Работа във виртуални екипи – възможност по време на криза
Как да организираме работата си дистанционно и какви приложения да използваме - съвети от експерта
Появата на коронавируса и карантинното положение в редица държави, в това число и в България, подложи на изпитание бизнес организациите. Днешната криза обаче е и възможност за много компании и респективно техните служители да открият предимствата, които предоставя работата във виртуални екипи. Същевременно стресът, който поражда непознатата ситуация и липсата на всякакъв опит от страна на мениджърите налага запознаването с основни правила при този нов начин на работа.
С настоящата статия, като специалист в сферата на човешките ресурси, искам да дам моя принос с надеждата, че съм полезен както на колегите ми HR –така и на мениджърите на българските и чуждестранни компании, които развиват дейност на територията на страната.
Терминът „виртуален екип“ започва да се появява в речника на бизнес организациите в края на 90-те години на миналия век. С него се означава „група хора, които са разделени физически, географски или времево. Хора, които могат да работят заедно и да си взаимодействат“. Ако преди 20 години това взаимодействие от дистанция беше нещо трудно постижимо, то днес то е напълно реално да бъде осъществено.
Технологиите в помощ на бизнеса
Кои са приложенията, чрез които може да работите виртуално, от дистанция? Ето накратко най-разпространените от тях, на които си заслужава да обърнете внимание:
Trello – приложение, което помага да управлявате вашите проекти, задачи, както и служители ефективно. Софтуерът има много приятен и лесен за работа интерфейс. Чрез него потребителите могат да създават проекти, задачи, да добавят други потребители, да определят крайни срокове и т.н. Интуитивният дизайн позволява дори и на не толкова напреднали с технологиите хора да работят с него. Софтуерът се заплаща на абонаментен принцип.
Slack – приложение, което позволява лесна комуникация с вашите колеги и служители, клиенти и др. Всички тези хора, с които ежедневно работите, може да бъдат свързани посредством Slack. Единственото, което трябва да направите, е да създадете съответния канал и да добавите хора към него. Така например може да създадете канал за връзка с вашите служители; канал с финансовия отдел; такъв с колегите от продажби... дори канал с колегите, с които си пиете следобедното кафе. Във всеки един от тях може да се добавят снимки, документи и др. Още едно важно предимство е, че Slack позволява интеграция с широк спектър от приложения, сред които Trello, Dropbox, Google Drive, Github и др. През последните години именно Slack набира все по-голяма популярност. Софтуерът се заплаща на абонаментен принцип.
GoToMeeting – тази апликация позволява да провеждате видео конференции, да стартирате онлайн среща с членовете на вашия екип директно от телефона ви. Имате възможност да споделяте вашия екран с всички участници, да запишете разговора, да водите бележки в реално време, които след това да изпратите. Приложението се заплаща на абонаментен принцип (всеки от плановете е на разумна цена). Може да пробвате пробен период и да участвате в конферентна връзка, в която да добавите до 250 човека.
Zoom – тази апликация ви дава възможност да провеждате видео конференции. Посредством функцията „изглед в галерията“ може да виждате всичките в чата наведнъж и това създава усещането, че вашият отдалечен виртуален екип е близо един до друг. Заплаща се на абонаментен принцип.
Според трите популярни американски сайта за оценка на технологични решения – G2 Crowd, Trust Radius и Capterra, програмата Zoom е на първо място сред предпочитанията на потребителите в категория „Инструменти за видео конференции“.
Google Drive – има сходни функции с тези на DropBox. Както знаем, управлението на файлове е от основно значение за гладкото оперативно ръководство на всяка бизнес организация. Безплатен е за лична употреба, а за бизнес нужди се заплаща на абонаментен принцип.
Пак според същите три сайта Google Drive се класира на първо място в категорията „Управление на файлове“.
1. Определете правила и дефинирайте очаквания
2. Възлагайте SMART задачи
Във виртуалния екип повече от всеки друг екип е важно задачите да са ясно дефинирани - със съответния срок, обем и очаквано качество на изпълнение. Използвайте дадената програма/приложение, за да възлагате и проследявате изпълнението. Така и вие и колегите ви ще знаете какво се очаква от всеки член на екипа и ще бъдете по- ефективни.
3. Общувайте редовно със служителите
Осигуряването на навременна комуникация спомага за сплотяване на вашия екип. Когато сме информирани за случващото се, това ни дава възможност да излезем с нови идеи и да работим ефективно. Уверете се, че вашите колеги разполагат с инструментите за комуникация помежду си по всяко време, тъй като това ще им помогне да работят по-ефективно заедно. Помислете за виртуално пространство, в което да се осъществяват и неформалните разговори между колегите.
