Подкрепете ни!




Светът в теб2 март 2024

Любовта е в основата на ненасилието. А това означава освобождаване от страха.

В. Синелников: Не потискайте страховете си, изведете ги на съзнателно ниво – в 50% от случаите това е достатъчно, за да изчезнат

Любовта е в основата на ненасилието. А това означава освобождаване от страха.
Страхът ни сковава и предопределя действията ни, понякога без да го съзнаваме. Страхуваме се да не се разболеем и да умрем, да останем без препитание, да бъдем убити, да не загубим близки, да бъдем изоставени от любимите ни хора. Страх ни е от подлост и предателство, страх от насилие. Можем да се страхуваме не само за себе си, но и за близките си...

„Живот без страх“ е втората книга от поредицата „Трансформация на негативните емоции на д-р Валерий Синелников. В него той изследва страховете и ни учи да осъзнаваме тяхната природа и подсъзнателните причини за появата им. Хвърля светлина върху осъзнаването на „тъмните“ страни на нашия живот, което ще ни помогне да се отървем от много явни и скрити страхове, а към останалите – да приложим много ефективни техники, които ще ни помогнат да се сбогуваме със своята боязливост завинаги. 

В книгата си Синелников дава конкретни практики, с които да обуздаем страховете си и да се научим да живеем качествено. Сред тях са работа с образи, дихателни техники, одухотворяване на предмети в съзнанието ни, анализ на мотивите и емоциите, които ни тласкат в блатото на ужасните предположения, които тровят живота ни и ние го прекарваме в очакване да се случи нещо зловещо. Развивайте смелост, съветва Синелников. Всеки ден правете нещо, което обикновено не бихте направили. Постепенно смелостта ще навлезе в живота ви. Ще можете да се изправите пред непознатото спокойно и уверено, вярвайки в себе си и света около вас.
В моята медицинска практика открих, че на много хора им е трудно да се справят със страховете, защото нямат ефективна стратегия за работа с емоциите си и не знаят как да контролират чувствата си. В по-голямата си част те се опитват да се разсейват от неприятните чувства или бързо да ги забравят. Но това е фундаментално погрешно, тъй като в резултат на такова отношение към собствените негативни емоции, те се изтласкват в областта на несъзнаваното, където се съхраняват в продължение на години, причинявайки много неудобства и са основа за развитие на много заболявания.
Когато работите със страхове, е много важно не да ги потискате, а да ги изведете на съзнателно ниво. В 50 процента от случаите това вече е достатъчно, за да се отървете от тях. Как да го направим?
Зададохте ли си вече тези въпроси:
  • Как да разбера откъде идва страховете ми?
  • Какъв образ, свързан със страха, е в моето подсъзнание?
  • От какво или от кого конкретно се страхувам?
  • Кой или какво ме плаши?
  • Кой или какво ме заплашва реално?
  • Кога за първи път изпитах това чувство?
  • Винаги ли е налице това чувство или възниква в определени моменти от живота? Какви са тези ситуации и с кого/какво са свързани?
За някои хора страшните образи са много ярки и цветни, представени във въображението им, докато други ще трябва да се напрегнат или, обратно, да се отпуснат, за да си спомнят неприятни картини. Горните въпроси ще ви помогнат да направите това. Синелников нарича такива въпроси магически, тъй като отговорите на тях ще помогнат да се разкрият образите-спомени, скрити в подсъзнанието, създаващи напрежение. Можем да работим с тези образи, които вече познаваме.
Негативното отношение към себе си поражда същото отношение на други хора към вас и това предизвиква у вас агресия и страх, тоест отговор на насилието, което е насочено към вас.
Ако сте агресивни към себе си, тогава не очаквайте другите да са приятелски настроени към вас.
Как може да се изрази автоагресията?
Това е придирчивост и прекомерни изисквания към себе си, самокритика, вина, омраза. Всички тези чувства създават определено вътрешно състояние и другите хора го усещат. Неусетно започваме да проектираме негативно отношение към себе си върху целия свят около нас и да виждаме в другите това, което не харесваме в себе си. Ние се отнасяме към другите по същия начин, по който се отнасяме към себе си.
Когато човек изпитва липса на любов към себе си, той постепенно започва да мрази другите, първо тихо, а след това открито. Такъв човек иска да възстанови реда в живота на друг, а не в личния си живот. А намесата в живота на друг е форма на фино насилие. Вместо да променяте другите хора, трябва да започнете да управлявате живота си.
Според Синелников трябва да приемете всички аспекти на вашата личност, да видите себе си в различни форми, в различни проявления. Приемете се такива, каквито сте и просто продължете напред, растете и се развивайте, хвалете се за малките успехи и не се обвинявайте, ако направите грешка, съветва авторът. Учете се от грешките. Също така не трябва да се самосъжалявате и да угаждате на слабостите си.
Човек, който приема себе си, не излъчва негативни мисли. Да си в компанията на такъв човек е лесно и приятно.
Прости си. Без прошка ще носим вината в сърцата си като тежко бреме и тя ще привлече наказание в живота ни, а наказанието неизбежно е свързано с насилие, а насилието поражда страх. Оказва се, че вината е сред основните причини за страха.
Любовта е в основата на ненасилието. А това означава освобождаване от страха. Както каза Исус Христос: „Съвършената любов унищожава страха“, пише Синелников. Където насилието създава страх, а страхът създава насилие, любовта създава истинска сигурност, допълва той.

