В шест без десет
Астрономическите явления от 8 март до 7 април
На 20 март в 5,50 ч. нашето дневно светило видимо пресича небесния екватор и преминава от южната в северната небесна полусфера. Това е моментът на пролетното равноденствие, в който то навлиза в първия зодиакален знак – Овен. За жителите на Северното полукълбо започва астрономическата пролет, а за тези на Южното настъпва есента. Но всъщност на 20 март денят е с 20 минути по-дълъг от нощта. Те са приблизително равни на 17 март. Причините са две: пречупването на лъчите в земната атмосфера и фактът, че денят започва с появата на горния край на слънчевия диск и завършва с неговото скриване.
В началото на периода изгревът е 10 минути преди 7 ч., а залезът – в 18,25 ч. В края Слънцето изгрява две минути преди 7 ч. и залязва в 20 ч. Необичайната разлика в моментите на изгревите и залезите се дължи на преминаването към лятно време в 3 ч. на 29 март (последната неделя на месеца). По действащите от десетилетия правила тогава ще преместим стрелките на часовника с един час напред. През тази година местенето трябва да е за последен път, но още не е ясно дали ще останем на лятно време или на 25 октомври ще се върнем към зимното часово време окончателно. Денят през периода нараства от 11,35 до 13,02 часа. А на 12 март Слънцето преминава от зодиакалното съзвездие Водолей в Риби.
ДВА ПЪТИ ПО-БЛИЗКА
Най-близо до Земята (в перигей) тя е на 10 март (357122 км) и на 7 април (356908 км), а най-далече (в апогей) – на 24 март (406668 км).
- пълнолуние 9 март 18,09 ч. – 6,58 ч.
- последна четвърт 16 март 1,38 ч. – 11,00 ч.
- новолуние 24 март 6,47 ч. – 18,46 ч.
- първа четвърт 1 април 12,01 ч. – 2,50 ч.
През периода Луната преминава два пъти през перигея на орбитата си, защото календарният месец е по-дълъг от аномалистичния (времето между две последователни преминавания през перигея).
КОСМИЧЕСКИ ПРЕГРЪДКИ
На 18 март в близост до Луната са Марс и Юпитер. На 19 март е съединението със Сатурн, на 21 март – с Меркурий и на 28 март – с Венера.
БИОДИНАМИЧНИТЕ ЗЕМЕДЕЛЦИ
В началото на периода Луната е в съзвездието Лъв, възходяща. „Най-високо“ над еклиптиката тя е на 10 март. След това до 24 март, когато е „най-ниско“ под еклиптиката, е низходяща и после отново възходяща до 6 април. Ето и датите на нейното навлизане в следващите зодиакални съзвездия:
- 10 март – Девица
- 13 март – Везни
- 14 март – Скорпион
- 16 март – Стрелец
- 19 март – Козирог
- 21 март – Водолей
- 23 март – Риби
- 26 март – Овен
- 28 март – Бик
- 2 април – Рак
- 4 април – Лъв
- 6 април – Девица
ТРИМАТА ДО ТЕСНИЯ СЪРП НА ЛУНАТА
След залез-слънце към изток е Регул от съзвездието Лъв. Към юг е най-ярката звезда на небето – Сириус от съзвездието Голямо куче. Вдясно и по-високо от Сириус, към югозапад, е съзвездието Орион. Към юг-югоизток, близо до зенита, са Близнаците (Кастор и Полукс). Между Близнаците и Голямото куче е ярката звезда Процион от съзвездието Малко куче. Близо до зенита, но към северозапад, е Капела – най-ярката звезда от съзвездието Колар. Голямата мечка е към североизток. Преди изгрев-слънце високо към изток е блестящата Вега от Лира. Най-ярката звезда на северното небе – Арктур от съзвездието Воловар – е към югозапад.
При добри условия за наблюдение от планетите около 24 март е видим Меркурий, когато е в максимална западна елонгация. Тогава изгрява близо час преди Слънцето. Планетата на любовта също ще бъде видима на небосвода, при това като много ярка Вечерница. Марс изгрява около 4 часа след полунощ. До 29 март е в съзвездието Стрелец, а след това – в Козирог. На 20 март войнствената планета е в съединение с Юпитер, а на 31 март – със Сатурн (на 18-и и 19 март картината на трите ярки светила се допълва от тесния сърп на старата Луна). Юпитер изгрява около 4 ч. и остава в съзвездието Стрелец. Сатурн изгрява около половин час след Юпитер и в средата на март преминава от съзвездието Стрелец в Козирог.
През този период не се очакват много метеори. До 10 март може да ни посети някоя „падаща звезда“ от Делта-Леонидите с радиант в съзвездието Лъв. По-атрактивни са Виргинидите с радиант в Девица, които имат няколко максимума. Около 24 март може да очакваме до 5 метеора в час.
Три безсмъртни същества живеят на Земята
Някои връщат времето назад, други просто не остаряват
Хамстерът като растение
Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки
Астероид удари Земята часове след като беше открит
Това е третата космическа „атака“ за 2024 г
За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета
Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид
Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя
Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето
„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра
Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер
Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми
Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се
Осъзнато сънуване
Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент
Изкуствено създаденият страх ни е полезен
Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания
Продължителността на живота се увеличава с по-бавна скорост през този век
Човечеството се доближава до горната му граница
Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория
Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор
Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата
Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване
В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки
Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда
Стълпотворение от черни дупки в Млечния път
Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години
Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си
Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON