Перфекционистът, който угажда на хората
Парадоксът е, че само когато си позволиш да не си винаги лицеприятен, ще отвориш вратата към уважението
снимка: iStock
Перфекционистите са заети с доброто и да бъдат добри
Техният вътрешен критик понякога е вътрешен, а понякога външен. Те често проектират своите сенки или непризнати недостатъци върху другите. Те знаят добре какво е егоизъм, алчност, завист и гордост, но ги виждат само в околните и никога в себе си. Те притежават силен страх от отхвърляне и пренебрежение. Вярват, че доброто винаги ражда награди, а лошото неизбежно е посрещнато с бързо наказание. За тях моралът е нещо абсолютно и желязно, което създава справедлив и предвидим свят – едновременно ужасяващ и безопасен. В този свят за оцеляване е необходима просто доброта, което е може би е най-трудната задача, с която всеки човек може да се заеме.Това, което Ани не знае, подобно на толкова много пренебрегнати деца, е, че тя не е карала родителите си да правят нищо, поне не по някакъв осъзнат целенасочен начин. Тя все още не разбира техните модели, нито сложната връзка между причина и следствие.
Научаваме за тази връзка като деца, както устно, така и чрез опит. Ако преместя чашата твърде далеч, тя пада от масата. Ако докосна печката, ръката ми е изгорена. Светът започва да има смисъл в това отношение. Правя X и Y се случва. Или не правя X и Y се случва. Така персонализирането или поемането на твърде голяма отговорност за някакъв резултат се превръща в естествена проява на този процес.
Децата са склонни да виждат света в диади – взаимоотношения, състоящи се от двама души. В този балон е лесно да повярвам, че ако някой ме е наранил, трябва да съм го заслужил. Чувството за вина се налага по моралистичен и опростен начин, при който житейските обстоятелства и междуличностните модели на наранителя не се вземат и не могат да бъдат взети предвид. Ани знае само какво съществува между нея и нейните родители. И с напредване на възрастта тя ще започне да сравнява отношенията си с тях с тези на другите деца в техните семейства. Така у Ани ще се затвърди убеждението, че е лоша дъщеря. Ако родителите на другите деца са добри с тях, вероятно те са заслужили това.
Да бъдеш харесван означава, че другият има интерес само да се възползва от твоето присъствие по някакъв начин. А да бъдеш уважаван означава, че другият също ти предлага да се възползваш от него без винаги да очаква възвръщаемост на инвестицията си под формата на внимание, грижа, емоции, време. В първия случай вие се възприемате като по-нисши и не се приемате толкова сериозно. Във втория случай в очите на околните сте на висота. Когато знаеш, че те уважават, можеш да търпиш моменти, в които не те харесват, както правят родителите, когато децата им се държат необуздано.
Перфекционистите трябва най-сетне да разберат, че хората ги обичат заради това, което могат да правят и заради това, което са, което означава, че тяхното мълчание и невидимост в даден момент ще се превърнат във връзка и комфорт от любовта и уважението, върху чието създаване са работили толкова усилено.
Още по темата:
Горделивостта е коренът на всички човешки грехове
Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен
Губещите се надяват. Победителите вярват.
Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път
Интелигентността е донякъде генетично обусловена, но това не е извинение за мързела
9 мита, в които вероятно все още вярвате
Душата се нуждае от Егото
Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън
Колко несигурни сте в себе си?
Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение
Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие
При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан
Позволете на ума си да допусне грижовната фигура, която ви закриля
Техника за среща с вашите духовни водачи
Красотата на една жена с годините само расте!
Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън
Ти току-що пречупи детето си. Браво!
Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно
За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата
Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея
Това, което ви дразни, ви контролира
Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността
Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света
Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън
Когато невъзможното стане възможно
Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността
Ба дзъ: 8 знака на съдбата
Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел
Върни се при себе си и лети свободна
Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова