Подкрепете ни!




Светът в теб14 декември 2020

Човешките емоции загърбват философските теории

Харари: Колко са християните, които наистина обръщат другата буза?... Ние сме наследили своя гняв, своя страх и своята похот от милиони предци

Добрият самарянин, худ. Якоб Йорданс
Добрият самарянин, худ. Якоб Йорданс
Ювал Ноа Харари e израелски професор по история и автор на международния бестселър „Sapiens. Кратка история на човечеството”. Роден е на 24 февруари, 1976 г. Преподава в Катедрата по история на Еврейския университет в Ерусалим. Избрахме за вас един етичен казус от книгата на Харари „21 урока за 21-ви век", който измъчва големите умове на човечеството от столетия. Нека поразсъждаваме заедно: вие винаги ли прилагате на практика всичко научено в различните духовни практики, философски парадигми и религиозни вярвания, към които се придържате? На импулса ли сте подвластни или успявате да приложите наученото в критичен момент в действие?  

Един от най-противните експерименти в историята на социалните науки е из­вършен през декември 1970 г. с група студенти от Духовната семинария в Принстън, обучавани за свещеници в Презвитерианската църква. Всеки студент трябвало да стигне бързо до една отдалечена аудитория и да започне разговор за притчата за добрия самарянин. 
В нея се разказва как един евреин, пътуващ от Йерусалим за Йерихон, бил ограбен и пребит от престъпници, които го оставили да умре край пътя. След известно време минали един свещеник и един левит, но и двамата не обърнали внимание на мъжа. За разлика от тях, един самарянин – член на секта, презирана от евреите – спрял, когато видял нещастника, погрижил се за него и му спасил живота. Поуката от притчата е, че за заслугите на хората трябва да се съди по поведението им, а не по тяхната религиозна принадлежност или по философ­ските им възгледи.
Ентусиазираните млади семинаристи се втурнали към аудиторията, разсъждавайки по пътя как най-добре да обяснят поуката от притчата. Но провеждащите експеримента сложили на пътя им дрипав мъж, който седял изнемощял до една врата, с клюмнала глава и затворени очи. Щом минавал някой от нищо неподозиращите семинаристи, „жертвата“ кашляла и пъшкала жално. 

Повечето от студентите дори не спрели да попитат мъжа какво му е, камо ли да му предложат помощ.
Емоционалният стрес, породен от изискването да стигнат възможно най-бързо до аудиторията, заглушил моралното задължение да помогнат на непознат в беда.

Човешките емоции загърбват философските теории в безброй други ситуации. Това превръща нравствената и философската история на света в доста потискаща приказка за чудесните идеали и съвсем не идеалното поведение. Колко са християните, които наистина обръщат другата буза, колко са будистите, които наистина надмогват егоистичните си натрапчиви идеи и колко са евреите, които наистина обичат ближния си като себе си? 

Това е точно начинът, по който естественият подбор оформя Homo sapiens.
Като всички бозайници, Homo sapiens използва чувствата си, за да взема бързо решения на живот и смърт. Ние сме наследили своя гняв, своя страх и своята похот от милиони предци, всеки от които е преминал през най-суровите контролни тестове на естествения подбор.

За съжаление, това, което е било добро да оцелява и да се възпроизвежда в африканската савана преди милиони години, не допринася непременно за отго­ворното поведение по магистралите през XXI в. Разсеяни, ядосани и нетърпеливи шофьори убиват над един милион души в пътни катастрофи всяка година. 

Може да изпратим всички наши философи, пророци и духовници да проповядват етика на тези шофьори, но въпреки всичко на пътя ще надделеят емоциите на бозайника и инстинктите от саваната.
Съответно семинаристите, втурнали се в надпревара, няма да забележат хората в беда и шофьорите в кризисно състояние ще премажат злочести пешеходци.

Противопоставянето между семинарията и пътя е един от най-големите практически проблеми в етиката. Имануел Кант, Джон Стюарт Мил и Джон Ролс могат да седнат в някоя уютна университетска зала и да обсъждат теоретичните проблеми на етиката, но дали техните заключения ще бъдат приложени от стресирани шофьори, изпаднали в ситуация, в която секундата е от значение?

Из „21 урока за 21-ви век", Ювал Ноа Харари

Още по темата:

Горделивостта е коренът на всички човешки грехове Светът в теб

Горделивостта е коренът на всички човешки грехове

Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен

Губещите се надяват. Победителите вярват. Светът в теб

Губещите се надяват. Победителите вярват.

Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път

Душата се нуждае от Егото Светът в теб

Душата се нуждае от Егото

Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън

Колко несигурни сте в себе си? Светът в теб

Колко несигурни сте в себе си?

Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение

Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие Светът в теб

Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие

При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан

Красотата на една жена с годините само расте! Светът в теб

Красотата на една жена с годините само расте!

Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън

Ти току-що пречупи детето си. Браво! Светът в теб

Ти току-що пречупи детето си. Браво!

Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно

За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата Светът в теб

За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата

Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея

Това, което ви дразни, ви контролира Светът в теб

Това, което ви дразни, ви контролира

Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността

Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света Светът в теб

Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света

Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън

Когато невъзможното стане възможно Светът в теб

Когато невъзможното стане възможно

Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността

Ба дзъ: 8 знака на съдбата Светът в теб

Ба дзъ: 8 знака на съдбата

Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел

Върни се при себе си и лети свободна Светът в теб

Върни се при себе си и лети свободна

Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова