Подкрепете ни!




Списание 8, брой 6/2019 г.

Българска следа на Луната

Трима наши технически гении дават принос за кацането преди 50 г.



Българска следа на Луната

Кирил Орлов, Александър Вълчев

Преди 50 години – на 20 юли 1969 година – човечеството сбъдна мечтата си да достигне Луната. Там каца спускаемият модул „Ийгъл” от „Аполо 11” - първия пилотиран космически кораб от програмата „Аполо” на НАСА. Корабът излита на 16 юли 1969 г. от космическия център „Кейп Кенеди” – Флорида, с екипаж Нийл Армстронг, Майкъл Колинс и Едуин „Бъз” Олдрин и на 20 юли 1969 г. спускаемият апарат „Ийгъл” успешно се прилунява. Първи на повърхността на естествения ни спътник стъпва Нийл Армстронг и остава в историята с думите си: „Една малка стъпка за човека, огромен скок за човечеството!”... Кацането на Луната, разбира се, е сред най-великите постижения на човечеството. И ние, българите, имаме заслуга за него! Както ще разберете от следващите текстове, наши сънародници са допринесли немалко за осъществяването на този подвиг.

Луда надпревара:
В началото на битката за Космоса СССР води. Американците си го връщат, като първи пращат човек на Луната
Сплав за Космоса: Проф. Виден Табаков разработва материалите за ракетите до Луната, преподава на Нийл Армстронг
Да чуеш сърце от Луната: Инженер Петър Петров изобретява безжичния сърдечен монитор за астронавти, има принос за комуникациите
Карловец помага за кацането: Иван (Джон) Ночев създава двигателите на лунния модул „Орел“





Детство без родители?

Мария Бончева
Броят на децата в Европа, извеждани от семействата си, постоянно расте. Струва ли си да се замислим по темата, преди да сме допуснали грешка?

В последния месец един визионерски документ, наречен Национална стратегия за детето 2019-2030 г. (междувременно официално оттеглен поради обществено недоволство), отприщи бурни дискусии относно правата на децата, ролята на държавата и социалните служби във възпитанието, възприемането на социални и образователни практики по чуждестранен модел и нуждата от задължително сексуално образование. Ще се опитаме да погледнем по обективен начин на тези въпроси с ясната представа, че темите са както много комплексни, така и твърде разнородни, за да бъдат изчерпани в рамките на една статия.



Любов Миронова: Едно откраднато детство
Ганета Сагова
Любов Миронова е от хората, които не се побират в рамки. Работила е в сферата на финансите, провежда обучения по мениджърски умения, експерт е в областта на личната ефективност. Но в един момент сменя приоритетите – поставя на първо място децата. Любов Миронова е сред визионерите за промяната на образователната система в България. Създава програмата за обучение „Виолетовата жаба“ специално за деца с енергично изразена индивидуалност. Работи с успех с т.нар. хиперактивни деца, деца с дефицит на вниманието, занижена памет или просто по-палави. Активист е за промяна на системата на образование - разработва и публикува „Устойчив модел за образование и хармония с деца“.


Защо Тити рисува букви

Найден Колчев
От нас зависи дали децата с дислексия ще станат аутсайдери, или гении. В НАСА във всеки отдел има дислексик, защото подхожда нестандартно

Познаваме Ралица Филипова като журналист, продуцент в БНТ, преподавател в Нов български университет (НБУ) към департамент „Масови комуникации“. Тази година излезе и нейната книжка „Тити рисува букви“, която е и първият по-сериозен проект в България, фокусиран върху заниманията на родители, учители и деца с дислексия извън училище.

Доц. д-р Екатерина Тодорова: Дислексията не е болест. Това е състояние, при което информацията се преработва по различен начин. То засяга хора, които са с много висок потенциал



Тракийската връзка

Павел Серафимов –Спароток
Готите са четвъртата съставка в етногенезиса на българския народ наред с траките, славяните и прабългарите – за това ви разказахме в брой 1/2019 г. Много за историята на този малко познат у нас народ и връзката му със земите ни научихме от срещата ни със специалиста по темата д-р Росен Милев.  Верни на правилото си да търсим пъстри и различни, но добре аргументирани гледни точки, дори когато са провокативни, сега даваме думата на Павел Серафимов – Спароток. Освен че е особено популярен в онлайн пространството сред любителите на алтернативния поглед към миналото ни, той е добре познат и на читателите на „8“ отново от поредицата материали, свързани с историята на българите.



Измислената женитба на Иисус Христос

Никола Змияров
Тази конспирация цели да предизвика съмнение в светостта на Божия син и да внуши, че християнската църква лъже

Има един истински шедьовър на фалшивите конспиративни теории през XX век. Това е идеята, че Иисус Христос е бил женен! Прави се внушение, че това е най-голямата тайна на Ватикана, ревниво пазена столетия наред, но разкрита от Дан Браун в романа му, познат на българския читател под заглавието „Шифърът на Леонардо“. С 60-милионния тираж на романа, издаден по целия свят, лъжата придобива невероятна популярност особено сред хора, които не се задълбочават особено в религиозни, духовни или исторически въпроси. Основната цел на Дан Браун и неговите поръчители е да бъде дискредитиран Иисус Христос чрез едно уж обективно разследване на историческите факти.



