
Илюстрации: Wikimedia.org
„Саймък е най-подценяваният жив писател на научна фантастика“, казва през 1957 г. американският фантаст Теодор Стърджън. „Навсякъде в книгите на Саймък можете да видите едно тъжно убеждение, че неговите сънародници са напълно неподготвени за „жестоките чудеса на бъдещето“. Едно отвращение към онези, които поради глупост или от личен интерес се опитват да обърнат прогреса“ - пишат руските великани в жанра - братя Стругацки. „Неговите герои, независимо от произхода, са повече светци, отколкото грешници. Доброто надделява над злото и оптимизмът надделява над отчаянието“ - категоричен е и Сам Московиц в свое изявление от 1962 г. „“
Клифърд Доналд Саймък (3 август 1904 г. – 25 април 1988 г.) е американски писател - един от колосите на световната научна фантастика. Автор е на „Всичко живо е трева“, „Отново и отново“, „Градът“, „Паралелни светове“, „Времето е най-простото нещо“, „Те вървяха като хора“, „Междинна станция“, „Магистралата на вечността“ и много други. Феновете на Саймък му присъждат приживе 3 награди „Хюго“, колегите му – наградата „Небюла“, пишещите в жанра научна фантастика в САЩ го избират за свой Grand Master (велик майстор). Асоциацията на авторите на книги на ужасите пък го удостоява с приза „Брам Стокър“ за цялостно творчество.
- За да станете свободни, достатъчно е да бъдете осъзнати.
- Няма човек, който да е успял да падне толкова ниско, че да не се намери куче, готово да пази стопанина си и да го придружи поне до гроба.
- Не можете да станете щастливи, ако се опитате да станете щастливи. Когато спреш да се надуваш, наистина намираш щастие.
- Всеки от нас има спътници в живота, които никой не може да види освен ние самите.
- За да напише добра книга, човек трябва спокойно да седи неподвижен, да събира мислите си, да огради света със здрава стена, пропускайки този свят на малки, внимателно подбрани порции, подходящи за анализ и изобразяване с безпогрешна яснота и прецизност.
- Предчувствията ви са неефективни, защото не вярвате в тях. Засега вие оставате в света на логиката и се доверявате на логическите разсъждения, които са били характерни за пещерния човек: да разгледате проблема от всички ъгли, да претеглете плюсовете и минусите, сякаш се решава аритметичен проблем. Не вярвате на предчувствията си и това е вашата грешка.
- Средната буржоазия има достатъчно пари, за да не изглежда вулгарна, но е лишена от елегантността и изтънчеността на истински богатите хора.
- Никой все още не е измислил начин да докаже реалността на самата реалност.
- Животът е безценен дар, а не право, което един човек трябва да оспори по отношение на друг човек.
- Какъвто и път да извърви човек, той със сигурност ще измисли лъка и стрелите.
- Същността на религията е такава, че човек просто е принуден да заеме определена позиция по отношение на нея.
- Има нещо в усещането за сила, което го прави почти натрапчиво и то кара човек да използва тази сила.
- Смъртта, тишината и покоят са неразделна троица.

Самият човек, чрез силата на масовото внушение, влияе върху физическата съдба на Земята. И дори може би върху цялата Вселена. Милиарди умове виждат дърветата като дървета, къщите като къщи, улиците като улици и нищо друго. Тези интелигентности виждат нещата такива, каквито са, и ги запомнят такива, каквито са били ... Унищожете тези интелигентности - и цялата основа на материята, лишена от регенеративна сила, ще се срути и ще се разпадне като колона от пясък ...