Подкрепете ни!




Наука26 април 2023

Криминална нишка вплетена в двойната спирала на ДНК

70 г. от публикуването на една от най-значимите истини за човечеството

Д-р Розалинд Франклин също открива двойната спирала на ДНК, снимки: Wikimedia.org
Д-р Розалинд Франклин също открива двойната спирала на ДНК, снимки: Wikimedia.org
На 25 април 1953 г. Джеймс Уотсън и Франсис Крик публикуват забележителна статия в Nature, разкриваща двойната спирала като дългата неуловима структура на ДНК - откритие, което десетилетие по-късно им носи Нобелова награда. Това припомня вчера The New York times. Изданието пояснява, че в последния абзац на научната статия двамата учени признават, че са били „стимулирани от опознаването на непубликуваните експериментални резултати и идеи“ на двама учени от Кралския колеж в Лондон - Морис Уилкинс и Розалинд Франклин. Двата екипа са работили независимо един от друг. 

Според The New York times в бестселъра си „Двойната спирала“ д-р Уотсън не само се изказва пренебрежително за д-р Франклин, която нарича Роузи, но и признава, че двамата с д-р Крик са използвали нейните данни без знанието й. „Роузи, разбира се, не ни даде директно данните си“, пише д-р Уотсън. „Във връзка с това никой в ​​King's не разбра, че са в нашите ръце.“

Този разказ се превърна в притча за лошия тон в научните среди, доведе до обратна реакция срещу д-р Уотсън и д-р Крик и превърна д-р Франклин във феминистка икона, разказва The New York times. Започнал дългогодишен дебат сред историците: каква точно роля е изиграла д-р Франклин в откриването на двойната спирала и до каква степен е била онеправдана?



В ново мнение, публикувано в Nature във вторник, двама учени твърдят, че това, което се е случило, е „по-малко злонамерено, отколкото се предполага“. Матю Коб е зоолог и историк от университета в Манчестър, който пише биографията на д-р Крик. Натаниел Комфорт пък се занимава с история на медицината в университета Джон Хопкинс и пише биографията на д-р Уотсън. Двамата се заровили в архивите на д-р Франклин и открили документи, които оневиняват двамата нобелисти. Или поне почистват имиджа им от десетилетни нападки и обвинения в кражба на научен труд.

Според публикацията в Nature д-р Франклин е знаела, че д-р Уотсън и д-р Крик имат достъп до нейните данни и че тя и д-р Уилкинс са си сътрудничали с тях. „Трябва да мислим за Розалинд Франклин не като за жертва на ДНК, а като за равностоен участник и сътрудник в откритието на структурата“, каза д-р Комфорт.

Скептицизъм

Наблюдаващи конфликта от години, други историци настояват, че новите документи са интересни, но не променят радикално цялата история: отдавна е ясно, че д-р Франклин е изиграла ключова роля в откритието. Според тях дори и да е знаела кой е имал достъп до нейните изследвания, новите документи не променят факта, че тя не е получила адекватно признание за работата си.

„Това, което е неравностойно и винаги е било неравностойно и все още е неравностойно за Розалинд Франклин, е заслугата, която тя не получи след откритието“, казва д-р Джакалин Дъфин, хематолог, занимаваща се с история на медицината в Queen's University, в Канада.

Два екипа са вървели към откритието

В началото на 50-те години на миналия век д-р Уотсън и д-р Крик работят заедно в университета в Кеймбридж, Великобритания, опитвайки се да сглобят структурата на ДНК, главно чрез изграждане на модели на молекулата.

В близкия Кингс Колидж в Лондон д-р Франклин и д-р Уилкинс се опитват да решат експериментално същия пъзел, използвайки рентгенови лъчи, за да създадат изображения на ДНК. 

В „Двойната спирала“ д-р Уотсън пише, че може би е направил научния си пробив след като д-р Уилкинс му показва едно от изображенията на д-р Франклин, известно като Снимка 51. „В момента, в който видях снимката, устата ми зейна и пулсът ми започна да се ускорява“, признава си чистосърдечно д-р Уотсън.

Тази книга е публикувана през 1968 г. (десетилетие след като д-р Франклин умира от рак на яйчниците на 37-годишна възраст) и се превръща в нещо като официална история на едно от най-важните научни открития на миналия век. Според The New York times обаче, истинската история е малко по-сложна.

През декември 1952 г. ръководителят на д-р Крик, молекулярният биолог Макс Перуц, получава доклад за непубликуваните резултати на д-р Франклин по време на официално посещение в Кингс Колидж. По-късно д-р Перуц дава този доклад на д-р Крик и д-р Уотсън.

Тези данни се оказват по-полезни за тандема откриватели от Снимка 51, казават д-р Коб и д-р Комфорт, позоваващи се на писмо, доказващо че д-р Франклин е знаела, че нейните резултати са стигнали до Кеймбридж.



Защита или нови обвинения

Д-р Коб и д-р Комфорт окрили и чернова на непубликувана статия в списание Time за откриването на двойната спирала. Проектът характеризира изследването не като състезание, а като продукт на два екипа, които работят паралелно и понякога се съвещават помежду си. „Статията описва работата по двойната спирала като работа на четирима равнопоставени сътрудници“, каза д-р Комфорт.

Елспет Гарман, молекулярен биофизик в Оксфордския университет, се съгласява с новите доказателства по защитата на нобелистите, но се съмнява цитираният доклад да е бил поверителен и настоява, че е въпрос на възпитание и почтеност д-р Перуц да поиска разрешение да го сподели.

Д-р Комфорт заявява, че той и д-р Коб не се „опитват да оневинят“ д-р Уотсън и д-р Крик, за които той твърди, че не бързат много да признаят напълно приноса на д-р Франклин. Д-р Коб пък е категоричен, че учените от Кеймбридж е трябвало да кажат на д-р Франклин, че използват нейните данни. „Те бяха негалантни, но това е кражба“ - допълва той.

Ранната смърт на д-р Франклин вероятно означава, че е нямало как да получи Нобелова награда. Но Нобелевският комитет е можел да намери други начини да признае приноса й, казва Нилс Хансон, занимаващ се с история на медицината в университета Хайнрих Хайне в Дюселдорф, Германия. Нито д-р Уотсън, нито д-р Крик я споменават при връчването на наградите, припомня д-р Хансон, въпреки че д-р Уилкинс, който също получава наградата, го направи.

Още по темата:

Айнщайн: Колкото повече се занимавам с наука, толкова повече аз вярвам в Бога Наука

Айнщайн: Колкото повече се занимавам с наука, толкова повече аз вярвам в Бога

Макс Плант: Не съществува материя сама по себе си, тя произхожда и съществува само чрез една Сила

В най-старата известна галактика във Вселената има кислород Наука

В най-старата известна галактика във Вселената има кислород

Светлината, идеща оттам, достига до нашата слънчева система за над 13,4 милиарда години.

Шансът опасният астероид да удари Луната е 1 към 25 Наука

Шансът опасният астероид да удари Луната е 1 към 25

Напълно отпадна вероятността Земята да пострада пряко от 2024 YR4

Откриха биологичната основа на преживяванията, близки до смъртта Наука

Откриха биологичната основа на преживяванията, близки до смъртта

Усещанията извън тялото са свързани с повишени нива на допамина, серотонина и ендорфините, твърдят учените

При физическо изтощение мозъкът ни започва да се самоизяжда Наука

При физическо изтощение мозъкът ни започва да се самоизяжда

Какво е метаболитна миелинова пластичност?

Защо умните хора предпочитат самотата Наука

Защо умните хора предпочитат самотата

Те се чувстват по-добре в града и ако не се срещат много често с приятели…

Парализиран мъж се изправи след лечение със стволови клетки в Япония Наука

Парализиран мъж се изправи след лечение със стволови клетки в Япония

Трансплантираните клетки са от възрастен донор, но са препрограмирани да се държат като ембрионални

Австралиец e първият в света, изписан от болницата с титаново сърце Наука

Австралиец e първият в света, изписан от болницата с титаново сърце

Пациентът е и с рекорд за най-дълго оцелял с изкуствено сърце - над 100 дни

Четиримата от космическата станция благополучно се върнаха на Земята Наука

Четиримата от космическата станция благополучно се върнаха на Земята

Суни Уилямс с рекорд сред жените астронавти за най-дълго пребиваване в открития Космос

Флеминг открива пеницилина случайно през 1929 г. Наука

Флеминг открива пеницилина случайно през 1929 г.

9 години по-късно лекарството започва да се прилага в медицината

Европейците са били доста мургави до римско време Наука

Европейците са били доста мургави до римско време

Яденето на риба може да е било причината да останем с по-тъмна кожа за по-дълго време

Хипотеза: Магнитното поле е нестабилно и заради потънали континенти Наука

Хипотеза: Магнитното поле е нестабилно и заради потънали континенти

Структурите са на 3000 км дълбочина и не са резултат от големия сблъсък преди 4,5 млрд. г.

Учен се обрича на смърт от комар в името на науката Наука

Учен се обрича на смърт от комар в името на науката

Мнозина са пожертвали живота си, за да се докаже връзката между маларията и нейния приносител

Върнаха към живот замръзнал преди 46 000 години червей Наука

Върнаха към живот замръзнал преди 46 000 години червей

Природата пази видовете си и им дава възможност да оцеляват в хилядолетни ледове и в горещи пясъци