4. Използвайте технологиите
Използвайте различни инструменти, които ще подпомогнат работния процес – приложения за видео конференции, аудио разговори и др. Не разчитайте просто на разменянето на имейли.
Добрата практика от България
В най-голямата частна газоразпределителна компания в България – „Овергаз мрежи“ АД, голяма част от служителите работят виртуално по време на корона кризата, посредством различни приложения. Така например, за виртуален достъп до стационарен компютър в офиса се използва програма Team Viewer, а за конферентни се разчита на Skype. За комуникация с клиенти на компанията могат да се използват Skype, Viber и WhatsApp. Служителите отчитат извършената от тях работа чрез Jira Workflow.
И още малко конкретни препоръки към всеки мениджър при провеждането на ефективни аудио/видео конференции.
Как да проведем един ефективен аудио конферентен разговор?
- Определете модератор. Това е човекът, който организира срещата. Не е задължително това да е мениджърът.
- Определете подходящото време, през което да проведете аудио конферентния разговор.
- Изпратете покани до всички колеги, които искате да присъстват.
- В началото приветствайте участниците!
- Повторете каква е целта на разговора и колко време ще продължи той. Започнете и свършете навреме.
- Проверете поименно кой присъства, за да идентифицирате участниците.
- Помолете участниците да използват mute бутона, ако около тях е шумно.
- В края на срещата направете обобщение.
Как да проведем един ефективен видео конферентен разговор?
Избягвайте разсейващи шумове, които могат да причинят объркване в другите участници. Освен това:
- Поставете акцент върху това, което казвате, като избягвате използването на жестове.
- Гледайте камерата, а не екрана. Важни са хората, на които говорите!
- Имайте предвид забавянето във времето, докато стигне вашето послание до останалите членове на виртуалния екип
- Бъдете търпеливи и изчакайте, докато другите приключат да говорят. След това изкажете вашето мнение.
Не всичко е „цветя и рози“ при работата във виртуални екипи. Има и някои особени тънки особености, с които всеки мениджър трябва да се съобрази. Постарал съм се в по-долните редове да посоча основните предизвикателства пред работата във виртуални екипи, а така също и подходящи стратегии за тяхното преодоляване.
Доверието…
Комуникацията….
Друго предизвикателство е комуникацията. Особено това важи, когато виртуалният екип включва членове от различни страни и национални култури. Комуникацията по имейл, чат или телефон е трудна, тъй като няма визуални невербални сигнали (55%, най-много, комуникацията зависи от езика на тялото). За да се преодолее това предизвикателство следва освен посочените комуникационни инструменти да се използват и приложения, които дават възможност за видеоконференции.
Изолацията….
Нормално е за всеки професионалист, който работи виртуално, да изпитва чувство на изолация. Може да се почувствате сякаш вашата организация ви е „забравила“, ако често работите дистанционно. В такива случаи трябва да се предприемат мерки! Така например, ако компанията има вътрешен сайт с форум към него или пък блог, чиято цел е обединяване на тези виртуални работници, то „рекламирайте“ тази възможност пред вашите сътрудници. Ако пък такава възможност липсва, то създайте подобен форум. В Интернет пространството има готови open source форуми (с отворен код), които имат нужда от малко препрограмиране и настройки. Използвайки тази възможност може да отворите вътрешни дебати в екипа по дадени въпроси, да генерирате онлайн мозъчна атаки и др.
Думата „криза“ на китайски език значи и възможност. Безспорно днешния коронавирус изправя редица държави пред предизвикателства. Надявам се с горните редове да съм ви убедил, че този вирус и хаоса, който той предизвика, е и една възможност – развитие на работата във виртуалните екипи. От нас зависи дали ще осъзнаем тази възможност и ще пренастроим своите бизнеси към възможностите, които предоставят съвременните технологии.
Даниел Пангев има 15 години практика в областта на човешките ресурси. Магистър по Бизнес администрация и д-р по социално управление. Работил е като HR в ИТ и банковия сектор, а също и в сектор Енергетика (и до момента). От 2011 г. до 2018 г. е хоноруван асистент в катедра „Управление“ на Университета за национално и световно стопанство в София. Автор на две книги.
Защо самолетите избягват да летят над Тибет?
Турбуленцията е мощна заради планините, а и няма зони за аварийно кацане
Chat GPT: Задавали са ми въпроса „Как да накарам магарето си да говори?“
Вчера тръгна и нова версия на българския GPT, прочетете интервю с двамата братя
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират