Подкрепете ни!




Светът в теб28 март 2025

7 съвета за справяне с разочарованието

Отнасяте се към себе си като към машина и забравяте, че вниманието, грижата и самоизключването също са важни

снимка: iStock
снимка: iStock
Разочарованието може да ви попречи да продължите напред в живота и да постигнете успех. Ето 7 неща, които можете да направите, за да се преборите с него, предложени от психолога Михаил Коптин на специализирания сайт b17.

Разочарованието е наше естествено действие, когато не сме постигнали някаква цел. Всеки има различно търпение към чувство на неудовлетвореност. По какъв начин ще се справим и колко бързо ще се изправим на крака отново след подобно преживяване зависи от уменията ни да сме търпими и да приемаме загубите.

Често тази реакция е придружена от безсилие, стрес, гняв и дори ниско самочувствие. През целия си живот се сблъскваме с много разочароващи ситуации и затова е важно да имаме правилните инструменти за справяне с тях. 

Не забравяйте, че разочарованието е емоционална реакция на провал.

7 съвета за справяне с разочарованието


Анализирайте какво ви е довело до разочарование
Гневът, разочарованието, безпомощността, стресът, непростителността и горчивината са най-честите чувства на разочарование. За да преодолеете разочарованието, първо трябва да разберете какво е довело до тези чувства.

За да разберете защо сте реагирали по този начин, важно е да определите какво ви е разстроило. По този начин можете да погледнете на проблема от различна гледна точка и да имате по-добър шанс да се справите с разочарованието си следващия път.

Приемете случилото се
Важно е да запазите спокойствие и да обмислите случилото се. Много хора носят своите разочарования в себе си месеци или години. За да предотвратите това, трябва да приемете чувствата си, но това също означава, че трябва да признаете, че не сте насочили чувствата си правилно.

Това не би трябвало да е голям проблем в живота ни, поне като се има предвид, че всички правим грешки. Те са част от живота, също както и успехите. Признаването, че не сте постигнали целите си, не означава, че не можете да опитате да ги постигнете отново. 

Учете се от грешките си
И науката, и духовните учители са единодушни, че разочарованието е източник на познание. Знаем това от десетилетия и въпреки това много хора пропускат шанса да се учат от грешките си. Когато го погледнете от друга гледна точка, чувството на разочарование се превръща във възможност.

Вече ви насърчихме да откриете източниците на вашето разочарование. Ако направите това и приемете, че нещата са се развили така, както са се случили, можете да се поучите от грешките си. Как да стане това? Ето няколко идеи:
  • Направете крачка назад, дишайте бавно и се успокойте, ако се почувствате завладени от емоции;
  • Ако нещо не работи както очаквате, спрете и помислете какво може би правите погрешно;
  • Потиснатата умора може да ви се отрази отрицателно – уверете се, че си почивате и презареждате батериите си, за да работите по-добре;
  • Съобразете очакванията си с това, което можете да постигнете (завишените цели могат да доведат до още по-голямо разочарование).
Бъдете гъвкави относно следващите си цели
Планирайте какво ще правите нататък, за да избегнете повторни последствия от разочарованието. Това означава, че трябва да сте гъвкави относно следващите си цели, относно срока, в който очаквате резултати, относно способността си да се приспособявате, относно времето, което си давате, за да се успокоите, и гъвкави относно сложността на самия проблем.

Голяма част от разочарованията получавате заради нелюбов към себе си. Отнасяте се към себе си като към машина и забравяте, че вниманието, грижата и самоизключването също са важни. Няма нищо лошо в това да поставите собствените си интереси над тези на другите, особено ако знаете, че това ще ви спести много разочарования.

Знайте границите си
Всички имаме граници. Като разпознавате ограниченията си, можете да определите трудността на целите си и да разработите стратегии за преодоляването им. Например, ако честно признаете слабостите си, можете да работите, за да ги превърнете в силни страни.
Ако превишите границите си, без да направите това, естествено е да настъпи разочарование. 

Не се страхувайте да поискате помощ
Изслушването на мнението на близките или дори просто усещането на тяхната привързаност и интерес може да ви помогне в трудни ситуации.

Понякога ключът към справянето с раздразнението е да помолите за помощ – както професионална, така и такава която можете да намерите в близост до вас. Запомнете: не се сравнявайте с другите. Всички имаме различни нива на толерантност и всеки се възстановява от подобни ситуации по своему и в срокове, които съответстват на неговата психика. 

Вашият партньор, приятели, член на семейството или колеги могат да бъдат рамо, на което да поплачете и да излеете разочарованието си. В откровен разговор може да чуете различна от вашата гледна точка, която да ви приземи и успокои. Ако състоянието ви продължава – потърсете професионална помощ, тъй като е много вероятно зад привидното раздразнение да са скрити други проблеми като липса на самочувствие, страхове и др. 

Стани и продължи
В крайна сметка единственото жизнеспособно решение е да станете и да продължите напред. Разбира се, трябва да отделите време да подредите мислите и чувствата си, за да можете да предприемете следващите стъпки по-уверено и твърдо.

Още по темата:

Жените са загубили връзка с дивото в себе си Светът в теб

Жените са загубили връзка с дивото в себе си

Те следват мъжките правила, вместо да чувстват, докосват, танцуват, обичат, свързват, създават...

В огледалото не виждах никого Светът в теб

В огледалото не виждах никого

Изповед за пропадането и изцелението на една жена с инсулинова чувствителност

Освобождаване от „майчината вина“ Светът в теб

Освобождаване от „майчината вина“

Позволете на децата си да се запознаят с това, което всъщност сте

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си Светът в теб

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си

Е. Толе за колективното болково тяло и защо някои държави са по-войнствени от други

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“ Светът в теб

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“

Футуролог вещае края на човечеството, ако не дойде осъзнаването

Щастие през болката Светът в теб

Щастие през болката

Защо духовното израстване често е свързано с болезнени усещания

Бъди истинска жена Светът в теб

Бъди истинска жена

Приеми силата на рода, стани и Пепеляшка и Кралица, тогава ще срещнеш Него

Върнете болката, която сте взели от родителите си Светът в теб

Върнете болката, която сте взели от родителите си

К. Типинг: Не лишавайте предците си от възможността да извървят своя кармичен път

Трети март Светът в теб

Трети март

Българите сме живели в робство, но българският дух никога не е бил робски!

Тънката граница между комплимент и ласкателство Светът в теб

Тънката граница между комплимент и ласкателство

Научете се да ги разпознавате по интонацията на гласа и по езика на тялото

Какво е всъщност провалът Светът в теб

Какво е всъщност провалът

Психологът Михаил Лабковски за това как се съсипваме като правим неща, които не искаме

Седмият разговор Светът в теб

Седмият разговор

Няколко разговора на Розмари Де Мео за сериозната тема „майка на мъж“

Убеждения и изобилие в учението на Башар Светът в теб

Убеждения и изобилие в учението на Башар

Щом се отървем от отрицателните убеждения и последваме своето най-силно вдъхновение, вече сме хванали пътя към сбъдването на големите си мечти