Подкрепете ни!




Светът в тебРюдигер Далке, Торвалд Детлефсен / 23 март 2017

Болният е извършител и жертва

Няма сериозни заболявания или нещастни случаи, които падат като гръм от ясно небе


Важно е да позволим на дадено здравословно смущение отначало наистина да ни извади от строя. Да приемем болестта и да разберем какво иска да ни каже неразбраната ни душа чрез физическото неразположение, това съветват авторите на неординарното послание "Болестта като път" Рюдигер Далке и Торвалд Детлефсен. Един симптом коригира винаги само някаква едностранчивост: свръхактивният е принуден да си почине, свръхподвижният е възпрепятстван да се движи, а на общителния е отнета възможността за комуникация. Симптомът принудително извиква за живот непривлекателния за нас полюс. Би трябвало повече да се съобразяваме с него, да се въздържаме доброволно от онова, което ни е отнето, и да одобряваме наложеното ни по принуда. Болестта винаги е криза, а всяка криза изисква развитие. 

  • Двата въпроса: „В какво ми пречи симптомът?" и „Към какво ме принуждава симптомът?" обикновено бързо ни доближават до централния кръг от теми, свързани с болестта.
  • Тялото изживява това, което потърпевшият никога не се осмелява или не иска да признае в душата си. Така например не смеем да признаем, че всъщност ни иде да излезем от кожата си, защото искаме да прекрачим границите, които сами сме си наложили - тялото осъществява несъзнателното ни желание и използва като симптом една екзема, за да направи действителното желание съзнателно. С екземата като причина, на която може да се позове, потърпевшият изведнъж се осмелява да изрази желанието си на висок глас: „Иде ми да изляза от кожата си!" - защото най-накрая той има телесно алиби, а то днес се приема на сериозно от всеки. 
  • Външните условия не разболяват никого, но човекът използва всички възможности, за да ги постави в услуга на болестта си. Само болният превръща нещата в причина.
  • Болният е едновременно и извършител, и жертва, той страда винаги и само от своята собствена несъзнателност. Ако болният се заблуждава, че е станал жертва на някакви обстоятелства, така ограбва сам себе си и се лишава от шанса за преобразяване. Нито бактериите, нито земните лъчения предизвикват болестта, но човек ги използва като помощни средства, с които да осъществи своето боледуване. 
  • Дали вярваме, че сме открили причината за дадено смущение в някакви бактерии или нечии лоши майки, е от второстепенна важност за мисловната концепция. Психосоматичният модел не се е освободил от основната грешка на еднополюсната причинна концепция. Нас не ни интересуват причините от миналото, защото, както казахме, те са много и всички еднакво важни или маловажни. 
  • Няма сериозни заболявания или нещастни случаи, които падат като гръм от ясно небе, а само хора, които твърде дълго са вярвали в ясното небе. Само онзи, който не се самозалъгва, не може да бъде разочарован!
  • Когато едно прозрение е вярно, то смущава!
  • Човекът е болен. Болестта е израз на неговото несъвършенство и в рамките на полярността е неизбежна.
  • Болестното състояние на човека се изразява чрез симптоми. Симптомите са реализирани в материална форма елементи от сянката на съзнанието.
  • Симптоматиката компенсира всички едностранчивости. Симптомът прави човека искрен! Като симптом човекът има това, което липсва в съзнанието му! Изцелението е възможно само тогава, когато човек осъзнае и интегрира скрития в симптома елемент на сянката. Намери ли онова, което му липсва, симптомът става излишен.
  • Важно е да позволим на дадено здравословно смущение отначало наистина да ни извади от строя. Един симптом коригира винаги само някаква едностранчивост: свръхактивният е принуден да си почине, свръхподвижният е възпрепятстван да се движи, а на общителния е отнета възможността за комуникация. Симптомът принудително извиква на живот непривлекателния за нас полюс. Би трябвало повече да се съобразяваме с него, да се въздържаме доброволно от онова, което ни е отнето, и да одобряваме наложеното ни по принуда. Болестта винаги е криза, а всяка криза изисква развитие. 
  • Двата въпроса: „В какво ми пречи симптомът?" и „Към какво ме принуждава симптомът?", обикновено бързо ни доближават до централния кръг от теми, свързани с болестта.
  • Тялото изживява това, което потърпевшият никога не се осмелява или не иска да признае в душата си. Така например, не смеем да признаем, че всъщност ни иде да излезем от кожата си, защото искаме да прекрачим границите, които сами сме си наложили - тялото осъществява несъзнателното ни желание и използва като симптом една екзема, за да направи действителното желание съзнателно. С екземата, като причина на която може да се позове, потърпевшият изведнъж се осмелява да изрази желанието си на висок глас: „Иде ми да изляза от кожата си!" - защото най-накрая той има телесно алиби, а то днес се приема на сериозно от всеки. 
  • Външните условия не разболяват никого, но човекът използва всички възможности, за да ги постави в услуга на болестта си. Само болният превръща нещата в причина.
  • Болният е едновременно и извършител, и жертва, той страда винаги и само от своята собствена несъзнателност. Ако болният се заблуждава, че е станал жертва на някакви обстоятелства, така ограбва сам себе си и се лишава от шанса за преобразяване. Нито бактериите, нито земните лъчения предизвикват болестта, но човек ги използва като помощни средства, с които да осъществи своето боледуване. 
  • Дали вярваме, че сме открили причината за дадено смущение в някакви бактерии или нечии лоши майки, е от второстепенна важност за мисловната концепция. Психосоматичният модел не се е освободил от основната грешка на еднополюсната причинна концепция. Нас не ни интересуват причините от миналото, защото, както казахме, те са много и всички еднакво важни или еднакво маловажни. 
  • Няма сериозни заболявания или нещастни случаи, които падат като гръм от ясно небе, а само хора, които твърде дълго са вярвали в ясното небе. Само онзи, който не се самозалъгва, не може да бъде разочарован!
  • Човекът е болен. Болестта е израз на неговото несъвършенство и в рамките на полярността е неизбежна.
  • Симптоматиката компенсира всички едностранчивости. Симптомът прави човека искрен! Като симптом човекът има това, което липсва в съзнанието му. Изцелението е възможно само тогава, когато човек осъзнае и интегрира скрития в симптома елемент на сянката. Намери ли човек онова, което му липсва, симптомът става излишен.
Из "Болестта като път", Рюдигер Далке,Торвалд Детлефсен
Какво е истинска молитва? Светът в теб

