направят раждането на деца много по-бързо, по-лесно, по-евтино и по-достъпно. Впоследствие Бутерин се включи в дискусията, отбелязвайки, че „синтетичните утроби ще премахнат тежкото бреме на бременността, значително намалявайки неравенството“.
Удобният начин за създаване на потомство в синтетични утроби вероятно би насърчило хората да имат повече бебета, някои от които ще израснат като колонисти на Марс, фантазира Мъск.
Още през 2017 г. изследователи от Детската болница във Филаделфия съобщиха, че поддържат живи недоносени агнешки зародиши в найлонови торбички с околоплодна течност в продължение на четири седмици. Целта на изследователите е спасяване и довършване на термина при твърде преждевременни човешки фетуси, но това е и стъпка към разработването на синтетични утроби за човешки бременности.
През март 2021 г. екип от израелски изследователи съобщи за успеха си в отглеждането на нормални в развитието си миши ембриони за период до единадесет дни в изкуствени матки. Това е забележително, защото пълната бременност на мишката е около 20 дни. В бъдеще, каза Пол Тезар, биолог в Медицинския факултет на университета Case Western Reserve, „не е нелогично да допуснем, че може да имаме капацитет да развием човешки ембрион от оплождането до раждането изцяло извън матката“.
Нека оставим настрана социалните и етичните проблеми, възникващи около темата за безопасното отглеждане на човешки бебета в буркани. Нека се съсредоточим върху притесненията на Мъск как да засели своите марсианските градове.
„Ектогенезата (технология за изкуствена утроба) може да донесе много ползи на Земята и да осигури безопасен и устойчив начин за заселване на човешка колония извън света“, твърди австралийският експерт по биоетика Иви Кендъл в статията си от 2021 г. „ Ектогенеза за изследване на космоса“. Нейните съвети са: „Вместо да използвате синтетични матки, за да предотвратите колапса на населението тук, на Земята, използвайте ги, за да заселите Марс. Изпращането на яйцеклетки и сперма до Марс трябва да е много по-евтино от транспортирането на възрастни хора".
По-нататък Кендъл обяснява: „Създаването на фетуси в защитена и контролирана среда може да помогне за предотвратяване на щети, причинени от излагане на радиация, хранителни дефицити или въздействието на микрогравитацията по време на бременност. Този метод на възпроизвеждане също така би намалил рисковете и тежестта за жените заселници и ще се избегне загубата на работната сила от ранните заселници, причинена от евентуална заболеваемост и смъртност на родилките."
Още по темата:
Хамстерът като растение
Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки
Астероид удари Земята часове след като беше открит
Това е третата космическа „атака“ за 2024 г
За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета
Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид
Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя
Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето
„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра
Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер
Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми
Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се
Осъзнато сънуване
Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент
Изкуствено създаденият страх ни е полезен
Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания
Продължителността на живота се увеличава с по-бавна скорост през този век
Човечеството се доближава до горната му граница
Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория
Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор
Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата
Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване
В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки
Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда
Стълпотворение от черни дупки в Млечния път
Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години
Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си
Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON
Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан
Учените са на няколко крачки от обръщане на стареенето на мозъка