
Wikimedia.org
По време на вчерашната си литургията (на Връбница по католическия църковен календар), папа Франциск припомни, че „когато се използва насилие, Бог, който е Отец е забравен, както и истината, че всички сме братя". В проповедта си, изнесена пред около 50 хиляди души на площад „Свети Петър" в Рим за първи път от 2019 г. насам, папата говори за „ласката на прошката“, с която да се отвърне на „ударите на омразата“, пише сайтът на Ватикана. Светият Отец сподели дълбоката си горчивина от днешните страдания, когато се забравя защо сме на този свят и се стига до извършване на абсурдни жестокости.
Папата припомни Христовите страдания, говори за „разпятията“ от историята и за тези на нашето време, за войната, за раните, които тя нанася, поставяйки на централно място думата „прошка“ - единствената, която може да трогне сърцето на човек.
Отецът цитира и една от знаменателните фрази в Светото писание: „Отче, прости им, защото те не знаят какво вършат“ (Лк. 23, 34), съобщава сайтът на Ватикана. „Забравяме защо сме на света и започваме да извършваме абсурдни жестокости. Виждаме това днес, в безумието на войната, където отново се разпъва на кръста Христос. Да, Христос отново е прикован на кръста - в майките, които плачат за несправедливата смърт на своите съпрузи и деца. Той е разпнат и в бежанците, които бягат от бомбите, с деца на ръце. Той е разпнат и в старците, оставени сами да умират, в младите, лишени от бъдеще, във войниците, изпратени да убиват братята си. Христос е разпнат там, днес."
„На мисленето на егото е противопоставено това на Бог; спаси себе си е в стълкновение със Спасителя, който предлага себе си, за да спаси другите", припомни папата. Той припомни, че Исус на Голгота казва: „Отче, прости им". За разлика от други мъченици, за които се разказва в Библията (вж.2 Мак. 7,18-19), Той не укорява палачите и не заплашва с наказания в името на Бога, а се моли за нечестивите. Исус не ни дели на добри и лоши, ние правим това, отбеляза Светият отец. Той предложи на миряните следната молитва: „Благодаря ти Исусе: ти ме обичаш и ми прощаваш винаги, дори когато ми е трудно да обичам себе си и да си прощавам”.
„Да отвърнем на кръстните гвоздеи на живота с любов, на ударите на омразата – с ласката на прошката. Но ние, учениците на Исус, следваме ли Учителя или следваме нашия инстинкт на озлобление? Това е въпрос, който трябва да си зададем."
На Цветница папата призовава за Великденско примирие в Украйна, предаде Ройтерс. „Оставете оръжията! Нека започне Великденското примирие. Но не за превъоръжаване и възобновяване на битката, а за примирие за постигане на мир чрез реални преговори, в името на благото на хората", каза той. „Каква победа би била тази, която забива знамето върху купчина развалини?“ - добави Светият отец.