Таня Иванова, психолог: Промяната е живот

Женя Милчева
Списание 8 многократно е разказвало историите на хора, които предприемат житейски завой на 180 градуса - изоставят наглед идеалния си живот с високоплатена работа и напълно устроен бит, като избират свободната практика пред сигурния офис,  сменят професията,  впускат се в рисковано начинание, предприемат духовно пътуване... Въобще – напълно променят живота си. И не, това не е непременно  кризата на средната възраст, когато осъзнаваш, че си смъртен и се опитваш да задържиш усещането, че си жив, с чести „инжекции“ адреналин – бързи коли, нови партньори, рискови спортове, ексцентрични хобита... Най-често това са хора, които имат много, но изведнъж осъзнават, че... не са щастливи. За прозрението, че е нужна промяна, за куража да я осъществиш, за страховете, загубите и поуките от нея разговаряме с психолога Таня Иванова, която неотдавна също направи голяма крачка към свободата.



Танцът на полюсите

Доц. Васил Умленски
Те многократно са си разменяли местата, без това да влияе катастрофално на живота на Земята. По-страшно е, че отслабва магнитният ù щит



Илюзия

Олег Оприско ни отвежда в света на аналоговата фантазия

Олег Оприско е роден през 1987 г. в  гр. Лвов, Украйна. Използва стар лентов фотоапарат „Киев 6C”, за да редактира реалността по свой вкус. Декорите и облеклото за снимките изработва сам, придавайки ново лице на обикновените предмети от ежедневието. Прави своите 12 кадъра, а от тъмната стаичка излизат носталгично-елегантните и нежни сюрреалистични портрети, с които го познаваме. Още от неговите  фотографии на: oprisco.com и фейсбук страницата Оprisco photography



Да гъделичкаш охлюви

Станислава Цветкова
Учени от 7 института на БАН и 5 висши училища разработват нови методологии за природни продукти. Изследват слуз и кръв от охлюви, защото имат основателни предположения, че вещества, които се съдържат в тях, подпомагат терапията на инфекциозни, злокачествени и нервнодегенеративни заболявания.




И ръце, и крила

Проф. Златозар Боев, д.б.н., Национален природонаучен музей – БАН
илюстрации Георги Пчеларов
В България се срещат само прилепи, но в техния разред - ръкокрили, са една пета от всички бозайници на Земята


Жива вода от чешмата

Експертът Георги Мантарлиев показва как се увеличават добивите със заредена вода. Тя подобрява качествата на посевите заедно с грижа за почвата
Пролетта се вихри с всичка сила, посевите вече са до колене, яркозеленият им килим се е ширнал до хоризонта, там прелива в коприненосиньото на безоблачното небе. В покрайнините на  търновското село Вързулица цари оживление. Прииждат джипове, от които слизат предимно мъже – сериозни господа с делово изражение. Заслушваме се в разговорите им -  повтаря се главно „полето”, „реколтата”, „насажденията”... Фермери от цяла България са се събрали на поредното издание на „академията за фермери - свят на възможности”, организирана от Георги Мантарлиев.

Пътешествия на силата

Станислава Цветкова
Бране на билки, замесване на хляб с наричане, магията на трендафила, медитации и прана с Ивелина, Милена и Диляна
Когато трима професионалисти в различни области се съберат и започнат да мислят със сърцата си, идеите им приемат форма и се реализират по най-естествения и магичен начин. Така започва историята на това пътешествие.

Съвети за добро здраве

В книгата си „500 въпроса за здравето и храненето“  нутриционистът Патрик Холфорд отговаря на най-често задаваните въпроси.

Представяме ви откъс от книгата, а първите 30 от вас, които се абонират за печатното Списание 8 в периода 8 юни – 7 юли, ще получат книгата като подарък.
Нутриционистът Патрик Холфорд е сред водещите специалисти по хранене във Великобритания. През 1984 г. той основава Институт по рационално хранене в Лондон, а през октомври 2004 г. участва в най-мащабното за страната изследване за здравето, в което се включват над 37 000 души. В книгата „500 въпроса за здравето и храненето“ на издателство „Ентусиаст“ Холфорд отговаря на най-често задаваните въпроси в тази област. Той обяснява на достъпен език как чрез балансиран режим може да се справим с болести и неразположения – от обикновена настинка до по-сериозните и тежки състояния, които могат да застрашат живота ни. Авторът предлага и съвети как да повишим имунитета си чрез естествени природни средства.

Защо щракат ставите

Обикновено се спукват мехурчета газ, което не е опасно. Експеримент, провеждан 60 г., доказва, че изпукването на пръстите на ръцете не води до артрит
Всички знаем, че при определени движения понякога от ставите ни се чуват звуци, обединени под термина ставни крепитации. Тези звуци могат да се чуят от разстояние или да се усетят при поставянето на длан върху ставата. Какви звуци се чуват и защо?

Четете още в броя разказа „Нощта на билките"  на Спасимир Тренчев, решете новата Маркова загадка, направете умствена гимнастика с нашия тест и вижте какво вещаят звездите за вас в астрономическия календар.
Таня Иванова, психолог: „Промяната е живот”

Таня Иванова, психолог: „Промяната е живот”

Ако спреш да се променяш, животът си отива. Само в смъртта няма динамика
Любов Миронова: Едно откраднато детство

Любов Миронова: Едно откраднато детство

Тихо и полека се провеждат политики срещу семейство, род, държава и собственост. Трябват чутовно усилие и единение, за да се отблъсне това отнемане на деца от родители.