Човек трябва едновременно да практикува любов към себе си и към другите. Едното не може да съществува без другото.
Някои може да не са съгласни с това. Често чувате: „Обичам хората, но те се отнасят зле с мен. Как е възможно това? Но когато започнеш да откриваш каква е тази любов, се оказва, че угаждането на слабостите на друг човек бива наречено любов, или желанието да изглеждаш добре в неговите очи, или желанието да получиш нещо от него в замяна на вниманието ти. Но това не е любов. Любовта е безкористно чувство. Целият свят се крепи на това чувство.

Още по темата:

Гама-съзнание Светът в теб

Гама-съзнание

Психологът Моника Балаян откри първо за нас, българите, ключовете към пълната свобода

Кой е най-добрият отговор на нетърпението? Светът в теб

Кой е най-добрият отговор на нетърпението?

То е емоция, която можем да се научим да опитомяваме

Какво бихте казали на по-младото си аз? Светът в теб

Какво бихте казали на по-младото си аз?

Писменото послание до ваша друга версия е чудесна терапия за психиката и душата

Жените са загубили връзка с дивото в себе си Светът в теб

Жените са загубили връзка с дивото в себе си

Те следват мъжките правила, вместо да чувстват, докосват, танцуват, обичат, свързват, създават...

7 съвета за справяне с разочарованието Светът в теб

7 съвета за справяне с разочарованието

Отнасяте се към себе си като към машина и забравяте, че вниманието, грижата и самоизключването също са важни

В огледалото не виждах никого Светът в теб

В огледалото не виждах никого

Изповед за пропадането и изцелението на една жена с инсулинова чувствителност

Освобождаване от „майчината вина“ Светът в теб

Освобождаване от „майчината вина“

Позволете на децата си да се запознаят с това, което всъщност сте

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си Светът в теб

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си

Е. Толе за колективното болково тяло и защо някои държави са по-войнствени от други

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“ Светът в теб

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“

Футуролог вещае края на човечеството, ако не дойде осъзнаването

Щастие през болката Светът в теб

Щастие през болката

Защо духовното израстване често е свързано с болезнени усещания

Бъди истинска жена Светът в теб

Бъди истинска жена

Приеми силата на рода, стани и Пепеляшка и Кралица, тогава ще срещнеш Него

Върнете болката, която сте взели от родителите си Светът в теб

Върнете болката, която сте взели от родителите си

К. Типинг: Не лишавайте предците си от възможността да извървят своя кармичен път

Трети март Светът в теб

Трети март

Българите сме живели в робство, но българският дух никога не е бил робски!