Какво е истинска молитва?

Садгуру: Вие мислите, че Бог е инструмент за постигане на удобство, богатство, власт и удоволствие

Няма значение колко опасен е пътят пред нас. Той е по-добър от този обратно. Светът в теб

Няма значение колко опасен е пътят пред нас. Той е по-добър от този обратно.

Емет Фокс: Ако нямате време за молитва и медитация, ще имате много време за болести и неприятности

Дете, оперирано от тумор, набира средства за други пациенти с тумор Светът в теб

Дете, оперирано от тумор, набира средства за други пациенти с тумор

8-годишният Рави изпя прекрасна песен в „Британия търси талант“, подкрепян от лекари, приятели и роднини

Планираме ли собствения си живот, преди да се родим? Светът в теб

Планираме ли собствения си живот, преди да се родим?

Душите ни може да подготвят сцената за определени уроци или възможности

Промени себе си, промени света Светът в теб

Промени себе си, промени света

Водена от Джо Диспенза медитация е преведена на български език

Доброто е заразно Светът в теб

Доброто е заразно

Винаги можете да помогнете на хора в затруднено положение, само да поискате

Нещастието вероятно се крие в това, че се стремим усилено да не бъдем нещастни Светът в теб

Нещастието вероятно се крие в това, че се стремим усилено да не бъдем нещастни

Анна Лембке за болката и невъзможността да се радваме на малкото, защото сме пристрастени към удоволствията

Д-р Емилова ни подари втори живот Светът в теб

Д-р Емилова ни подари втори живот

Павел Благев сваля 50 кг с плодолечение и вместо да смени става, изкачва Килиманджаро и минава Ел Камино

Физически здрава 28-годишна нидерландка избра евтаназията Светът в теб

Физически здрава 28-годишна нидерландка избра евтаназията

Потребители на социалните мрежи от цял свят я разубеждават

В София на билбордовете е сатаната, стъпил върху човешки череп Светът в теб

В София на билбордовете е сатаната, стъпил върху човешки череп

Отец Владимир Дойчев громи равнодушието на общинари, клир и вярващи към пропагандата на злото

Можете да се къпете във водите на Душата на друг човек, като се взирате в очите му Светът в теб

Можете да се къпете във водите на Душата на друг човек, като се взирате в очите му

Важно е да се прави разлика между естественото охладняване и дълбоко нездравословните връзки

7 съвета за справяне с разочарованието Светът в теб

7 съвета за справяне с разочарованието

Отнасяте се към себе си като към машина и забравяте, че вниманието, грижата и самоизключването също са важни

Нищо в живота не си струва, ако не поемате рискове. Нищо. Светът в теб

Нищо в живота не си струва, ако не поемате рискове. Нищо.

Дензъл Уошингтън за куража да продължим напред, дори когато ни се струва, че сме се провалили

Садгуру претърпя спешна мозъчна операция Светът в теб

Садгуру претърпя спешна мозъчна операция

Възстановява се по-бързо от лекарските очаквания

Н. Казандзакис: Смъртен грях е да насилваш вечните закони Светът в теб

Н. Казандзакис: Смъртен грях е да насилваш вечните закони

Твой дълг е да следваш с доверие безсмъртния ритъм