Депресията бие тревога, че равновесието в тялото и ума ни е разклатено
Щом е възможно възстановяване след инсулт, защо да не можем да преодолеем и депресията, обяснява д-р Джоуди Скиликорн
снимки: iStock
Още по-хубавото е, че не е нужно да сме родени оптимисти с розови очила, които постоянно търсят положителното. (Всеки от нас може да се сприятели със стреса, вместо да му се съпротивлява и негодува. Можем дa се научим да възприемаме стреса като възможност за израстване, а не като враг, когото трябва да победим.)
Психологът д-р Елън Лангър от Харвардския университет прави хитро и простичко изследване, което показва физиологичните ефекти от промяната на възприятията. Проучването обхваща 84 камериерки на пълен работен ден, повечето с наднормено тегло, разделени в две групи. На едните се връчва брошура, разясняваща им ползите от физическите упражнения и информираща ги, че ежедневната им работа значително надвишава официалните препоръки. Другите не получават подобна информация. И двете групи продължават работа в обичайните си условия. Само след 4 седмици жените, прочели брошурата, значително променят представите си за собствената си двигателна активност, въпреки че на практика тя остава същата. За този кратък период от време те отслабват средно с близо един килограм, а кръвното им налягане се понижава с 10 пункта. Промяната в нагласата води до промяна във физиологията. При другата група няма такъв ефект.
През 20-те години на миналия век Уилям и Дороти Томас формулират своя социологическа теория и т.нар. „Теорема на Томас“.
Тя гласи, че ако човек определи една ситуация като реална, то нейните последици са реални. Определим ли стреса като предизвикателство, а не като заплаха, гледаме ли на него като на тренировка и упражнение, възприемем ли депресията по-скоро като зов за пробуждане, отколкото като обречена патология, последиците ще бъдат реални и измерими.
Аз съм си такъв – казваме. Това обаче просто не е вярно. Ако изберем да изпращаме различни сигнали, да се отворим за нови възможности и нагласи, ще създадем нови нервни пътища, задействащи експресията на различни гени, което ще доведе до значителни промени.
Ако пациентите могат да се възстановят от масивното увреждане на инсулта, къде е логиката това да не може да се случи с травмите и симптомите на депресията? Би било така, само ако вярваме, че е така.
Може би е крайно време да чуем зова на депресията, биещ тревога, че балансът в тялото и живота ни е разклатен и е нужна пренастройка.
Д-р Джоуди Скиликорн дава в книгата си „Лечение на депресията без медикаменти“ различни възможности за изцеление на стреса. Както и начини да модулирате и поддържате връзка с емоционалната си сигнална система, която може да е заглушена от наркотици, алкохол, токсини и прекомерна заетост, или да пищи толкова силно, че да ви парализира.
Можете да си възвърнете здравия разум, като превъзпитате дишането, ума, тялото, заобикалящата ви среда, енергията и душата си. Промяната само на един модел, колкото и незначителен да ви изглежда, поставя началото на нови установки и съществуване, пише авторката.
Човешкият мозък, поведение и реакции подлежат на промяна и адаптация, стига да осъзнаем, че имаме избор и възможности. Отварянето на вратата пред новите възможности създава пространство за нови реалности. Какво би станало, ако решим да гледаме на пукнатините, причинени от травмата и депресията, не като на патология, а като на пролука, през която могат да проникнат светлина, изцеление и нови преживявания?
Още по темата:
Страхът от отхвърляне ви прави „мека Мария“
Пет начина да спрете да угаждате на хората и да поставите здрави граници
Първо си простете всичките свои недостатъци
Ако хленчите и се оплаквате, провалите ще се повтарят отново и отново
Горделивостта е коренът на всички човешки грехове
Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен
Губещите се надяват. Победителите вярват.
Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път
Интелигентността е донякъде генетично обусловена, но това не е извинение за мързела
9 мита, в които вероятно все още вярвате
Душата се нуждае от Егото
Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън
Колко несигурни сте в себе си?
Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение
Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие
При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан
Позволете на ума си да допусне грижовната фигура, която ви закриля
Техника за среща с вашите духовни водачи
Красотата на една жена с годините само расте!
Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън
Ти току-що пречупи детето си. Браво!
Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно
За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата
Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея
Това, което ви дразни, ви контролира
Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността
Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света
Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън
Когато невъзможното стане възможно
Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността