Пътят към освобождаване от вината: признание, изкупление и облекчение
Юнгианският тълкувател Джеймс Холис за страховете и неспособността ни да си признаваме грешките си
Но тази огромна черна птица все още е на същото място и грачи на случаен принцип, когато се надяваме да празнуваме свободата си, освободени от оковите на миналото. Нейното грачене трови всеки момент на триумф и сякаш от миналото отново всичко се промъква в днешния ни ден и ни причинява същия, уж преживян вече срам.
- реална вина като форма на отговорност;
- вината като въображаема защита срещу страха;
- екзистенциална вина.
Ето защо естественото развитие на личността включва признаването на подходяща вина, т.е. поемането на отговорност за последствията от избора, независимо колко неосъзнат може да е бил той в дадения момент. Ясно е, че всеки човек прави избори, които могат да причинят страдание на други хора. Холис нарича причината за това „болно въображение“ - човек прави избори, чиито последствия не могат да бъдат предвидени. В старогръцките трагедии това се случва чрез страдание - той може да изкупи вината си, като я признае, изтърпи наказание и възстанови правилната връзка с боговете.
В друга своя книга „The Midway Pass“ Холис описва „болното въображение“ като нещо неизбежно, което придружава детските преживявания и в зряла възраст често кара човек да се сблъска с последствията от многобройни грешки, допуснати при избора.
Ако възрастният човек осъзнава, че е сгрешил, признае вината си за избора, който е направил и вредните последици от него, това не само ще бъде проява на мъдрост, но и ще бъде единственият начин, който в крайна сметка ще му донесе облекчение.
Но мнозинството от нашите съвременници са лишени от възможността да се изповядват или защото следват други традиции, или защото са загубили опора във вярата и религиозните догми.
И все пак дори хора, които са далеч от светото тайнство на изповедта, могат да бъдат въведени в лечебните преживявания, обозначени с три думи: признание, изкупление и облекчение.
При социопатите и хората с определени психични разстройства функционирането на егото е толкова нарушено, че те не могат да поемат такава отговорност. Всичко, което могат да направят, е да лъжат не само другите, но и себе си, като периодично проектират отговорност върху другите.
Когато покаянието е искрено, когато истинското или символично изкупление дава плод, може да се почувства благодатта на облекчението.
За атеистите не е толкова лесно да молят за милост. Въпреки това, последователен процес на разпознаване, изкупление и облекчение може да бъде достъпен за онези, които се стремят да разширят границите на съзнанието.
Юнг много убедително описва полезното признаване на вината. Това не означава отричане или избягване и със сигурност няма нищо общо с привързаността към миналото. Такъв човек знае всичко лошо, което съществува в света и вътре в него, и след като се научи да се справя със своята Сянка, прави нещо съвсем реално за света като цяло. Той успява да понесе на плещите си поне мъничка част от гигантските, нерешени социални проблеми на нашето време... Как може някой човек да гледа напред, ако дори не вижда себе си и мракът на несъзнаваното се пренася във всяко нещо, което прави.
Още по темата:
Красотата на една жена с годините само расте!
Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън
Ти току-що пречупи детето си. Браво!
Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно
За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата
Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея
Това, което ви дразни, ви контролира
Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността
Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света
Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън
Когато невъзможното стане възможно
Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността
Ба дзъ: 8 знака на съдбата
Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел
Върни се при себе си и лети свободна
Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова
Силните хора не са за обичане
Те не се страхуват от болката, преживели са войната в сърцата си и са се научили да превръщат раните в мъдрост
Чудесата на лечителката Естер Браво
С голи ръце тя прониква в тялото на болния, цери нелечими болести, строи църква след църква и връща вярата на хората в Бог
Да си необвързан все по-често става въпрос на личен избор и не говори за непълноценност
Домакинствата по света, състоящи се от един човек, се увеличават
Страданието е добър учител – за да се роди новото аз, старото трябва да умре
Дж. Парис: На самото дъно живее един единствен страх – смъртта. Радвам се да се запознаем...
Който иска да научи истината - да слуша дърветата
Х. Хесе: Вярвам, че какъвто и добър или лош късмет да ни сполети, винаги можем да му дадем смисъл и да го превърнем в нещо ценно
7 особености на зрялата личност, които говорят за трудно детство
Прекомерната бдителност и суровата самокритика са сред скритите белези от детските години