Депресията бие тревога, че равновесието в тялото и ума ни е разклатено
Щом е възможно възстановяване след инсулт, защо да не можем да преодолеем и депресията, обяснява д-р Джоуди Скиликорн

снимки: iStock
Още по-хубавото е, че не е нужно да сме родени оптимисти с розови очила, които постоянно търсят положителното. (Всеки от нас може да се сприятели със стреса, вместо да му се съпротивлява и негодува. Можем дa се научим да възприемаме стреса като възможност за израстване, а не като враг, когото трябва да победим.)
Психологът д-р Елън Лангър от Харвардския университет прави хитро и простичко изследване, което показва физиологичните ефекти от промяната на възприятията. Проучването обхваща 84 камериерки на пълен работен ден, повечето с наднормено тегло, разделени в две групи. На едните се връчва брошура, разясняваща им ползите от физическите упражнения и информираща ги, че ежедневната им работа значително надвишава официалните препоръки. Другите не получават подобна информация. И двете групи продължават работа в обичайните си условия. Само след 4 седмици жените, прочели брошурата, значително променят представите си за собствената си двигателна активност, въпреки че на практика тя остава същата. За този кратък период от време те отслабват средно с близо един килограм, а кръвното им налягане се понижава с 10 пункта. Промяната в нагласата води до промяна във физиологията. При другата група няма такъв ефект.
През 20-те години на миналия век Уилям и Дороти Томас формулират своя социологическа теория и т.нар. „Теорема на Томас“.
Тя гласи, че ако човек определи една ситуация като реална, то нейните последици са реални. Определим ли стреса като предизвикателство, а не като заплаха, гледаме ли на него като на тренировка и упражнение, възприемем ли депресията по-скоро като зов за пробуждане, отколкото като обречена патология, последиците ще бъдат реални и измерими.

Аз съм си такъв – казваме. Това обаче просто не е вярно. Ако изберем да изпращаме различни сигнали, да се отворим за нови възможности и нагласи, ще създадем нови нервни пътища, задействащи експресията на различни гени, което ще доведе до значителни промени.
Ако пациентите могат да се възстановят от масивното увреждане на инсулта, къде е логиката това да не може да се случи с травмите и симптомите на депресията? Би било така, само ако вярваме, че е така.
Може би е крайно време да чуем зова на депресията, биещ тревога, че балансът в тялото и живота ни е разклатен и е нужна пренастройка.
Д-р Джоуди Скиликорн дава в книгата си „Лечение на депресията без медикаменти“ различни възможности за изцеление на стреса. Както и начини да модулирате и поддържате връзка с емоционалната си сигнална система, която може да е заглушена от наркотици, алкохол, токсини и прекомерна заетост, или да пищи толкова силно, че да ви парализира.
Можете да си възвърнете здравия разум, като превъзпитате дишането, ума, тялото, заобикалящата ви среда, енергията и душата си. Промяната само на един модел, колкото и незначителен да ви изглежда, поставя началото на нови установки и съществуване, пише авторката.
Човешкият мозък, поведение и реакции подлежат на промяна и адаптация, стига да осъзнаем, че имаме избор и възможности. Отварянето на вратата пред новите възможности създава пространство за нови реалности. Какво би станало, ако решим да гледаме на пукнатините, причинени от травмата и депресията, не като на патология, а като на пролука, през която могат да проникнат светлина, изцеление и нови преживявания?
Още по темата:

Какво бихте казали на по-младото си аз?
Писменото послание до ваша друга версия е чудесна терапия за психиката и душата

Жените са загубили връзка с дивото в себе си
Те следват мъжките правила, вместо да чувстват, докосват, танцуват, обичат, свързват, създават...

7 съвета за справяне с разочарованието
Отнасяте се към себе си като към машина и забравяте, че вниманието, грижата и самоизключването също са важни

В огледалото не виждах никого
Изповед за пропадането и изцелението на една жена с инсулинова чувствителност

Освобождаване от „майчината вина“
Позволете на децата си да се запознаят с това, което всъщност сте

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си
Е. Толе за колективното болково тяло и защо някои държави са по-войнствени от други

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“
Футуролог вещае края на човечеството, ако не дойде осъзнаването

Ако жените управляваха света, нямаше да водим войни, а само усилени преговори
15 известни мъже за жените

Бъди ексцентрична сега. Не чакай старостта, за да облечеш огнено-червено
45 житейски урока от Реджина Брет към жените

Бъди истинска жена
Приеми силата на рода, стани и Пепеляшка и Кралица, тогава ще срещнеш Него

В момента се намираш точно там, където трябва да си
„Проницателни" цитати от Анди Андрюс

Върнете болката, която сте взели от родителите си
К. Типинг: Не лишавайте предците си от възможността да извървят своя кармичен път

Тънката граница между комплимент и ласкателство
Научете се да ги разпознавате по интонацията на гласа и по езика на тялото

Какво е всъщност провалът
Психологът Михаил Лабковски за това как се съсипваме като правим неща, които не искаме