Нашата реалност не е физическа
Защо академичната наука упорито бяга от теорията за менталната вселена
Снимка: IStock
А пионерът в тази област - физикът сър Джеймс Джинс (1877-1946) в „Тайнствената вселена" пише: „Потокът от знания се насочва към нематериалната реалност. Вселената започва да изглежда повече като велика мисъл, отколкото като велика машина. Умът вече не изглежда като случаен натрапник в царството на материята, по-скоро трябва да го приветстваме като създател и управител на царството на материята. Вселената е нематериално-ментална и духовна."
Джеймс Джинс
Основната идея и на двамата е, че по някакъв начин, под някаква форма, съзнанието е пряко преплетено с това, което ние възприемаме като наш физически материален свят и че природата на реалността се състои от нефизически „неща“. Според Джинс съвременният научен свят „има сериозни опити за запазване на материалния свят, но учените не произвеждат „нова физика", а служат само за запазването на една илюзия“. Илюзията, смята Джинс, е че нашата реалност се изгражда единствено и само на физическа база.
На Никола Тесла се приписват думите: „В деня, в който науката започне да изучава нефизични явления, тя ще постигне по-голям напредък за едно десетилетие, отколкото през всички предишни векове от съществуването си.“
Изследвания на парапсихологичните явления (psi) се провеждат в различни акредитирани университети и изследователски центрове по целия свят от учени в различни дисциплини. Темата за нематериалното в науката набира популярност (например, само във Великобритания, 80 докторанти са се присъединили към екипи, работещи в сектора (psi). Табу по темата съществува, подобни проекти са почти напълно лишени от финансиране, хората от екипите търпят професионални и лични нападки.
Защо има толкова силна съпротива? Възможно ли е, движеща сила да е страхът, че последиците от потвърдените констатации в тези сфери ще са твърде големи? Когато физиката се промени, глобалните парадигми и възприятията на хората за нашия свят също ще се променят. Някои открития буквално могат да разбият разбиранията ни за съвременния свят и да променят напълно начина ни на живот.
Историята потвърждава думите й. През 1900 г. физикът лорд Келвин (Уилям Томсън) заявява, че „Няма нищо ново, което да бъде открито във физиката сега. Остава само все по-прецизно измерване." Не след дълго Айнщайн публикува своя доклад за теорията на относителността. Теориите на Айнщайн оспорват приетата рамка на знанието по онова време и принуждават научната общност да се отвори към алтернативен поглед към реалността.
Въпреки ненадминатия емпиричен успех на квантовата теория, самото внушение, че тя може да бъде буквално вярна като описание на природата, все още се посреща с цинизъм, неразбиране и дори гняв, казва Т. Фолгер в „Quantum Shmantum“.
Ето още едно мнение от началото на миналия век. То е на Макс Планк, теоретичен физик, създал квантовата теория, която му носи Нобелова награда за физика през 1918 г.: „Разглеждам съзнанието като основно. Разглеждам материята като производна от съзнанието. Не можем да оставим съзнанието настрана. Всичко, за което говорим, всичко, което считаме за съществуващо, е постулиращо съзнание."
Макс Планк
Платон, Галилео Галилей, Рене Декарт, Парахамса Тевари, това са само нищожна част от будните представители на световната мисъл през столетията, осмелили се да говорят за съзнанието като определящо материалния свят.
Но въпросите без отговор все още са много.
Още по темата:
Три безсмъртни същества живеят на Земята
Някои връщат времето назад, други просто не остаряват
Хамстерът като растение
Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки
Астероид удари Земята часове след като беше открит
Това е третата космическа „атака“ за 2024 г
За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета
Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид
Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя
Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето
„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра
Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер
Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми
Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се
Осъзнато сънуване
Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент
Изкуствено създаденият страх ни е полезен
Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания
Продължителността на живота се увеличава с по-бавна скорост през този век
Човечеството се доближава до горната му граница
Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория
Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор
Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата
Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване
В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки
Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда
Стълпотворение от черни дупки в Млечния път
Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години
Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си
Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON